Masz pytania? Zadzwoń

  (16) 648 76 61

Muchomorki

Propozycje aktywności w dniu 28 stycznia 2022r. (piątek)

Dzień dobry wszystkim ,, Muchomorkom”. Dzisiaj ostatni dzień pracy zdalnej. Mam nadzieję, że podobały się Wam moje propozycje- tak sądzę po ilości przesłanych zdjęć, za które serdecznie dziękuję. To może przywitajmy się piosenką na dobry dzień.

https://youtube.com/watch?v=ENacz_leLWI&feature=share

 

Aktywność 1.   Zabawa „Uśmiechnij się ” na dobry początek dnia.

Rodzic razem z dzieckiem mówi cicho, głośno, wolno, szybko:

„Truchtem  zacznij nowy dzień i uśmiechnij do mnie się.

Klaśnij  w ręce raz i dwa,

Usiądź w kole tak jak ja”.

Aktywność 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 8 (opracowany przez Małgorzatę Markowską). Gwizdek. • Zabawa orientacyjno – porządkowa Wróć do swojego szeregu. Dziecko stoi naprzeciwko Rodzica w dużej odległości. Na sygnał Rodzica rozpoczynają bieg w różnych kierunkach . Na hasło Wróć do swojego szeregu wracają na swoje miejsca. • Ćwiczenie wieloznaczne. Dziecko w klęku podpartym. Na polecenie Rodzica wskazują ręką sufit, odrywając dłoń od podłogi i przenosząc, na zmianę, prawe i lewe ramię przodem w górę. Następnie wskazują stopą sufit, podnosząc w górę ugiętą nogę – raz prawą, raz lewą. • Zabawa bieżna Cofanie. Dziecko-samochód biega po pokoju, trąbi, naśladuje warkot silnika, bezpiecznie omija przeszkody. Na dźwięk gwizdka zatrzymuje się i cofa – wykonuje 4 roki do tyłu. Musi uważać, by nie zderzyć się z przeszkodą np. krzesłem, szafką.. Następnie rusza do przodu, i zabawa toczy się dalej. • Zabawa ruchowa z elementem czworakowania Powitanie piesków. Dziecko jest ustawione na brzegu dywanu , w pozycji na czworakach – ze wsparciem na całych dłoniach i palcach stóp. Na polecenie R. piesek wchodzi na środek dywanu, zatrzymuje się i wita szczekaniem, po czym wykonuje półobrót i wraca na swoje miejsca. • Ćwiczenie nóg w podskokach Kto wyżej? Dziecko stoi na dywanie. Z odbicia obunóż wykonuje podskok z podniesieniem ramion w górę. • Zabawa ruchowa z elementem równowagi. Dziecko wydeptuje ścieżkę. Porusza się małymi krokami, stawiając stopy blisko siebie.

Aktywność 3 . Ćwiczenia słuchowe „Co w parku słychać zimą?” połączone z ćwiczeniami głosem – przedstawienie głosem dźwięków wydawanych przez różne ptaki. Dzieci na podstawie różnych dźwięków wydawanych przez ptaki nazywają ptaki a następnie naśladują dźwięki wydawane przez wskazanego ptaka.

https://youtube.com/watch?v=EN1mxSNvQW4&feature=share

wróbel: ćwir, ćwir; gawron: kra, kra; sroka: ke, ke, ke gil: piiii, piiiii sikorka: pi, pi, pi

Aktywność 4. Pokoloruj sylwetę gila. Popatrzcie na wcześniejsze obrazki gila i pokolorujcie tak, by wyglądał, jak prawdziwy.

02

 

Prześlijcie zdjęcia, jak Wam poszło. Myślę, że doskonale. Realizacja PP: I 5, IV5, IV8

Kochane Muchomorki możecie też sami narysować gila, jeśli nie macie możliwości wydrukowania tego.

Pozdrawiam Was serdecznie – widzimy się w poniedziałek.


Propozycje aktywności w dniu 27 stycznia 2022r. (czwartek)

Dzień dobry wszystkim ,, Muchomorkom”. Myślę, że wszyscy się dobrze wyspali i są gotowi do działania, a więc zaczynamy.

Dzisiaj będziemy liczyć, trochę ćwiczyć, mam nadzieję, że coś dla Siebie wybierzecie.

Aktywność 1: Rozwijanie umiejętności liczenia . Zabawy z wykorzystaniem wiersza E. Skorek ,, Ile wróbli?” Rozmowa na temat dokarmiania zwierząt.

8

− Czym w czasie zimy odżywiają się zwierzęta w lesie? − Co może zimą jeść sarna? Co mogą jeść wiewiórka, wróbel? − Czy należy im pomóc? W jaki sposób? Rodzic wyjaśnia, co to jest paśnik. − Co znajduje się w paśniku? − Co jest obok paśnika? Co jest przed nim? − Jakie zwierzęta odwiedziły paśnik? Co jedzą? • Ćwiczenia równowagi Wirujące płatki- dzieci rozkładają ręce i wirują po dywanie , potem lekko opadają, a potem znów porywa je wiatr.

Aktywność 2: Zabawy z wykorzystaniem wiersza Ewy Małgorzaty Skorek Ile wróbli? • Słuchanie wiersza. W miejscach oznaczonych * dzieci liczą na jednym wydechu. Możecie liczyć na paluszkach lub dowolnych przedmiotach ( klocki, kredki, nakrętki) Siedzi na drucie wróbelek mały. Przyfrunął drugi i plotkowały. Teraz niech dzieci pięknie poćwiczą i na wydechu ptaszki policzą: Jeden, dwa.* Do wróbli owych przyfrunął trzeci. Ile jest wróbli? Policzcie, dzieci. Jeden, dwa, trzy. * A już za chwilę nowy tu siedział. Ile jest wróbli? Kto będzie wiedział? Jeden, dwa, trzy, cztery. * Powtórzcie, dzieci, jeszcze raz może, ile wróbelków jest dziś na dworze: Jeden, dwa, trzy, cztery. • Rozwiązywanie zadań o wróbelkach. Klocki. Dziecko siedzi na dywanie. Na środku jest pudełko z klockami spełniającymi rolę liczmanów. Rodzic układa zadania, dziecko symuluje je za pomocą klocków. Na gałęzi siedział jeden wróbelek. (Dziecko bierze jeden klocek). Potem przyleciały dwa wróbelki. (Dziecko dokłada dwa klocki). Ile wróbelków siedzi teraz na gałęzi? (Dziecko liczy i pokazuje liczbę wróbelków na palcach). Na drucie usiadły dwa wróbelki. (Dziecko bierze dwa klocki). Potem przyleciały jeszcze dwa. (Dokłada dwa klocki). Ile jest razem wróbelków? (Dziecko liczy klocki i pokazuje liczbę wróbelków na palcach). Na gałęzi siedziały cztery wróbelki. (Dziecko bierze cztery klocki). Dwa wróbelki odleciały. (Dziecko odkłada dwa klocki). Ile wróbelków zostało? (Dziecko liczy pozostałe klocki i pokazuje liczbę wróbelków na palcach). Jeśli dzieci są skupione na wykonywaniu zadań rodzice sami układają inne zadania do rozwiązania.

Aktywność 3: Muzyczna gimnastyka.

https://youtube.com/watch?v=n7OIPFcyZRU&feature=share

Aktywność4: Ćwiczenia ortofoniczne. Dzieci za Rodzicem naśladują głosy ptaków, cicho – głośno: wrony – kra, kra, kra… wróbelka- ćwir, ćwir… gołębia – grochu, grochu… gawrona – ga, ga… dzięcioła stukającego w drzewo – stuku-puku, stuku-puku… gila – dy, dy, dy… sikora – cici-bej, cici-bej…

Aktywność 5: Ćwiczenia językowe-zagadki słowne- O jakim ptaku mówię? Obrazek wybranych ptaków: gila, wróbla, sikory, jemiołuszki. ( wysyłam jeszcze raz byście mogli się dobrze przyglądnąć)

1

 

Rodzic opowiada o jednym wybranym ptaku zimującym u nas w Polsce (podaje informacje na temat wyglądu, pożywienia, itp.). Dziecko wskazuje obrazek przedstawiający ptaka, o którym mówi Rodzic. Jeśli potrafi, podaje nazwę ptaka. Na dzisiaj już tyle. Prześlijcie zdjęcia, jak liczycie lub ćwiczycie, chętnie je obejrzymy. Realizacja PP: I 5,IV2, IV5, IV7, IV8, IV9, IV15,IV18.


 

Propozycje aktywności w dniu 26 stycznia 2022r. (środa)

Dzień dobry ,, Muchomorki” to znowu ja! Czy Was obudziłam? Czas wstawać i brać się do działania.

Aktywność1: Rozmowa kierowana na temat dokarmiania ptaków w okresie zimowym. – Po co dokarmiać i poić ptaki zimą? -Kiedy trzeba to robić szczególnie? ( w śnieżne zimy, kiedy śnieg pokrywa ziemię, drzewa i krzewy, na których ptaki mogłyby znaleźć pożywienie, w mroźne dni ustawiamy poidełka z wodą, bo w postaci śniegu i lodu nie jest dla nich dostępna ) – Czy wiecie, jakie są przysmaki ptaków? ziarna słonecznika, ziarna zbóż, pokruszone orzechy, siemienia lnianego – dla np. wróbli, kawałków suszonych jabłek, dzikiej róży – dla gili, słoninki – dla sikorek, gałązek jemioły z owocami – dla jemiołuszek. Podkreślenie znaczenia systematycznego dokarmiania i pojenia ptaków, ze względu na przyzwyczajanie się ptaków do określonych miejsc, gdzie mogą zdobyć pożywienie.

9

 

Zabawa z piłką- Przypomnienie charakterystycznych cech zimy. Rodzic toczy piłkę do dziecka prosząc o dokończenie zdania:– Jest zima, bo: ….. .( jest mroźno, pada śnieg, dni są krótkie, a noce długie, zwierzęta i ptaki poszukują jedzenia, bo jest go mało).

Nauka rymowanki o wróbelku.

Ćwierka, ćwierka nasz wróbelek

że jedzenia jest niewiele,

że jest zimno, wietrznie, ciemno.

I co będzie teraz ze mną?”

  • Mówienie rymowanki: cicho, gdy Rodzic  trzyma palec na ustach, i głośno, gdy podnosi rękę do góry

 

Aktywność 2: Popatrzcie na obrazek i powiedzcie, czemu ten wróbelek jest smutny? Dorysujcie co trzeba i pokolorujcie, a potem pochwalcie się zdjęciami.

13

 

Dla chętnych dzieci mam bardzo trudne zadanie – odwzorować karmnik po kropkach.

12

 

Jesteście bardzo zdolni i na pewno Wam się wszystko uda. Czekamy na zdjęcia. Realizacja PP: I 5, I 7, IV 2, IV5, IV 8.


 

Propozycje aktywności w dniu 25 stycznia 2022r. (wtorek)

Witam wszystkie ,, Muchomorki”i ich Rodziców w ten zimowy wtorek. Aż chciałoby się zaśpiewać- hu hu ha nasza zima zła.

Wczoraj tak pięknie poradziliście sobie z lepieniem ptaszków, że nie mogłam wyjść z podziwu. Wszystkie były pomysłowe , ciekawe i śliczne, a każdy był inny. Brawo za pomysły. Na dzisiaj przygotowałam Wam inne aktywności też związane z dokarmianiem ptaków zimą.

Aktywność 1: Posłuchajcie piosenki ,, Ptaszek” ( sł. i muz. M. Majewska) i pobawcie się do niej. Dzieci naśladują ptaszki i emocje , jakie im towarzyszą.

https://youtube.com/watch?v=D3OTmJJ_Bk4&feature=share

 

Rozmowa dotycząca treści:

-o co prosił głodny ptaszek?

-co dzieci dały ptaszkowi?

Rozwiązanie zagadek o ptakach, które spędzają u nas zimę.

Żółty brzuszek, modra główka,  nastroszone z zimna piórka.

Z daleka do nas przyleciała    o słoninkę zapytała.    sikorka

Korale czerwone lubi ten ptak

Brzuszek czerwony to jego znak.    gil

Gdy zimno za oknem wciąż ćwierka i ćwierka

Wszyscy chyba znają małego…    wróbelka

Gadatliwa, bystrooka,

Lubi błyskotki, bo to jest … (sroka)

 

Ćwiczenia oddechowe: Dzieci dostają piórka. Zadaniem dzieci jest dmuchanie na swoje piórko tak, żeby jak najdłużej utrzymało się w powietrzu ( zwracamy uwagę na prawidłowy wdech i wydech).

Aktywność 2: Zbudujcie z dowolnych klocków, jakie macie w domu- karmnik. Możecie potem wstawić tam ptaszka z plasteliny ulepionego wczoraj.

Życzę Wam dobrej zabawy i koniecznie prześlijcie nam zdjęcia swoich prac. Realizacja PP: I 5, i6, I 7, II 1, II 10, IV2, IV5, IV7.


Propozycje aktywności w dniu 24 stycznia 2022r. (poniedziałek)

Dzień dobry ,,Muchomorki”.

W tym tygodniu temat przewodni to: Zwierzęta są głodne- dokarmiamy ptaki.

Mamy piękny zimowy dzień. Popatrzcie za okno i spróbujcie dostrzec ptaki , które przylatują do Waszych ogródków. A może macie też karmniki?

Aktywność 1: słuchanie wiersza Ireny Suchorzewskiej ,, Domek dla ptaków”. Popatrzcie na obrazek , a Rodzice niech przeczytają Wam , jak nazywają się ptaki.

1

Rodzic nazywa ptaki: sikora bogatka, wróbel, gawron, sroka, gil, jemiołuszka. − Po czym poznajecie, że to ptaki? (Mają ciało pokryte piórami, skrzydła, dziób, kończyny zakończone szponami, wykluwają się z jajek, większość z nich fruwa). − Jak wygląda wróbel? Jak wygląda sikora? − Czy widzieliście kiedyś te ptaki? Wyjaśniamy , że te ptaki można spotkać nawet w pobliżu domów.

  • Słuchanie wiersza.

Dziś w przedszkolu Krzyś i Tomek zmajstrowali ptaszkom domek. Jest tam miejsce na okruszki dla wróbelka, pośmieciuszki. Jest i gwoździk na skwareczki dla łakomej sikoreczki Jest podłoga, jest i daszek, żeby się mógł schronić ptaszek.

  • Porozmawiajcie na temat wiersza.

− Co zrobili Krzyś i Tomek?

− Jak nazywa się domek dla ptaszków?

− Na co jest miejsce w karmniku?

-Podzielcie wyrazy: karmnik, wróbel, sroka, gawron na sylaby.

  • Zabawa ruchowa ,,Wróbelki.” Kładziemy na podłodze dowolny przedmiot imitujący karmnik (klocek, kartka papieru), dziecko -wróbelek biega po pokoju, na sygnał Rodzica- klaśnięcie w dłonie ,tupnięcie nogą- wróbelek leci do karmnika i naśladuje jedzenie ziarenek- stuka palcem o podłogę. Zabawę powtarzamy kilka razy.
  • Zabawa Wysoko – nisko. Dziecko składa serwetkę w wachlarz -to sylweta wróbla . Porusza się z nim po pokoju pod dyktando Rodzica, który opowiada, jak wróbelki fruwały za muszką – wysoko (dziecko biega na palcach, podnosząc sylwetę jak najwyżej), a potem nisko (w przysiadzie, trzyma sylwetę nad podłogą). Sytuacja powtarza się kilkukrotnie. •

Liczenie ptaków w karmniku.

2

− Ile ptaków jest na karmniku? − Ile ich jest w karmniku? − Ile sikor dziobie słoninkę? − Ile ptaków frunie do karmnika? − Pokażcie wróble, sikory. Czy pamiętacie, jak nazywają się pozostałe ptaki?

Aktywność 2: Lepienie dowolnego ptaszka z plasteliny. Może wróbelka?

3

Wiem, że potraficie zrobić ptaki cudaki bez podawania wzoru. Pomyślcie, popróbujcie, a potem prześlijcie nam zdjęcia, chętnie je obejrzymy. Realizacja PP:I 5, IV2,IV5, IV8, IV 15.


Propozycje aktywności w dniu 21 stycznia 2022r. (piątek)

Dzień dobry moje ,,Muchomorki”. Zapewne wiecie, jakie dzisiaj wypada Święto? No oczywiście Dzień Babci i Dziadka. Za co kochamy swoich Dziadków? Za to,że zawsze mają dla nas czas. Za to, że zawsze są uśmiechnięci i mili. Za to, że gotują nam pyszności. Za to, że są z nami, kiedy jesteśmy chorzy, a rodzice idą do pracy. Dużo można wymieniać… Dlatego dzisiaj należą się im uściski, całusy i podziękowania nawet jeśli nie możecie zrobić tego osobiście to chociaż złóżcie im życzenia telefonicznie. Myślę, że ucieszy ich piosenka i wiersz, które wspólnie przygotowywaliśmy. Niestety w nagraniu wzięło tylko kilka dzieci w środę, ale przecież umiemy wszyscy. Wysyłam Wam nagrania, a Wy zaśpiewajcie kochanym Dziadkom. Proszę przekażcie też życzenia od nas. Wręczcie też laurki, które wczoraj robiliście. Są piękne i niepowtarzalne.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka pragnę złożyć wszystkim Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia, by zawsze towarzyszyło Wam zdrowie i pogoda ducha. Życzymy Wam spełnienia wszystkich marzeń, miłości, uznania oraz szacunku w otaczającej Was rzeczywistości. Niech wnuczęta czerpią z Waszej mądrości życiowej, obdarzają niekończącą się miłością. Szanowni Państwo życzymy wielu lat życia wśród kochającej rodziny. Życzenia składają Pani Dyrektor oraz wszystkie Panie z grupy ,, Muchomorki”.
Aktywność 1.
Zabawa z dzieciństwa Babci i Dziadka • Ciuciubabka. Chustka, rodzeństwo, rodzice. Dziecko stoi na środku pokoju . Dziecku rodzic wiąże chustkę na oczach, obraca je kilkakrotnie. Zadaniem dziecka jest złapać jedną z osób i za pomocą dotyku rozpoznać, kto to jest. Złapana i rozpoznana osoba zostaje Ciuciubabką i zabawa trwa dalej. Aktywność 2. Zabawa Co nie pasuje? − Przyjrzyjcie się obrazkom w pierwszym szeregu . Co tu nie pasuje? Dlaczego? (Obrazki: kapusta, ogórek,lalka, rzodkiewka). Dzieci nazywają obrazki. Wskazują ten, który nie pasuje (lalka). Tłumaczą,dlaczego lalka nie pasuje (bo lalka nie jest warzywem). Obrazki z innych szeregów: samochód zabawka, lalka, koszula, pajac; ananas, banan, pomarańcza, kot; nosorożec, żyrafa, słoń, poziomki. Realizacja PP: I 5, II 9, IV 5, IV7. Bawcie się dobrze . Miłego dnia.
much1

Propozycje aktywności w dniu 20 stycznia 2022r. (czwartek)

Dzień dobry kochane ,,Muchomorki”.

Ponieważ przez kilka dni nie możemy uczyć się i bawić razem poproście rodziców lub rodzeństwo aby pouczyli się z Wami. Przesyłajcie nam swoje zdjęcia z aktywności na grupę messenger ,, Muchomorki”, będzie nam bardzo miło, jeśli będziecie aktywni.

Aktywność 1. Laurka dla Babci i Dziadka. Niestety nie wszystkie dzieci były w środę w przedszkolu. Te, które były zrobiły z paniami laurki i zabrały do domu. Ale myślę, że nawet jeśli zrobicie dodatkowe to Babcie będą zachwycone. Potrzebujecie do wykonania laurki białej lub kolorowej kartki A4 . Kartkę składamy równo na pół, następnie wycinamy cztery paski (różowe) o wymiarze 1cm\20cm. Naklejamy kolejno paski w rozetę, zginamy do środka i podklejamy-mamy już płatki. Na środku przyklejamy zwinięty papier w rulon np. żółty, lub guzik -to będzie środek. Z zielonego papieru wycinamy pasek o wymiarze 0,5cm\10cm to będzie łodyga. Jeszcze tylko dwa listki i laurka gotowa. Nie zapomnijcie poprosić rodziców, by napisali dla Babci i Dziadka życzenia. Powodzenia i wyślijcie zdjęcia, jak Wam poszło. Realizacja PP: I7,IV8.

1

Aktywność 2. Zestaw zabaw ruchowych -zaproście rodzeństwo lub rodziców do zabawy. Dzwoneczek lub rytmiczne klaskanie. • Rytmiczny bieg, na zmianę z ćwiczeniem nóg i rąk. Dziecko dobiera sobie parę. Na dźwięk jadących sani (dzwoneczek) tworzy zaprzęg– dziecko stojące z przodu wyciąga ręce do tyłu i podaje dłonie drugiemu dziecku lub rodzicowi. Zaprzęgi poruszają się, dostosowując swój bieg do rytmu dzwoneczka. Gdy dzwoneczek milknie, zatrzymują się. Koniki grzebią niecierpliwie nóżkami (jedną i drugą, na zmianę), a woźnice rozgrzewają ręce. Później następuje zmiana ról i – na dźwięk dzwoneczka – ponowna jazda. • Ćwiczenia równowagi Wirujące płatki śniegu. Dziecko staje na środku pokoju. Rodzic rozkłada ręce w bok i dzwoni dzwoneczkiem. Dziecko-płatki śniegu powoli wiruje wkoło, gdy słychać dzwoneczek. Gdy dzwoneczek milknie, Rodzic opuszcza ręce, płatki spadają na ziemię – dziecko przykuca. Uwaga: Rodzic powinien dzwonić tak długo, aby dziecko zdążyło wykonać jeden powolny obrót. • Zabawa ruchowa z elementem wyprostnym Bałwanek. Dziecko podaje ręce Rodzicowi – tworzą koło. Dowolny pluszak-bałwanek stoi w środku koła. Dziecko porusza się w podskokach wkoło bałwanka, mówiąc wierszyk: Stoi bałwan, stoi, nikogo się nie boi! Zatrzymuje się i zatacza rękami duże koło, mówiąc: Gdy słonko zaświeciło, bałwanka już nie było! W tym czasie bałwanka Rodzic zabiera ze środka koła. Zabawa trwa dalej- powtarzamy kilka razy. Realizacja PP : I 5.

Aktywność 3. • Nauka krótkich rymowanek o dziadku i babci. Babciu, babciu, życzę ci zdrowia, szczęścia, dobrych dni. I słoneczka cały czas. Babciu, babciu, kochaj nas! Dziadku, dziadku życzę ci zdrowia, szczęścia, dobrych dni. I słoneczka cały czas Dziadku, dziadku kochaj nas! • Rozmowa na temat prezentów dla babci i dziadka z okazji ich świąt. − Co ucieszyłoby babcię i dziadka z okazji ich świąt? − Czy chcieliby dostać od was prezent własnoręcznie zrobiony, czy kupiony? Realizacja PP: IV 2, IV 5.

Aktywność 4. Zachęcam do zabawy na świeżym powietrzu lub spaceru. Na spacerze zaobserwujcie osoby starsze. Odpowiedzcie na pytanie, co one robią. Np. idą na zakupy, spacerują z wnuczką. Realizacja PP: I 5.

Bawcie się dobrze i pochwalcie się zdjęciami.

Pozdrawiam Was serdecznie.


Propozycje aktywności w dniu 16.04.2021r.

Propozycja 1.

Rozwiązywanie zagadek – proszę rodziców o odczytanie dzieciom zagadek

  • Zawsze jest nad nami. To płacze czasami deszczem, to śmieje się słońcem albo gwiazd tysiącem.(niebo)
  • Kiedy po niebie wędruje nocą, dokoła niego gwiazdy migocą. Raz jest jak rogalik, raz okrągły jak talerz.(księżyc)
  • Co to za złota świetlana kula, która swym ciepłem Ziemię otula?(słońce)
  • Z ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty, szybszy niż wiatr i samochody.(rakieta)
  • Co to za okrągła planeta, na której bez wody, tlenu i słońca nie byłoby życia.(Ziemia)

Gwiazdy na niebie” – praca plastyczna – zapraszam do wykonania pracy plastycznej wspólnie z pomocą rodzica, potrzebne nam będą: gwiazdki małe i duże, kartka z bloku technicznego, nożyczki, klej i ciemnoniebieski karton (jeśli nie mamy proponuję samodzielnie pomalować farbą).

Dzieci dostają po dwie (lub więcej) kartonowe gwiazdki (małą i dużą) oraz kartkę z bloku technicznego. Dzieci obrysowują gwiazdki, wycinają je i przyklejają na ciemnoniebieskim kartonie. Wykonana praca będzie przedstawiała piękne niebo nocą.

Gumi Miś” – zabawa muzyczno-ruchowa – taniec dla dzieci z Olą i Blu do piosenki pt. „Gumi Miś” https://www.youtube.com/watch?v=oGJg1RSOof4 .

Realizacja PP IV 1, 7, 8

Propozycja 2

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych – z wykorzystaniem gazety:

  • marsz po obwodzie koła z gazetą w ręce, na umówiony z rodzicem sygnał, dzieci stają na baczność z gazetą na głowie, na jednej nodze, na drugiej nodze
  • podskoki obunóż z gazetą  między  kolanami
  • czytanie gazety” – siad skrzyżny – skręty głowy w lewo, w prawo
  • przesuwanie gazety położonej na parkiecie stopą na boki. (powtórzenie kilka razy)
  • raki ” – czworakowanie z gazetą na plecach
  • piłeczki” – zgniecenie gazety w kulkę, wesoło podrzucanie jej prawą ręka, lewą ręką, oburącz, przerzucanie z ręki do ręki
  • tocz się tocz piłeczko” – dzieci siedzą w siadzie klęcznym i próbują przesuwać  kulkę do przodu przez  dmuchanie na nią lub przesuwanie główką
  • rzuć  do celu” – wrzucanie kulek z gazet do kosza.

Z planety na planetę” – zabawa z elementami skoku – Rodzic rozkłada na podłodze poduszki. Dziecko przy dźwięku dowolnej melodii skacze z poduszki na poduszkę i wypowiada planety, które udało mu się zapamiętać.

Masaż relaksacyjny „Kosmita” – dziecko siada krzyżując nóżki przed rodzicem, który wykonuje masażyk na plecach dziecka.

Była sobie mleczna droga – rysujemy na plecach dziecka palcem krętą linię;
Pełna wielu błyszczących gwiazd. – stukamy palcami po plecach
Na jednej z planet – rysujemy palcem koło
Ufoludek mieszka
Co chude nóżki ma – dwoma palcami rysujemy na plecach dwie linie
Ma duże zielone uszy – łaskoczemy dziecko w uszy
I szyję długą ma. – gładzimy szyję dziecka
Dwa okrągłe brzuszki – dwoma palcami rysujemy dwa kółka
I śmieje się ha, ha, ha. – łaskoczemy dziecko w brzuszek.

Realizacja PP I 5, 7, 8


Propozycje aktywności w dniu 15.04.2021r.

Propozycja 1.

Opowiadanie Natalii Usenko pt „ UFO” – Proszę Rodziców o przeczytanie dzieciom tekstu.

Pewnego razu wróżka Laurencja wybrała się do parku na poranny spacerek. – Jejku! – zawołała nagle i stanęła jak wryta. – Śni mi się czy co? Na polance stoi ogromny talerz! Cały biały w różowe kwiatki. Skąd on się tu wziął? – Przyleciał – mruknęła papuga Klarcia. – Telewizji nie oglądasz czy co? To nie jest zwykły talerz, tylko latający. Nazywa się UFO. – A kto to są te małe kolorowe, co na nim siedzą? – Ufoludki, oczywiście. Zobacz, jak płaczą. Chyba mają kłopoty. – No to chodźmy im pomóc! – zawołała Laurencja. Ufoludki na ich widok ucieszyły się okropnie i zaczęły pokazywać coś na migi. – Zepsuły się im baterrryjki – przetłumaczyła Klarcia. – Nie mogą lecieć dalej. – To ja im takie bateryjki wyczaruję! – Laurencja podniosła swoją czarodziejską różdżkę. Niestety, za pierwszym razem wyczarowały jej się ogórki. Za drugim – kręgle. A za trzecim – maszynka do golenia. – Chyba się nie znam na bateryjkach – westchnęła Laurencja. – W szkole czarownic zawsze miałam pałę z fizyki. Ufoludki płakały coraz głośniej i wyrywały sobie z głów czerwone włosy. Laurencja też zaczęła chlipać. – Przestań się mazać! – rozzłościła się Klarcia. – Rusz głową! – Już wiem! – zawołała Laurencja i puknęła się różdżką w czoło. W jednej chwili z dwu stron talerza wyrosły wielkie nietoperzowe skrzydła, a z trzeciej – puszysty lisi ogon. – Pip, pip, kuraa! – wrzasnęły ufoludki i skoczyły do talerza. – Pęki, pęki, pa, pa! – To na pewno znaczy: „Hip, hip, hurra” i „Dzięki, dzięki” – wyjaśniła Klarcia. – A „pa, pa” – to sama wiesz. W chwilę później talerz, machając skrzydłami i powiewając ogonem, zniknął w chmurach. – Tym razem naprawdę ci się udało – powiedziała Klarcia. – Jesteś zupełnie dobrą czarownicą. – No myślę – odparła Laurencja i zadarła nos do góry.

Rozmowa na temat opowiadania. − Co zobaczyła wróżka Laurencja w parku? − Dlaczego ufoludki wylądowały w parku? − Co wyczarowała wróżka zamiast bateryjek? − Jak się zakończyła ta historia?

Świecą gwiazdki” – zabawa ruchowa – Dzieci w dowolny sposób poruszają się (biegają, podskakują, skaczą na jednej nodze, wyskakują w górę itp….). Na słowa rodzica: „Świeć gwiazdeczko” – zatrzymują się, wyciągają ręce do góry i poruszając dłońmi, mówią:

Świeci gwiazdka

jedna druga,

czasem oczkiem do nas mruga.

Świeć, gwiazdeczko,

świeć, gwiazdeczko,

świeć, gwiazdeczko,

dla mnie świeć”!

Realizacja PP I 5, III 8, IV 8

Propozycja 2.

Co powiedziałam? ćwiczenia syntezy słuchowej – Rodzic wypowiada słowa dotyczące tematyki kosmos z podziałem na sylaby np.: ra-kie-ta, kos-mi-ta, pla–ne-ta, księ-życ, nie-bo…. (gwiazda, kosmos, kometa itp.) Zadaniem dzieci jest powtórzenie całego słowa, po czym następuje zamiana ról – dziecko-rodzic.

Piosenka pt. „Układ słoneczny” https://www.youtube.com/watch?v=MqrAV8D2zMg – zachęcam Muchomorki do zabawy przy poznanej już piosence oraz próby samodzielnego śpiewu. Powodzenia 🙂

Rakieta” – ćwiczenia grafomotoryczne. Dla chętnych Muchomorków rysowanie po śladzie : ) zapraszam do obrysowania rakiety a następnie pokolorowania powstałego rysunku.

Realizacja PP IV 5, 7, 8

1ac229e6d10d18fe82da4823d2e6b015


Propozycje aktywności w dniu 14.04.2021r.

Propozycja 1.

Dziś zabawimy się z figurą geometryczną -kołem. Przyjrzyj się tej figurze, spróbuj paluszkiem narysować ją w powietrzu i na dywanie.

Posłuchaj wierszyka pt. „Koło”.

Gdy rozejrzymy się uważnie wkoło, to zawsze zobaczymy jakieś koło.

Może być jedno, cztery lub dwa. Ma je samochód i rower ma.

Trzy – na skrzyżowaniu świecą się jasno.

Najpierw błysną, a potem zgasną.

Widzisz, więc, że kół jest mrowie.

A może ty jakieś podpowiesz ?

Poszukaj w swoim pokoju rzeczy, które mają kształt koła, nazwij te przedmioty?

Przygotuj 3 koła w różnych kolorach i różnej wielkości. Wykonaj polecenia: – rozłóż koła jedno obok drugiego przed sobą, – weź do ręki największe koło – pokaż najmniejsze koło, – weź do ręki koło koloru czerwonego – weź do ręki największe koło i obrysuj palcem jego kształt – kreślimy kształt koła w powietrzu, na podłodze, na brzuchu, na policzku, na dłoni.

Propozycja 2.

 Zabawa ruchowa https://youtu.be/m2WsGrvCx_w

Obejrzyj ilustrację, pokaż paluszkiem koła. Policz je.

Obejrzyj filmik z zabawami matematycznymi. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=SugYveefcuY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0vltFIzn-bX85IPpSHp7gPdRmDxnGdCZZWkoxPn4fIgCctdOaYVkbYbYk

Podstawa programowa. I5,5,8,II 2,III 3,IV 4,5

173567849_301443408036347_3973583147967034041_n173237582_1859539667545620_2469244026616743380_n   173923201_336860824722327_982315429204556911_n


Propozycje aktywności w dniu 13.04.2021r.

Propozycja 1.

Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej pt. „Ufoludek” z kół. Pomoce: zielone koła różnej wielkości, klej, nożyczki.

173273765_290697872508875_6214018300328429094_n

Obejrzyj ilustrację Układu słonecznego, poproś rodzica o przeczytanie nazw planet. Przyjrzyj się planetom i powiedz jak wyglądają, jakiego są koloru. Następnie wysłuchaj piosenki pt. „Układ słoneczny” https://youtu.be/MqrAV8D2zMg

93683524_739844633437042_2277636305418452992_n

Obejrzyj filmik o kosmosie i spróbuj rozwiązać zagadki. https://youtu.be/IpWtryNR_zo

Propozycja 2.

Klaszcząc podziel rytmicznie na sylaby słowa związane z kosmosem np. rakieta (ra- kie- ta), gwiazdy (gwiaz -dy), planety (pla-ne-ty), kosmonauta (kos-mo-nau-ta). Podstawa programowa.IV 5, I 5,8,7,IV 2


Propozycje aktywności w dniu 12.04.2021r.

Propozycja 1.

Oglądanie filmu edukacyjnego pt. „Układ słoneczny”. Poznanie kosmosu, nazw planet , które znajdują się się w układzie słonecznym, zwrócenie uwagi dzieci na nazwę naszej planety Ziemia. https://youtu.be/Aug7FRYvIHU

Ćwiczenia gimnastyczne pt. „Czekoladowa planeta”. https://m.youtube.com/watch?v=lofdvc0-Yh4&feature=youtu.be

Zabawa ruchowa „Wesoły ufoludek”. Dziecko podskakuje rytmicznie na obu nogach, raz na jednej, raz na drugiej, raz do przodu, raz do tyłu. Na klaśnięcie rodzica dziecko staje w bezruchu i przybiera dowolną pozę.

Propozycja 2.

Ćwiczenia ortograficzne. Nauka na pamięć rymowanki. „Ufoludki, ufoludki, to zielone , małe ludki”. Wypowiadanie rymowanki z różnym natężeniem głosu: głośno, cicho, szybko, wolno.


Propozycje aktywności w dniu 9.04.2021r.

Propozycja 1.

„Bella Ciao” – zabawa muzyczno-ruchowa. Edumuz Maria Zofia Tomaszewska. Muchomorki prosze abyście zaprosiły do zabawy swoich rodziców a nawet rodzeństwo. „Bella Ciao” to zabawa, którą już znacie i bardzo lubicie…. Jestem ciekawa czy tym razem Wam uda się to – aby Wasi rodzice poczuli się zmęczeni……

Gimnastyka z mamusią/tatusiem https://youtu.be/cGOK6AcTLZE. Poćwicz z mamusią/tatusiem, bo…gimnastyki nigdy dość! Reaguj na sygnał dźwiekowy.

Poruszanie się według słów rymowanki: „Zrób do przodu cztery kroki …“ Przeliczanie kroków.

Zrób do przodu cztery kroki, i rozejrzyj się na boki.

Tupnij nogą raz i dwa,ta zabawa nadal trwa.

Teraz w lewo jeden krok, przysiad i do góry skok.

Zrób do tyłu kroków trzy, by koledze otrzeć łzy.

Klaśnij w ręce razy pięć, na klaskanie też masz chęć.

Teraz obróć się dokoła i hurraaa! Zawołaj.

Realizacja PP I 4, 5, 8 III 8, IV 7

Propozycja 2.

„Zagadki” – zagadki na temat sportu. Rozwiąż zagadki a jeśli potrafisz –spróbuj samodzielnie ułozyć zagadkę i zadaj ją rodzicom.

Skaczą, lecą! Co ich niesie
w ten przestwór niebieski?
Zamiast skrzydeł u nóg mają
przypięte dwie deski (narciarze).

Zawodnicy grając w piłkę,
rękami ją odbijają
i wysoko ponad siatką
drugiej drużynie podają (siatkarze).

Zawodnicy na głowy,
czepki zakładają.
Rękami i nogami
w wodzie poruszają (pływacy).

Każdy sportowiec marzy o tym,
ażeby zdobyć srebrny lub złoty (medal).

Propozycja 1 – Ćwiczenie kreatywności –wymyślanie przyrządu do ćwiczeń skonstruowanego przy użyciu przedmiotów codziennego użytku. Spróbuj z pomocą rodzica wykorzystać przedmioty, które możesz znaleźć w domku a z których twoim zdaniem można zrobić przyrząd, który pomógłby Ci podczas ćwiczeń. Trzymam kciuki!! Proszę o fotografie jestem ciekawa Waszych pomysłów….. 🙂

Propozycja 2 Projektowanie stroju piłkarza. Zaprojektuj strój piłkarza według swojego pomysłu z wykorzystaniem karty pracy lub narysuj strój samodzielnie.

Realizacja PP IV 5, 8


Propozycje aktywności w dniu 8.04.2021r.

Propozycja 1.

Propozycja 1. Obejrzyj filmik pt. „Hibbi sport to zdrowie”. Powiedz jakie dyscypliny sportowe uprawiały zwierzątka ?. https://youtube.com/watch?v=sZZKiGbu40w&feature=share

Propozycja 2. Praca z ilustracją.

Nazwij sporty przedstawione na zdjęciach (bieganie, kolarstwo, pływanie, piłka nożna,tenis,skoki narciarskie). Wykonaj zadanie w karcie pracy, str. 25. Rysuj po śladzie szprych w kołach rowerowych.

169584347_286973566318062_7169401542358497710_n170478630_2833864653545473_2052033654635001074_n

Propozycja 3. Posłuchaj piosenki „Wielkie poruszeniem”. Zatańcz do niej i poćwicz. https://youtu.be/I2WWpt_n9Is

Propozycja 4. Zabawa z wykorzystaniem rymowanki. Dziecko naśladuje czynności , w których jest mowa w rymowance. Janek lubi biegać Hania na leżaku spać Julek jeździć na rowerze A ja w kosza grać.

Podstawa programowa. I 4,5,6, III 3, IV 6,7


Propozycje aktywności w dniu 7.04.2021r.

Propozycja 1.

Gdzie jest piłka?. Określanie jej położenia względem krzesełka. Rodzic wydaje dziecku polecenia np. połóż piłkę na krzesełku, połóż piłkę pod krzesełkiem, połóż piłkę za krzesełkiem itp. Następnie rodzic sam kładzie piłkę , dziecko określa jej położenie. Zamiast piłki, możemy pobawić się maskotką czy dowolną zabawką.

169064863_1574169266106352_3835760290060640729_n170623744_767655123887158_7007518601070213138_n169999411_922777521821900_3268893155111490108_n

Propozycja 2. Powiedz co robił jeżyk rano, w południe, po południu, wieczorem i w nocy.

170022805_492600965442343_3563220185108716819_n
Propozycja 3. Ćwiczenia gimnastyczne. https://youtu.be/ufXXXnQ1hiM

Propozycja 4. „Prosty taniec” –gimnastyka dzieci i rodziców z muzyką. Wskazywanie części ciała i ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Gimnastyka połaczona z tańcem to jest to! Razem z mamusią/tatusiem porusz ciało do piosenki „Prosty taniec”? ?Piosenki dla dzieci po polsku. Prosty taniec. Spoko Loko – Ciała kształt –https://www.youtube.com/watch?v=UvA7Fk44JFw2


Propozycje aktywności w dniu 6.04.2021r.

Propozycja 1.

Po świętach czas na ruch i aktywność fizyczną. Gotowi do zabawy?

„Gimnastyka” – wiersz.

Gimnastyka to zabawa,

ale także ważna sprawa,

bo to sposób jest jedyny.

Żeby silnym być i zwinnym.

Skłony, skoki i przysiady

trzeba ćwiczyć – nie ma rady!

To dla zdrowia i urody

niezawodne są metody.

Rozmowa na temat wiersza – Co nam daje gimnastyka? Co wykonujemy podczas gimnastyki?

„Tor przeszkód” – Zachęcam dzieci do zaprojektowania wspólnie z rodzicami domowego toru przeszkód. Przypomnijcie sobie przy okazji zasady bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych w domu.

„Piłka” – Wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką: kredki, farby, wydzieranka, plastelina, malowanie farbami. Zachęcamy do aktywności i dzielenia się rezultatem w formie zdjęcia wysłanego na grupę – messenger.

Realizacja PP I 4, 5, IV 1, 5, 8.

167258778_2873220056298954_8300636042924503416_n-1pilka-szablon

Propozycja 2.

Słuchanie piosenki pt. „Sport to zdrowie” – https://www.youtube.com/watch?v=H3gkHR54vGg

Zabawy przy piosence. Podczas zwrotek zachęcam dzieci do naśladowania ruchów o których jest mowa w tekście: skok pływanie bieganie podskoki skłony, granie w piłkę.

Zabawy z wykorzystaniem metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne „Rowerek”.

Rowerek” – dzieci i rodzice leżą na plecach na podłodze z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi kolanami. Leżą tak, aby jego stopa była oparta o siebie. Następnie wspólnie wykonują tzw. rowerek. Powtarzają rymowankę, różnicując jej tempo:

Jedzie Radek na rowerze,

a pan Romek na skuterze.

Raz, dwa, trzy ,jedz i ty”.

Realizacja PP I 5, III 8, IV 7


Propozycje aktywności w dniu 2.04.2021r.

Propozycja 1.

„Zapraszam do kuchni” – zabawa w przewodnika po domowej kuchni. Zaproście rodziców do kuchni. Przedstawcie rodzicom kuchnie tak, jakby nie widzieli jej nigdy wcześniej. Oprowadźcie ich po kuchni jak przewodnicy wycieczki 😉 Opowiedzcie co można znaleźć w Waszej kuchni i co można przygotować. Opowiedźcie o najlepszej potrawie, która powstaje w tym miejscu.

„Jestem bezpieczna/y w kuchni” – rozmowa z dzieckiem o tym,jak należy bezpiecznie zachowywać się w kuchni. W kuchni znajduje się wiele urządzeń, których dzieci nie mogą obsługiwać same. Znajdźcie te przedmioty/urządzenia. Tatuś/mamusia przypomni Wam o ty jak bezpiecznie należy zachowywać się w kuchni.

Zabawa badawcza: Czy kakao w proszku zmieszane z mąką, solą lub cukrem zmieni ich barwę? Co się stanie, gdy doda się trochę wody? Zachęcam do przeprowadzenia kuchennego eksperymentu…..

„Wielkanocne potrawy”- rozmowa z dziećmi na temat potraw i wypieków, które zagoszczą na rodzinnym stole. Ustalenie w jaki sposób dziecko może uczestniczyć w kuchennych przygotowaniach. W święta na Waszych stołach pojawi się wiele wielkanocnych przysmaków. Porozmawiajcie o tym, a może będziecie gotować razem? Myślę, że to wspaniały pomysł!

Realizacja PP I 5, III 8, IV 2, 6.

zdjecie

Propozycja 2.

Zapraszam wszystkie dzieci na trening fitness czyli – ćwicz z Lulisią i Lulitulisiami. https://www.youtube.com/watch?v=Tc82wV1jV-4

Zabawa rytmiczna „Kręć się co sił” – https://www.youtube.com/watch?v=tGx6Lhp82IQ Pobawcie się razem naśladujac taniec pokazany na nagaraniu.

Realizacja PP I 4, 8.


Propozycje aktywności w dniu 1.04.2021r.

Propozycja 1.

Obejrzenie filmu edukacyjnego – „Jajo” zawierającego informację o tym, jak z jajka powstaje pisklę/kura/kogut. Rozmowa na temat treści obejrzanego nagrania. Dzieci: „Bajka o jajkach” https://youtu.be/lIWDCkbVQ6A. Określanie przez dzieci jakie zwierzęta wykluwają się z jajka. A jakie inne waszym zdaniem zwierzęta wykluwają się z jajek?

Zabawa badawcza z jajkiem – Czas na zabawy badawcze! Mamusia/tatuś rozbije delikatnie jajko i wyleje jego zawartość na talerzyk. Opisz, jakiego koloru jest białko i żółtko jajka, obejrzyj dokładnie skorupkę z zewnątrz i od środka. Rodzic zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia dziecku, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki. Realizacja PP III 8, IV 5, 6

jajo

Propozycja 2.

Gra zręcznościowa – spacer dziecka i rodzica po pokoju z pisanką/jajkiem umiejscowionym na stołowej łyżce. Zaproś mamę/tatę na specer..jajkiem! Połóżcie na stołowej łyżce jajko (lub pisankę) i pospacerujcie po dywanie. Jeśli macie ochotę – możecie utrudnić to zadanie robiąc domowy tor przeszkód.

Zabawa ortofoniczna – „Kto się schował w wielkanocnym koszyczku?”. A teraz będziesz naśladować głosy i ruchy zwierząt, które pokazuje mamusia/tatuś, wyjmując je z koszyczka:

  1. kurczątko: pi, pi, pi – porusz rękami jak skrzydełkami,
  2. baranek: bee, bee, bee – chodź na czworakach
  3. kogucik: kukuryku – uderza jo uda dłońmi prostych rąk

Piosenka wielkanocna pt. „Wielkanocny stół” – https://www.youtube.com/watch?v=JMbbv83DgUM Dzieci zapraszają do wspolnego śpiewu rodziców znanej i tak bardzo lubianej przez wszystkie Muchomorki piosenki.

Realizacja PP I 4, 5, 8 IV 7


Propozycje aktywności w dniu 31.03.2021r.

Propozycja 1.

Ćwiczenia w liczeniu. Obejrzyj ilustrację, nazwij zwierzątka dorosłe i młode. Policz ile jest kurczątek? ,ile jest kaczuszek ?. Których zwierząt jest więcej ?, ile jest kotków a ile prosiaczków ?. Których zwierząt jest więcej ?. Gdzie znajdują się kurczątka ?.

zagroda

Propozycja 2.

Z wyciętych z kolorowego papieru pisanek układamy rytm. Na początku z dwóch kolorów a po ułożeniu przez dziecko z trzech kolorów. Liczymy pisanki.

rytm1

rytm

W książkach na str. 21 wykonujemy zadanie z pisankami.

rtym2

Propozycja 3.

Ćwiczenia gimnastyczne z zajączkiem.

Podstawa programowa. I 1,4,5,II 2,3, IV 7,8

 

Propozycje aktywności w dniu 30.03.2021r.

Propozycja 1.

Rodzic pokazuje ilustrację i czyta wierszyk pt. „Pisanki”.

pisanki

Pisanki, pisanki jajka malowane.Nie ma Wielkanocny bez barwnych pisanek. Pisanki, pisanki jajka kolorowe Na nich malowane bajki pisankowe. Na jednej kogucik A na drugiej słońce Śmieją się na trzeciej Laleczki tańczące. Na czwartej kwiatuszki A na piątej gwiazdki Na każdej pisance Piękne opowiastki. Rozmowa na temat wiersza. Co to są pisanki ?. Co było na pierwszej pisance ?. Co było na trzeciej pisance ?.

Wykonanie pracy plastycznej „Pisanki” dowolną techniką:kredkami, wyklejanki z plasteliny, malowanie farbami.

pisanki1

Propozycja 2.

Zabawy z piosenką ”Wielkanocny stół”

https://youtu.be/JMbbv83DgUM

Propozycja 3.

Zabawa „Boogie woogi” zatańcz do ulubionego utworu.

Podstawa programowa. I 4,5,6, IV 7,8. Zachęcamy do aktywności z dziećmi i dzielenia się zdjęciami z pracy plastycznej.

 

Propozycje aktywności w dniu 29.03.2021r.

Zachęcamy do podjęcia aktywności z dziećmi. Dzisiejsza propozycja to obejrzenie audycji poświęconej zwyczajom i tradycjom Wielkanocnym.

Link :. https://Vimeo.com/524351215


Propozycje aktywności w dniu 27.11.2020r.

Propozycja 1.

Praca plastyczna : „Lampka”. Pomoce: klej, papier kolorowy, kredki. Lub do wyboru „Mój kuchenny robot”. Pomoce: nożyczki, klej, papier kolorowy, złotko, plastelina.

lapma3

lampa

Propozycja 2.

Ćwiczenia gimnastyczne.

https://youtu.be/b1kyvvbXyVA

Propozycja 3.

Zabawa ruchowa do piosenki „Boogie woogi”.

https://youtu.be/KeKgAM3oUVc

Propozycja 4.

Zabawy z plastikowymi kubeczkami. Dzieci wykonują z nich przestrzenne budowle wg. własnego pomysłu.

kubki

Realizacja podstawy programowej.I5,4,6,III3,2,IV6,7


Propozycje aktywności w dniu 26.11.2020r.

Propozycja 1.

Wysłuchaj zagadek, powiedz co to za urządzenie ?. 1.co to jest stoi na biurku lub na stoku, ma ekran, myszkę i dużo guzików. (komputer). 2. dużo brudnych ubrań, trochę wody, prądu i proszku odrobina, a w maszynie tej wielka magia się zaczyna. (pralka) 3.w nim możesz, gdy ekran swój zaświeci, obejrzeć program najlepiej dla dzieci.(telewizor) 4.gdy chcesz piękną fryzurę mieć, włosy umyj a następnie szybko wysłusz nią je (suszarka) 5.to urządzenie jest tak gorące, jak by było nagrzane letnim słońcem, po jego użyciu Twoje ubrania są już gotowe.(żelazko)

Propozycja 2.

Obejrzyj filmik o urządzeniach elektrycznych w domu. https://youtu.be/d0HYSGTVOOk

Propozycja 3.

urzadzenia

Obejrzyj ilustrację, nazwij urządzenia elektryczne, poszukaj ich w swoim domu. Naśladuj ich odgłosy

https://youtu.be/tdOfLb9pjSM

Propozycja 4.

Wysłuchaj piosenki, powiedz jak możesz pomóc rodzicom w domu.

https://youtu.be/imoS6Wkr04w


Dzień Pluszowego Misia.

Propozycja 1. 

Dziś obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Obejrzyj filmik o powstaniu tego święta.

https://m.youtube.com/watch?v=M4iConu7-0s

Propozycja 2.

Muchomorki pobawcie się do waszej ulubionej zabawy pt. ”Miś miś, miś”.

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=pD-L_C0_ay8

Propozycja 3.

Zachęcamy do pracy plastycznej. Wykonajcie proszę dowolną techniką swojego misia. Może być to miś narysowany kredkami,wyklejony plasteliną czy wykonany z kół z kolorowego papieru.

mis7


Propozycje aktywności w dniu 25.11.2020r.

Zapraszamy do kolejnej zabawy, tym razem do matematycznej.

Propozycja nr 1.

„Pełna lodówka” – liczenie w zakresie czterech. • Słuchanie opowiadania Wandy Chotomskiej Lodówka. Dopóki w kuchni nie było lodówki – jedni mieszkali w kredensie, inni koczowali pod gołym niebem. Na balkonie albo za oknem. Ale tylko w zimie, bo w lecie każdy bał się upału. Trzęsły się nóżki w galarecie, bo im za ciepło było w lecie, rzewnymi łzami łkała zupa: – Czuję, że szkodzi mi ten upał! Jęczała szynka, schab się zżymał, salceson mówił: – Co za klimat! Bał się upału gar z bigosem, sznycel rozpaczał nad swym losem. – Ten upał całkiem nas rozkłada! – biadała kiszka i sztufada i wzdychał tłusty kołdun w cieście: – Ach, kiedyż będzie zimno wreszcie? A teraz wszyscy szykują się do przeprowadzki. Bo lodówka już jest i nie trzeba nocować ani na balkonie, ani za oknem. Fikają zimnych nóżek tacki, ogromnie rade z przeprowadzki, łzami radości płacze zupa: – Już mi nie będzie szkodził upał! Schab na półmisku szynkę klepie, salceson woła: – Będzie lepiej! Skacze do góry gar bigosu, sznycel już nie klnie swego losu, cieszy się kiszka i sztufada z tej przeprowadzki też jest rada, i krzyczy głośno kołdun w cieście: – W lodówce zimno będzie wreszcie! I po kolei, jeden z drugim, wprowadzają się do lodówki nowi lokatorzy. A mieszkańcy kredensu patrzą na to przez szybki i nie mówią nic. Ale w głębi ducha każdy marzy o tym, żeby jak najprędzej przenieść się ze starej kamienicy kredensu do nowego budownictwa lodówkowego. • Rozmowa na temat opowiadania. − Gdzie trzymano jedzenie, gdy nie było lodówek? − Czego bały się potrawy? − Czy ucieszyła je przeprowadzka do lodówki? − Wymieńcie potrawy, które się cieszyły. • Ćwiczenia w liczeniu – zdjęcie. Ile półek jest w lodówce? (Cztery). − Co znajduje się na pierwszej półce? (Sałata, papryka, ogórek, pół arbuza). − Policzcie produkty na pierwszej półce. Pokażcie ich liczbę na palcach. − Co znajduje się na drugiej półce? (Mleko, ser biały, ser żółty). − Policzcie produkty. Pokażcie ich liczbę na palcach. − Gdzie jest więcej produktów: na pierwszej półce czy na drugiej? O ile więcej? − Co znajduje się na trzeciej półce? (Kawałek szynki, dwa jogurty). − Policzcie produkty. Pokażcie ich liczbę na palcach. − Na której półce jest więcej produktów: drugiej czy trzeciej? (Jest ich tyle samo). − Co znajduje się na czwartej półce? (Masło, kawałek tortu, winogrona, galaretka w przezroczystej miseczce). − Policzcie produkty na czwartej półce. Ile ich jest? Pokażcie ich liczbę na palcach. − O ile więcej produktów jest na czwartej półce niż na trzeciej? – Która to jest półka z mlekiem i jogurtami? – A na której półce znajduje się sałata, pół arbuza, papryka i ogórek? – Która to jest ostatnia półka? – O którą półkę nie zapytałam?

lodowka

Propozycja 2.

Spróbujcie teraz podzielić rytmicznie – na sylaby – nazwy produktów z lodówki. Podajcie najpierw jego nazwę, a potem podzielcie ją na sylaby, klaszcząc. • Zabawa ruchowa Liczymy do czterech. Można przygotować sobie kartoniki z krążkami od 1 do 4, lub ktoś dorosły może pokazywać palce do liczenia. Dziecko porusza się przy dźwiękach dowolnej muzyki, podczas przerwy w muzyce zatrzymuje się i patrzy na kartonik z krążkami, lub palce kogoś dorosłego; następnie wykonuje tyle podskoków, ile krążków jest na kartoniku, lub palców (zdjęcie

Ćwiczenia i zabawy ruchowe.

Propozycja 3.

https://www.youtube.com/watch?v=5M7sn_zLgu4&list=PLtX3mTRu5-XloowHpVUuzApnZSo81rn9O&index=11


Propozycje aktywności dla dzieci w dniu 24.11.2020r.

Propozycja 1.

praca plastyczna – pralka automatyczna. Pomoce: klej, nożyczki,kartka papieru A4 kolorowa lub biała, małe karteczki kolorowe,talerzyk papierowy średni,guziki,czarny marker,linijka, woreczek foliowy. Wykonanie pracy: drogie dzieci poproście rodziców lub starsze rodzeństwo o pomoc, połóżcie kartkę A4 pionowo przed sobą. Od góry odmierzcie 6cm i narysujcie grubą kreskę markerem. Nad tą linią przyklejcie guziki lub kółeczka z papieru kolorowego- to będą pokrętła do ustawienia programu. Poniżej kreski odrysujcie od malutkiego talerzyka na środku koło- to będzie bęben pralki. Teraz do środka bębna wsadzamy ubrania- małe ok 1cm kawałki kolorowego papieru, lub jeśli dorośli pomogą to z kolorowego papieru wycinamy np. koszulkę,spodenki. Następnie te ubrania nakrywamy woreczkiem foliowym i go przyklejamy. Teraz z talerzyka papierowego wycinamy dno i kiedy zostanie samo obrzeże naklejamy tak by było widać wsad do bębna. No i gotowe. Realizacja PP I 7, IV 1,8,19. Koniecznie pochwalcie się waszymi pracami na naszej grupie. A może ktoś z Was trochę zmieni ten projekt? Zachęcamy do kreatywności i aktywnego udziału.

pralka1

pralka

Propozycja 2.

Rozwiąż zagadki słuchowe – co to są za urządzenia domowe? https://www.youtube.com/watch?v=bF8xVgPVfrI. a teraz posłuchaj piosenki Elektryczny PRĄD || DrobNutki || Piosenki DLA DZIECI https://www.youtube.com/watch?v=MOcmQfevdbk, a dowiesz się skąd bierze się prąd elektryczny. Propozycja 3: Pobaw się i zatańcz z rodzeństwem lub rodzicem do melodii „Clap Clap Sound – Singen, Tanzen und Bewegen || Kinderlieder” https://www.youtube.com/watch?v=IqezzQ5lSdk XMA Header Image Zagadki dźwiękowe youtube.com PP I7, IV 7


Propozycje aktywności w dniu 23.11.2020 r.

Temat: Domowe urządzenia elektryczne.

Propozycja 1.

Proszę wybrać się z dziećmi do kuchni, celem zapoznania ich ze sprzętem elektrycznym. Podawanie przez dziecko nazw urządzeń samodzielnie lub z pomocą dorosłych. Zapoznanie się z funkcją urządzeń elektrycznych.

Propozycja 2.

Zapoznanie dzieci z podstawowymi elementami odkurzacza:  worek do odkurzacza  przewód zasilający  wąż ssący do odkurzacza  ssawka kombi do odkurzacza  rura teleskopowa do odkurzacza Wspólnie z dzieckiem odkurzyć pokój. Uświadomić dziecku, że przewód zasilający do gniazda elektrycznego włączają tylko dorośli.

Propozycja 3.

W ramach akcji „Dzieci trenują w domu” ćwiczenia z wykorzystaniem piłek. Zapraszamy do wspólnej zabawy z dzieckiem. https://zdrowoisportowo.edu.pl/materialy/jesien/ Wszystkie akcesoria wykorzystane do ćwiczeń można zmienić na rzeczy znajdujące się w domu.

Realizacja PP I 7, IV 1,8,9.

Życzymy wspaniałej zabawy z dzieckiem.


Propozycje aktywności w dniu 20.11.20r.

Propozycja 1.

Praca plastyczna -mój przyjaciel kotek. Pomoce: jeden talerzyk papierowy , małe karteczki kolorowego papieru- zielonego, różowego,czarnego. Wykonanie pracy: na talerzyku papierowym na samym brzegu odrysowujemy koło np od szklanki. Wycinamy to koło- to będzie głowa kotka, naklejamy ją u góry. Teraz rysujemy dwa małe kółeczka na zielonym papierze i wycinamy. To są oczka kotka, które przyklejamy na głowie w odpowiednim miejscu. Z różowego papieru wycinamy jedno malutkie kółeczko i naklejamy nosek kotkowi. Natomiast z czarnego papieru wycinamy trzy cieniutkie paseczki- to wąsy. Doklejcie kotkowi uszy i ogonek z białego papieru wg własnego pomysłu. Gdy już uda się Wam zrobić kotka pochwalcie się swoimi pracami na naszej grupie. Taki kotek przyjaciel może potem być ozdobą Waszego pokoju. Życzymy udanych prac.

Realizacja PP I 7, IV 1,8,19.

https://images.app.goo.gl/momEH629XifEwEio6

Propozycja 2.

Wysłuchaj piosenki „My jesteśmy kotki dwa” https://www.youtube.com/watch?v=Ocum8_R756w . Odpowiedz na pytania: Jak wyglądały kotki? Co miały? Spróbuj je narysować. A teraz posłuchaj odgłosów zwierząt https://www.youtube.com/watch?v=vQbS0Dm0CjA . Nazwij zwierzęta, naśladuj ich głosy; czy jest tam kotek? Jaki głos on wydaje? Pokaż jak się poruszają te zwierzęta! (PP I 7, IV7, 8). Życzymy miłej zabawy!

 


Propozycje aktywności w dniu 19.11.2020r.

Propozycja 1.

Obejrzyj ilustrację , powiedz co na niej widzisz. Mamo, tato spróbujcie wyjaśnić dziecku jak powstał węgiel. Pomocne będzie opowiadanie H. Zdzitowieckiej „O czym szeptały iskierki”.

wegiel

Propozycja 2.

Do czego potrzebny jest węgiel ?. Co z niego można zrobić?. Pomocna w rozmowie z dzieckiem będzie ilustracja.

wegiel1

Propozycja 3.

Posłuchaj piosenki o dinozaurach. Spróbuj do niej potańczyć wg. własnego pomysłu

https://youtu.be/NmPSMjyymTM

Propozycja 4.

Obejrzyj ilustrację , nazwij instrumenty.

wegiel2

Realizacja podstawy programowej: I 4,5,6 IV 7,8, II 2,3


Propozycje aktywności w dniu 18.11.2020 r.

Propozycja 1.

Obejrzyj rysunek,powiedz gdzie jest miś ?.(np. miś siedzi na krześle, miś siedzi pod krzesłem itp.). Spróbuj położyć misia wg. poleceń (np. posadź misia na krześle, połóż misia za krzesłem itp.).

krzeslo

Propozycja 2.

Obejrzyj rysunek z porami roku. Nazwij porę roku, jaja teraz jest pora roku ?. Po czym poznać że jest jesień. Podziel na sylaby z klaskaniem pory roku.

porar

Propozycja 3

Co oznaczają miny dzieci?. Pokaż każdą minę.

miny

Propozycja 4.

Poćwicz z mamą lub tatą.

5 podskoków na dwóch nogach

5 podskoków na lewej i prawej nodze

10 pajacyków

10 przysiadów

Realizacja podstawy programowej: I 4,5,6,9, II 1,2,III 8 ,IV 1,2,14

 


 

Czerwiec 2020 r. – ( 29– 30 .06 )

Temat tygodnia: Już wakacje.

Propozycje aktywności w dniu  30. 06 – wtorek

Propozycja 1.
1.Pachnie już wakacjami, dziś chyba dwa razy mocniej bo dziś Cudowny Dzień dla wszystkich Dzieci.
Dzisiaj jest nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami!!!

3

W związku z tym życzymy Wam wspaniałych, pełnych przygód oraz bezpiecznych wakacji. A dla przypomnienia przedstawiamy kilka podstawowych zasad, o których zawsze należy pamiętać!

1

2

2. ,,Jakie są Twoje wymarzone wakacje? ”.
Posłuchaj wiersza o wakacjach.

4

3. Określ położenie zwierzątek.

5

6

Propozycja 2.
1.Żaglówka -praca plastyczna. Ściereczkę z motywem fali przyklejamy do tektury (podklejamy z tyłu taśmą). Płytę CD tniemy na pół. Połówkę płyty przyklejamy na ściereczkę. W miejscu zagłębienia na płycie przyklejamy patyczek do lodów. Z białego filtra wycinamy trójkąty i przyklejamy je jako żagle.
Materiały:
płyta CD, ściereczka do naczyń z motywem fali tektura, patyczek do lodów, biały filtr do kawy, taśma papierowa, klej, nożyczki.

7

Podstawa programowa :2/2,3,4,11,3/2,5,8,4/1,2,5,8,9,16,18.

Życzymy udanej zabawy!


 

Czerwiec 2020 r. – ( 29– 30 .06 )

Temat tygodnia: Już wakacje.

Propozycje aktywności w dniu  29. 06 – poniedziałek

Propozycja 1.
1.Posłuchaj wiersza Z. Beszczynskiej pt.: ,, Żeby przyszło lato”,

3-2

odpowiedź na pytania :
-o czym marzy autorka?
-z czym kojarzy się jej lato?

2.Przyjrzyj się obrazkom :czy kojarzą Ci się one z latem?
Podziel wyrazy na sylaby, określ liczbę sylab w wyrazie np. lo-dy(2)itd.

3-1

3.Obejrzyj filmik edukacyjny pt. : ,, Lato „- przyroda, wakacje, co robić nad morzem i w górach ”.
https://youtu.be/-VbbJIqfcgA

Propozycja 2.
1.Posłuchaj piosenki pt.”Niech żyją wakacje”.
https://youtu.be/BauTov9xmZY
Podstawa programowa :2/2,3,4,11,3/2,5,8,4/1,2,5,8,9,16,18.

Bawcie się dobrze!


 

Czerwiec 2020 r. – ( 22– 26 .06 )

Temat tygodnia: Ciepło, coraz cieplej – Żegnamy przedszkole, wyjeżdżamy na wakacje.

 

Propozycje aktywności w dniu  26. 06 – piątek

Propozycja 1.
1 .”Kolorowe lato”. Potrzebne: klej, kolorowe nakrętki, płyty Cd, opakowania po lodach i kartka papieru.

4-1

2. Bardzo prosta i przyjemna zabawa sensoryczna w kisielu. Będą nam potrzebne głębokie tacki lub miski na kisiel . Do zabawy sitka , garnuszki, łyżki i dodatkowo ryż i fasola.

4-2

Będziemy taplać się w kisielu , przelewać i wybierać fasolki śliskiej masy. Wspaniała zabawa dotykowa , miłe doznania sensoryczne i ćwiczenie małej motoryki0. Ugotuj przezroczysty kisiel: wystarczy gorąca woda, mąka ziemniaczana i odrobina cierpliwości
Koniecznie wystudź! Zabezpiecz folią lub streczem miejsce do zabawy (oszczędzi to czasu na sprzątanie i niepotrzebnych nerwów).
Zaopatrz się w miskę, sitko, łopatkę, ryż ,fasola i inne gadżety, które uatrakcyjnią zabawę w kisielu.

Kiedy znudzi się przelewanie i wyciąganie… Zabarwcie kisiel farbą lub barwnikiem spożywczym w ulubionym kolorze i namalujcie paluszkami piękny obrazek na białej kartce.

4-3   4-4

4-4   4-5
Propozycja 2.
1. Wysłuchaj piosenki ” Kocham Lato” https://youtu.be/AMHERjgWdgI
Realizacja podstawy programowej:4.7,4.8.

Życzymy miłej zabawy!


 

Czerwiec 2020 r. – ( 22– 26 .06 )

Temat tygodnia: Ciepło, coraz cieplej – Żegnamy przedszkole, wyjeżdżamy na wakacje.

 

Propozycje aktywności w dniu  25. 06 – czwartek

 

Propozycja 1.
1. Obejrzyj z rodzicami filmik edukacyjny o bezpieczeństwie w górach – porozmawiajcie i utrwalcie wspólnie te zasady.https://youtu.be/wS4SRvkvLio

3-1

3-2

 

Propozycja 2.
1. Zabawy z rytmiką.
https://m.youtube.com/watch?feature=share&v=bn3V60dO2e8
Realizacja podstawy programowej:4.8,1.5.4.4

Życzymy dobrej zabawy.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 22– 26 .06 )

Temat tygodnia: Ciepło, coraz cieplej – Żegnamy przedszkole, wyjeżdżamy na wakacje.

 

Propozycje aktywności w dniu  24. 06 – środa

Propozycja 1.
1. Łączymy odpowiedni wyraz z odpowiednią plamą. Można liczyć na pomoc rodziców.

3-1

 

2.KOLORY Pokaż ,co jest żółte?, pokaż co jest czerwone ?, pokaż co jest niebieskie ?

3-2

 

3.Jaki kształt mają ciastka?

3-3

 

4.KSZTAŁTY Znajdujemy wszystkie elementy w kształcie koła, trójkąta, kwadratu, prostokąta.

3-6

 

5.Odpowiadamy na pytanie co jest duże , a co małe, co jest wysokie, a co niskie.

3-4

3-5

 

Propozycja 2.
1.Posłuchaj piosenki „Wycieczka rowerem”.https://m.youtube.com/watch?v=CkXSdjgvaAk
Podstawa programowa: 1.4, 1.7, 1.9, 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.10,3.4, 3.5, 3.8, 4.1, 4.4, 4.8, 4.9, 4.12.

Życzymy dobrej zabawy.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 22– 26 .06 )

Temat tygodnia: Ciepło, coraz cieplej – Żegnamy przedszkole, wyjeżdżamy na wakacje.

 

Propozycje aktywności w dniu  23. 06 – wtorek

Propozycja 1.
1.Wysłuchaj wierszyka oraz życzeń dla taty. Spróbuj sam wymyśleć swoje życzenia i złóż je tacie z okazji jego święta.
https://m.youtube.com/watch?v=kXT48OLPucU

2.Posłuchaj piosenki pt. „Z tatą lubię spędzać czas”.
https://www.youtube.com/watch?v=0ZHrmK7djDE&feature=share

3. Wykonaj dla taty piękną laurkę.

3-2

3-3

 

Propozycja 2.
1.Praca plastyczna: „Drzewko z recyklingu”.
Do wykonania drzewka z recyklingu potrzebujesz: butelkę szklaną lub plastikową, folię bąbelkową, taśmę, nożyczki, farby i pędzle.Dziecko kształtuje z folii bąbelkowej kulę, którą przyklejamy za pomocą taśmy do górnej butelki, podobnie jak na zdjęciach poniżej. Po zamocowaniu kuli możemy zacząć malować nasze drzewko. Najlepiej używać farb akrylowych, plakatowych lub temper. Malujemy bez dodawania wody, aby farba nie spływała z drzewka. Możecie wybrać kilka odcieni na przykład jasny zielony, ciemny zielony i dwie żółcie. Przy okazji dziecko będzie obserwować, jak kolory wzajemnie się uzupełniają i przenikają tworząc szeroką gamę różnych odcieni.Taka twórcza i przestrzenna praca plastyczna zawsze sprawia dzieciom dużo radości i dostarcza wielu doznań sensorycznych. Dzięki użyciu folii bąbelkowej, na naszych drzewkach z recyklingu powstaje piękna struktura, przypominająca liście drzewa.

3-4

3-5

3-6

2.Pamięć dotykowa. Różne nasiona, ziarna, makrony, mąkę, sól wsypać do woreczków strunowych, szczelnie zamknąć i zakleić taśmą klejącą.
Każdy woreczek ma swoją parę, więc można wymyślać dowolną ilość zabaw i modyfikować je według potrzeb. Kiedy już zapoznamy maluchy z nazwą wszystkich ziaren, dzieci z zawiązanymi oczami próbują odnaleźć dwa takie same woreczki używając tylko zmysłu dotyku.

3-7
Realizacja podstawy programowej:1.4,2.4.2,4.4,4.7,4.8.

Życzymy udanej zabawy.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 22– 26 .06 )

Temat tygodnia: Ciepło, coraz cieplej – Żegnamy przedszkole, wyjeżdżamy na wakacje.

 

Propozycje aktywności w dniu  22. 06 – poniedziałek

 

Drogie dzieci, drodzy rodzice zawitało lato, czas na pożegnanie przedszkola i wypoczynek.

Propozycja 1.
1.Obejrzyj z rodzicami filmik edukacyjny o zasadach bezpieczeństwa nad wodą – porozmawiajcie o tym.https://youtu.be/Ui-ndYWcThA

3-8

 

2.Wakacje tuż tuż…

3-1
Przypominamy numery alarmowe warte nauczenia oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa :
-na drodze

3-2

-nad wodą

3-3
-w górach

3-4
-w lesie

3-5
-w mieście

3-6
-w czasie pandemii

3-7

 

Propozycja 2.
1. Zabawy ruchowe.
http://www.rokwprzedszkolu.pl/index.php…
Realizacja podstawy programowej:4.2,4.3,4.4,2 3,1.5,1.6.

Życzymy miłego dnia i dobrej zabawy.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 15– 19 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  19. 06 – piątek

 

Propozycja 1.
1. Gdzie pojedziemy na wakacje, co możemy robić w czasie letniego odpoczynku – omów obrazki poniżej.

1

2. Praca plastyczna: „Na hali”
Potrzebne: bibuły w kolorach zielonych(jasnym ,ciemnym),wata, kartka z bloku(koloru niebieskiego),
kolorowe waciki, patyczki, klej i nożyczki .

3.Praca plastyczna: „Góra” Papierową makietę gór tworzymy z szarego papieru. Należy pomiąć arkusz papieru, następnie przypiąć go zszywaczem do podstawy z bristolu. Góry formujemy w odpowiedni kształt i malujemy farbami plakatowymi w kolorze szarym, czarnym i białym.
Do gotowej pracy można dołożyć owieczki lub obrazki góralskich chat i górali. Dzieci mogą wspólnie miąć papier i malować trójwymiarową formę pełną zagłębień i nierówności (są bardzo dokładne i precyzyjne przy malowaniu, starają się zapełnić kolorem każdy skrawek). Przypinanie i formowanie gór to czynności, które powinna wykonać rodzic.
Materiały
• Arkusz szarego papieru
• Arkusz Bristolu
• Pędzle
• Farby
• Kubki z wodą
• Zszywacz

3

Propozycja 2.
1. Rytmika pana Dominika.
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=EFAZ9yBLO2k
Podstawa programowa: 2.1, 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 3.4, 3.8, 3.9, 4.12, 4.15.

Czekamy na zdjęcia z Waszych aktywności w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 15– 19 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  18. 06 – czwartek

 

Propozycja 1.
1.Słuchanie opowiadania B Szelągowskiej,, Zabawkowe smutki”.
Posłuchaj opowiadania, odpowiedź na pytania :
-co przytrafiło się lalce Rozalce, misiowi Latkowi i wyścigówce podczas zabaw z dziećmi?
-za jakimi przedszkolnymi zabawami i zabawkami będziecie tęsknić w czasie wakacyjnej przerwy ?https://youtu.be/4u61GxE_aro
2.Moja ulubiona zabawka z przedszkola – rysowanie kredkami.
Zachęcamy dzieci do rysowania na powyższy temat, do zapełnienia całej powierzchni kartki oraz do wysyłania nam swoich prac na fb.
3.Nazwij kolory lata przedstawione poniżej, podziel je na sylaby.

1

2

3

 

Propozycja 2.
1. Rytmika pana Dominika-zabawy ruchowe do muzyki.
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=bn3V60dO2e8 Podstawa programowa:
1.7,1.9. 2.1,2.4, 2.6, 2.7, 2.9,3.2,3.4,3.7,3.8,3.9,4.2,4.15,4.6,4.19,4.12.

Życzymy miłej zabawy.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 15– 19 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  17. 06 – środa

Propozycja 1.
1. Zachęcamy do rozwijania umiejętności liczenia ze zwróceniem szczególnej uwagi na rolę ostatniego liczebnika. Określamy liczebność zbioru bez liczenia-Powiedz przypuszczalną liczbę kamieni -Policz czy się zgadza . – Pokaż ilość kamieni na palcach.

5 6

7 8

9 10

11
2.Pokaż tyle palców ile wskazuje obrazek a następnie policz od 1 do 10.

2
3.Ćwiczenia grafomotoryczne. Zachęcamy do kreślenia wzorów literopodobnych po śladzie i bez.

4
4. Nazwij miejsca przedstawione na zdjęciach. Nazwij to co się pod nimi znajduje. Połącz zdjęcia z odpowiednim krajobrazem. Pokoloruj muszelki. Policz i pokaż ich liczbę na palcach.

1

5. Eksperyment z kolorami. Do zabawy potrzebujecie: jednego opakowania cukierków Skittles, ewentualnie innych mocno barwionych drażetek, duży talerz najlepiej biały, wodę w temperaturze pokojowej. Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. Eksperyment robi duże wrzenie na dzieciach i może być ciekawym wstępem do rozmowy na temat barwienia, mieszania kolorów.

3

 

Propozycja 2.
1. Joga dla dzieci. https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=gimqbFe3HCo
Podstawa programowa: 1.7,1.9,2.1,2.4,2.6,2.7,2.9,3.2,3.4,3.7,3.8,3.9,4.2,4.15,4.6,4.19,4.12.

Życzymy udanej zabawy, czekamy na zdjęcia w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 15– 19 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  16. 06 – wtorek

Propozycja 1.
1. Obejrzyj ilustracje morza i odgadnij zagadki.

1

2 3

Spokojne lub wzburzone,
słona w nim woda,
kąpiel w nim przyjemna
gdy jest piękna pogoda.

Może być niebieskie, szare lub zielone.
Bywa spokojne lub bardzo wzburzone.
Kiedy jego brzegiem, ludzie spacerują,
jego małe fale stopy ich całują.

By jego szumu posłuchać,
muszlę przyłóż do ucha.
Usłyszysz w niej doskonale,
jak szepczą do Ciebie fale.

2.Praca plastyczna „Lato w górach”.

4

5

6

7

 

Propozycja 2.
1. Posłuchaj piosenki „Lato na dywanie”. https://youtu.be/JY2LxTIkWyQ
Podstawa programowa: 4.2,4.3,4.6,4.7,3.2,3.3.1.5

Miłej zabawy!


 

Czerwiec 2020 r. – ( 15– 19 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  15. 06 – poniedziałek

Propozycja 1.
1. Obejrzyj ilustracje, odpowiedź na pytania:
-gdzie możemy wyjechać na wakacje?
-dlaczego na wakacjach miło spędzamy czas?
-w jaki sposób możemy dojechać w różne miejsca letniego wypoczynku?

15-1

15-2

2 . Obejrzyj bajeczkę, powiedz jakimi środkami transportu możemy podróżować na wakacje. https://m.youtube.com/watch?v=Mss394U8tJg


3.Tworzymy ścieżkę sensoryczną złożoną z różnego rodzaju podłoża (piasek, woda zimna, kamienie, woda ciepła, żwirkowa podsypka do kwiatów). Opowiadamy dziecku, że nad morzem bywają plaże piaszczyste, kamieniste, żwirowe. Dziecko bada stopami różne podłoża.

15-3

15-4

15-5

 

Propozycja 2.
1. Zabawy ruchowe do muzyki. https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=MG6iPAU2b0I

2. Pokoloruj obrazek misia.

15-7
Realizacja podstawy programowej: 4/2,5,18,4/7,13,3/5,1/5,4/12,15,4/9,5.

Życzymy udanej zabawy, czekamy na zdjęcia w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 8 – 12 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  12. 06 – piątek

Propozycja 1.

1.”Wakacyjny gniotek”.
Potrzebne: balon, butelka 500 ml, mąka ziemniaczana lub ryż, lejek, słomka lub wykałaczka ,włóczka do zrobienia fryzury naszemu stworkowi oraz czarny marker. Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona.Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię.

1    2

3    4

5

 

Propozycja 2. 

1.Przeczytaj tekst z osobą dorosłą. Ona będzie czytała wyrazy, a ty nazwy obrazków.

6

 

2.Posłuchaj piosenki „Zozi, bezpieczne wakacje”. https://m.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

Realizacja podstawy programowej:1.5,1.6,4.2,4.4,4.7,4.8.

Czekamy na zdjęcia z Waszych aktywności w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 8 – 12 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  10. 06 – środa

Propozycja 1.
1. Zabawy figurami geometrycznymi. Można wykorzystać papier kolorowy, wyciąć trójkąty, kwadraty, prostokąty , koła. Zachęcamy do układania pojazdów , którymi możemy pojechać na wakacje.

1

3

2

 

Propozycja 2.
1. Ćwiczenia gimnastyczne w domu  https://youtu.be/hBFLp08y33Y
Podstawa programowa: 2.1, 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 3.4, 3.8, 3.9, 4.12, 4.15.

Czekamy na zdjęcia z Waszych aktywności na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 8 – 12 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  9. 06 – wtorek

Propozycja 1.
1.Zabawa badawcza:
,,Co pływa ,co tonie? Pomoce: miska z wodą, plastelina, kamienie, kawałek styropianu, papier, fragment bawełnianego materiału (wielkości kilku centymetrów) inne przedmioty, które warto zbadać by ustalić czy toną czy utrzymują się na wodzie jak: metalowy klucz, piórko, guzik, kora drzewa, drewniany patyczek, liść, gąbka itp.

3  4

5  6

7

 

2.Praca plastyczna „Samolot”.

1

2

 

Propozycja 2.
1.Rytmika pana Dominika.
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=ue82bNmhv6g
Realizacja podstawy programowej:4.2,4.4,1.6,4.7,4.8.

 

Życzymy udanej zabawy, czekamy na zdjęcia z waszych działań w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 8 – 12 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  8. 06 – poniedziałek

Propozycja 1.
1.Posluchaj opowiadania B. Szelągowskiej,, Wakacyjne podróże ” i odpowiedz na pytania:
-Gdzie wybrali się Olek i Ada z rodzicami i dziadkami na wakacje?
-Co stało się z Dinusiem tuż przed  tym, jak tata zrobił jemu i Adzie zdjęcie?
-Jakie miejsce odwiedziła cała rodzina Olka i Ady?
-Co jeszcze robiła na wakacjach cała rodzina Olka i Ady?
-W jaki sposób rodzina Olka i Ady dotarła do Włoch?.
https://www.youtube.com/watch?v=TaxwjOL1TxY&feature=share

2.Zapraszamy do rozwiązywania wakacyjnych zagadek.

1

2

3

5

4

Propozycja 2.

Ćwiczenia gimnastyczne w domu https://youtu.be/FacAJxiIzh4 

Podstawa programowa 4/2,5,18,4/7,13,3/5,1/5,4/12,15,4/9,5.

Życzymy miłej zabawy!


 

Czerwiec 2020 r. – ( 1 – 5 .06 )

Temat tygodnia: „Niby tacy sami, a jednak inni”

 

Propozycje aktywności w dniu  5. 06 – piątek
Propozycja 1.

1.Posluchaj opowiadania A. Widzowskiej,, Język migowy”-,, Inni a tacy sami”.
Odpowiedź na pytania:
Jak nazywa się język, którym porozumiewa się Kasia?
Jakbyście się czuli, gdybyście nie słyszeli tego, co ktoś mówi?
Spróbujcie, jak Ada, zatkać uszy i sprawdzić, czy rozumiecie, co mówi kolega/koleżanka.
Wspólnie z rodzicami wyjaśnijcie znaczenie słowa,, tolerancja”.
Tolerancja to poszanowanie odmienności innych, ich wyglądu, sposobu komunikowania się, wiary, kultury, itd.
https://www.youtube.com/watch?v=ATBAYTg01k8&feature=share

 

2.Zagadki dla rodziców i dzieci:

Igloo buduje, uczy swego synka, jak się poluje (Eskimos).

Pałeczkami ryż zjada, legendy o smokach opowiada, ma skośne oczy i żółtą skórę, jego kraj otoczony jest Wielkim Murem (Chińczyk)

Indianie mówią o nas „Biała twarz”, zajrzyj do lusterka i już go masz! (Europejczyk)

Na sawannie urządza polowanie, już z daleka słychać tam-tamów granie. (Afrykańczyk)

Gdy świętuje, chodzi w pióropuszu, fajkę pokoju pali, by dodać sobie animuszu. (Indianin)

 

3.Praca plastyczna „Dziecko”.

1

2

4

3

5

 

Propozycja 2.
1. Ćwiczenia gimnastyczne w domu. https://youtu.be/bzboHM5GUzg

Realizacja podstawy programowej: 1.5,1.6,2.2,2.3,3.3,4.2,4.7,4.8.

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 1 – 5 .06 )

Temat tygodnia: „Niby tacy sami, a jednak inni”

 

Propozycje aktywności w dniu  4. 06 – czwartek

 

Propozycja 1.
1.Posłuchaj i obejrzyj film edukacyjny o prawach każdego dziecka. Porozmawiaj z rodzicami jakie masz prawa. Pomoże w tym film https://youtu.be/f4tbWJo02q4.
2.Mamusia, Tatuś czytają dziecku jego prawa i wyjaśniają co one oznaczają.

1

 

3.Posłuchaj rymowanki i imion dzieci. Połącz obrazki sprzętów z których korzystały podczas pobytu na placu zabaw.

2

Propozycja 2.
1. Wysłuchaj piosenki o „Prawach dzieci”. https://youtu.be/Mudintn3BM4

Realizacja podstawy programowej: 1.5,4.2,4.3,4.7,4.8,2.3,3.3.

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 1 – 5 .06 )

Temat tygodnia: „Niby tacy sami, a jednak inni”

 

Propozycje aktywności w dniu  3. 06 – środa

 
Propozycja 1.
1. Obejrzyj ilustrację i powiedz w co dzieci są ubrane? Dlaczego ich stroje są różne? Pokaż na palcach ile masz lat tak jak dzieci z ilustracji. Odczytaj z ich palców ile one mają lat? Te dzieci to: Ada ,Paloma, Diego, Kazuo – policz sylaby w ich imionach. Pa- lo-ma, A-da, Die- go, Ka- zu-o. Wyklaszcz te sylaby. Wyklaszcz sylaby również w swoim imieniu.

1

 

2.”Tęcza”. Zachęcamy do namalowania tęczy wykorzystując 7 kolorów.

2

 

Propozycja 2.
1.Poranna gimnastyka. https://youtu.be/W8c6k4FGgHM
Podstawa programowa: 1.9,2.1,2.2,2.4,2.6,2.7,2.8,3.4,3.6,3.7,3.8,3.9,4.2,4.5,4.9,4.15

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 1 – 5 .06 )

Temat tygodnia: „Niby tacy sami, a jednak inni”

 

Propozycje aktywności w dniu  2. 06 – wtorek

Propozycja 1.
1. Mamo, tato przeczytajcie swoim dzieciom wierszyk M. Terlikowskiej pt. „Czego życzyć dzieciom?”.
zapytajcie o czym był utwór i czego można życzyć dzieciom ?

1

 

2.Odciski dłoni w glinie lub masie solnej. Masa solna: przepis podstawowy:  mąka (pszenna, biała), sól oraz woda. Jak zrobić masę solną? To bardzo proste.
Masa solna: proporcje
Przede wszystkim: w przypadku mąki i soli zawsze stosujcie proporcje 1 do 1 ,a więc na jedną szklankę mąki będziecie potrzebować szklankę soli. Wody dodajcie tyle, aby otrzymać zbitą masę, czyli około połowy szklanki. Mąkę i sól wsypcie do głębokiej miski, wymieszajcie i zacznijcie dolewać wody (trzeba to robić stopniowo). Następnie ciasto należy zagniatać na desce lub stolnicy, tak długo, aż powstanie lepka, plastyczna masa. To najprostszy przepis na masę solną, który zawsze się sprawdza.

2

 

3.Nauka wiązania butów – proste sposoby. Zobaczcie jak szybko można zrobić śliczny sprzęt do nauki zawiązywania butów. Wystarczy tylko papierowy talerzyk, nożyczki i sznurówka. Zróbmy sobie szybko „but treningowy„, a raczej „talerzyk treningowy„, na którym dziecko będzie mogło trenować wiązanie sznurówek. Dodatkową przyjemnością będzie wspólna zabawa podczas robienia talerzyka. Talerzyk ma duże, wygodne dziurki i łatwo będzie na nim demonstrować różne techniki zawiązywania butów.
Jak zrobić „but treningowy„:
Potrzebujemy talerzyka papierowego, nożyczek, ołówka lub pisaka, czegoś do odrysowania odpowiedniej wielkości dziurek – nam posłużyła szpulka.

3

4

5

 

Propozycja 2.
1. Wysłuchaj piosenki Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”.
https://www.youtube.com/watch?v=d_vuxQ-9iVQ&feature=share
Realizacja podstawy programowej:1.5,1.6,1.7,4.2,4.3,4.4,4.7,4.8.

 

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


Czerwiec 2020 r. – ( 1 – 5 .06 )

 

Temat tygodnia: „Niby tacy sami, a jednak inni”

 

Propozycje aktywności w dniu  1. 06 – poniedziałek

4-1

 

Propozycja 1.

1.Praca z ilustracją. Rozmowa na temat tego co przedstawia ilustracja. Wyjaśnianie dziecku że wszyscy są tacy sami choć mogą różnić się kolorem skóry, włosów, oczu, językiem. Wyjaśnianie dziecku słów: tolerancja, szacunek.

4-2

 

2.Posłuchaj wiersza J. Koczanowskiej ,,Przyjaciel”.

4-3

Odpowiedź na pytania:
Ilu przyjaciół wystarczy mieć?
Kogo możemy nazwać przyjacielem?
Po czym można poznać przyjaciela?
Co to znaczy być dobrym kolegą i przyjacielem?.

 

3.Rodzic czyta zagadki, dziecko odpowiada.

4-4

 

Propozycja 2.
1. Zabawy ruchowe z muzyką.
https://m.youtube.com/watch?v=4tZK3mNaOJE&feature=youtu.be

2.Propozycja ,,Zabawy oddechowe z użyciem rolek po papierze kuchennym.
Dzieci przykładają rolki jak trąbki do ust, biorą wdech nosem i mocno wydychają powietrze ustami. Próba wydmuchiwania raz powietrze zimnego a raz ciepłego.
Realizacja podstawy programowej:1.5,1.6,4.4,4.6,4.7,4.8.

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Zapraszamy do obchodów Dnia Dziecka !

 

101467631_1706816139477516_2075037101723746304_n

Już w sobotę 30 maja o 8:00 zapraszamy na www.gov.pl/edziendziecka❗️

Wraz z resortami oraz TVP ABC przygotowaliśmy tam internetowe atrakcje: gry, spektakle teatralne, warsztaty, bajki i prezentacje.


 

Maj 2020 r. – ( 25 – 29.05)

Temat tygodnia: „Ja i moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  29. 05 – piątek

 

Propozycja 1.
1.Aby zrobić ciasta i ciasteczka z gąbek będziesz potrzebować:
– gąbek w różnych kolorach
– gęsty klej
– nożyczki
– mniejsze i większe pompony
– brokat
– filc lub grubszy materiał w różnych kolorach (który udaje biały krem)Jak zrobić ciasta i ciasteczka z gąbek:
Najpierw wytnijcie z gąbek kształty ciastek i kawałków tortów. Tą część pracy raczej musi wykonać dorosły, bo gąbki nie są zbyt łatwe do pocięcia. Teraz dopasujcie i wytnijcie kształty z filcu lub innego materiału.Teraz czas na maluchy! Rozłóżcie gąbkowe kształty, brokaty, klej i pompony na stole i pozwólcie dzieciom zabrać się do kreatywnej pracy.Warstwy ciasta zlepiamy ze sobą klejem i dekorujemy filcem lub innymi materiałami, pomponami i brokatem.

4-4

4-5

 

2.”Kwiaty”.Potrzebujemy: opakowania po jajkach, klej,farbki i pędzel,nożyczki, kolorowe guziczki, talerzyk lub kartka z bloku technicznego.

4-2

4-3

4-1

 

Propozycja 2.
Ćwiczenia gimnastyczne.https://m.youtube.com/watch?v=bzboHM5GUzg

Realizacja podstawy programowej: 4.7,4.8,1.5,1.6,1.7

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Ja i moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  28. 05 – czwartek

 

Propozycje 1.
1. Wysłuchaj bajeczki muzycznej pt.”Mana Dudka i Dudek”. https://m.youtube.com/watch?v=JcF0PDdcP0s&feature=youtu.be

 

2.Ćwiczenia dla Ciebie. Proszę dorosłego o czytanie polecenia – dziecko słucha i wskazuje.

4-1

4-2

4-3

4-4

3.”Mieszanie kolorów”.
Eksperyment pokazuje, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Potrzebne będą: naczynia (np. słoiki), woda, oliwa i barwniki do żywności. Wlewamy wodę tak, by zajmowała ½ naczynia. Następnie zabarwiamy ją. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy oliwą i dodajemy drugi kolor. Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem wracają na swoje miejsce. Proste, prawda?

4-5

4-6

4.”Kolorowa sól”.
Zabawa może być wstępem do stworzenia kolorowej dekoracji lub celem samym w sobie. Wystarczą: talerzyk, sól kuchenna i kolorowe kawałki kredy. Maluch rączkami wałkuje kredę po soli, która dzięki temu przybiera kolor kredy. To doskonałe ćwiczenie na małą motorykę!

4-7

 

Propozycja 2.
Zabawy z piosenką  https://youtu.be/MeRTMshkHJs
Realizacja podstawy programowej: 4.2,4.4,4.7,4.8.

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Ja i moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  27. 05 – środa

 

Propozycja 1.
1. Określanie położenia przedmiotów z użyciem słów: na, obok, przed, za, pod, wyżej, niżej.Opisz co widzisz na ilustracji? Gdze znajdują się poszczególne zabawki?.

4-1

 

2. Zabawy z wykorzystaniem odmiennej nauki czytania I. Majchrzak. Zachęcamy do wykonania przy pomocy rodziców wizytówki z imieniem dziecka według wzoru.Zachęcamy do odczytania imienia , nazywania poszczególnych liter. Następnie wykonujemy rozsypankę literową z liter poprawnie napisanych , a dziecko układa według wzoru.Pamiętamy ,że imiona piszemy zaczynając wielką literą.Mażna również przeliczać litery w imieniu.

4-2 4-3

 

3.Na papierowych talerzykach rysujemy cyfrę. Do danego talerzyka dajemy tyle kulek, koralików ile jest cyfr.

4-5

4-4

 

Propozycja 2.
Ćwiczenia gimnastyczne.
1.https://youtu.be/bzboHM5GUzg
Realizacja podstawy programowej: 1.4,1.7,1.9,2.1,2.2,2.4,2.6,2.7,2.8,3.2,3.4,3.7,3.8,3.9,4.2,4.4,4.6,4.8,4.9,4.15.

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Ja i moja rodzina”

 

Propozycje aktywności w dniu  26. 05 – wtorek

Propozycja 1.
1. Posłuchaj opowiadania o rodzinie Ani. Odpowiedz:
-w jaki sposób Ania spędza czas z rodziną?
-jak Ania pomaga rodzinie?
Pomyśl i powiedz kilka słów o swojej rodzinie :co najbardziej lubi robić Twój tata i Twoją mama, jak spędzacie razem czas, w jaki sposób pomagasz rodzicom w obowiązkach domowych? https://youtu.be/X0dD7TJkbjg

2. Z okazji Dnia Matki zachęcamy wszystkie dzieci do zrobienia kolorowych kwiatów z papieru.
Potrzebujemy: papier kolorowy, klej,
nożyczki. Kolejne kroki: z kolorowego papieru wycinamy paski tej samej szerokości i długości. Końce pasków sklejamy ze sobą. Z żółtego koloru wycinamy koło. Przyklejamy paski do koła od jego wewnętrznej strony.
Teraz czas na łodygę i listki, które wycinamy z zielonego papieru i przyklejamy do reszty.

4-1

 

3. Wysłuchaj życzeń dla mamusi i spróbuj sam wymyśleć proste życzenia z okazji Dnia Mamy.
https://m.youtube.com/watch?v=LZ40zA68A6s

 

Propozycja 2.
1.Posłuchaj piosenki „Jesteś mamą”
https://www.youtube.com/watch?v=nn1cWfL36tA&feature=share

 

2.Spróbuj dokończyć zdania. Pomogą Ci w tym obrazki. Poproś dorosłego o przeczytanie.

4-3  4-2

4-4 4-5

 

Realizacja podstawy programowej:1.5,4.2,4.3,4.4,4.8,4.7

Czekamy na zdjęcia z Waszych aktywności w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Ja i moja rodzina”

 

Propozycje aktywności w dniu  25. 05 – poniedziałek

Propozycja 1.
1. Poproś rodzica o przygotowanie przedmiotów należących do mamusi/tatusia. Posegreguj je wg tego do kogo należą, koloru, wielkości i innych wybranych cech.

2. Posłuchaj wiersza B. Szelągowskiej: „Jesteśmy razem!”
Zakwitły maki w ogrodzie.
Mamie je podaruję.
A siostra zrobi laurkę –
sama ją namaluje.
Ja tacie umyję samochód
i zrobię to razem z bratem.
Sam raczej bym nie dał rady –
obydwaj kochamy tatę!
Każdy zna takie słowo,
ważne dla córki, dla syna.
Oznacza miłość, wspólnotę…
Jakie to słowo? RODZINA!

Odpowiedz na pytania:
Co dziecko podaruje mamie? − Co dzieci zrobią dla taty? − Co to jest rodzina? − Co można zrobić miłego dla swojej rodziny (samemu, z rodzeństwem)?
Obejrzyj obrazki i spróbuj nazwać członków rodziny. Podaj imiona mamy,taty, rodzeństwa,babci i dziadka.

4-1

4-34-2

4-5 4-6

4-4 4-7

 

Propozycja 2.
Obejrzyj bajeczkę pt.”Króliczek Alilo Dzień Matki”.
https://www.youtube.com/watch?v=5EDetnGiEqU&feature=share

 

Propozycja 3.
Ćwiczenia gimnastyczne „Liczby” https://www.youtube.com/watch?v=ndch4TocCz4
Realizacja podstawy programowej:1.5,1.6,4.2,4.3,4.4.

Prosimy o zdjęcia w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Maj 2020 r. – ( 18 – 22.05)

Temat tygodnia: „Moja rodzina”

 

Propozycje aktywności w dniu  22. 05 – piątek

 

Propozycja 1.
1. „Rodzina”.
Potrzebne : łyżeczki plastikowe, czarny flamaster, nożyczki,klej, plastelina,włóczka, kolorowy blok.

4-1

 

2.”Laurka dla mamy i taty”.

4-2 4-3

 

Propozycja 2.
1.Ćwiczenia gimnastyczne kształtujące prawidłową postawę.
https://youtu.be/2BQCcIjudZ8
Realizacja podstawy programowej:4.2,4.4,4.7,4.8,1.5,1.6.
Zapraszamy do dodawania zdjęć pod postem na przedzkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  21. 05 – czwartek

 

Propozycja 1.
1. Opowiedz jak ty spędzasz czas ze swoimi rodzicami? Co rodzice robią ? Jaki zawód wykonują? .

511

 

2.Obejrzyj film edukacyjny o zawodach. Wymień nazwy zawodów z filmu. https://www.youtube.com/watch?v=N1anfxUstn0&feature=share

512 513

514 515

 

3.Propozycje zagadek dla dzieci o zawodach:
-Za ladą sklepową sprzedaje nam to i owo…
– Osłuchuje plecy i bada brzuszek.
Potem zagląda jeszcze do gardła, a nawet do uszek.
– Pożar, powódź, nawet dziura w dachu.Ten jegomość nie zna strachu.Gdy więc dopada ludzi klęska jakaś,wzywają na pomoc pana…
– Ściga przestępców po mieście
i zamyka ich w areszcie.
Czasem kieruje też ruchem.
Jeśli dobrze znasz przepisy, jesteś jego druhem.

 

Propozycja 2.
1.Wysluchaj piosenki „Droga mamo drogi tato”. Spróbuj nauczyć się jej na pamięć i zaśpiewać.
https://youtu.be/j09kDRPi3tE
Podstawa programowa: 1.9,1.4, 2.1,2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.9, 3.4, 3.5, 3.5, 3.8, 3.9, 3.2.4.1, 4.5, 4.2, 4.2, 4.9, 4/5,12,20.

Życzymy miłej zabawy! Prosimy o zdjęcia w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  20. 05 – środa

 

Propozycja 1
1. Zabawy matematyczne: Utrwalenie pojęć mały, mniejszy, duży , większy oraz wyglądu koła. Nazywanie kolorów wykorzystywanych w pracy plastycznej.

4-1 4-2

2. Podczas wspólnego spaceru można świetnie się bawić w porównywanie długości. Stajemy obok siebie i my robimy jeden krok, a następnie pytamy dziecko ile kroków musi zrobić, żeby pokonać taką samą drogę? (Niech dziecko teraz zrobi np. 2 kroki, aby przekonać się ile tych kroków musi zrobić). Co to oznacza? Że krok rodzica jest dwa razy dłuższy niż krok dziecka. Inaczej – krok dziecka jest dwa razy krótszy niż rodzica. Możemy to ciągnąć dalej: rodzic robi dwa kroki. Ile kroków musi zrobić dziecko? (Wiemy, że cztery, jednak niech dziecko najpierw odpowie, a później te kroki zrobi, aby sprawdzić swoją odpowiedź.)

4-3

3.”Szczypce w ruch”.
Do tej zabawy potrzebne nam są pojemniki w postaci wytłoczek po jajkach albo foremek na muffiny, szczypce do grilla czy cukru w kostkach i dowolne drobne elementy. Na dnie pojemnika kładziemy karteczki z cyframi, a zadaniem dziecka jest włożyć do niego tyle przedmiotów, ile wskazuje cyfra. W tej zabawie świetnie sprawdzają się guziki, kamyki czy małe pompony pasmanteryjne.

4. Zabawa badawcza „Dlaczego trawa jest zielona”? Czy słońce jest potrzebne roślinom?
Trawa, deseczka.
Na trawniku kiedy jest zielona trawa w fazie wzrostu – kładziemy kawałek deseczki, więk- szy kamień lub kawałek cegły itp. Zostawiamy tak na kilka dni. Po kilku dniach usuwamy przeszkodę z trawy i ogląda- my trawę: nie jest zielona, tylko żółta.Zadajemy dzieciom pytanie -Czy roślinom potrzebne jest słońce?.

Propozycja 2.
Ćwiczenia gimnastyczne w domu.https://www.youtube.com/watch?v=QLulnqyXCjs&feature=share.
Realizacja podstawy programowej: 1.4,1.5, 1.7, 1.8, 1.9, 2.1, 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.9, 2.10, 3.2, 3.4, 3.5, 3.7, 3.8, 3.9,4.1,4.8, 4.9, 4.11, 4.12, 4.15, 4.19.


 

Temat tygodnia: „Moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  19. 05 – wtorek

 

Propozycja 1.
1. Wysluchaj opowiadania pt,, Dzień rodziców ”. Opowiedz mamie czy Ci się podobało i dlaczego? Za co ty kochasz swoich rodziców? https://www.youtube.com/watch?v=N1anfxUstn0&feature=share

2.Praca plastyczna.
-Potrzebne:kolorowy papier, nożyczki
klej,włóczka ,flamastry

4-1


-Potrzebne : kartki papieru, sznurek nożyczki, kolorowe kredki.

4-2

 

3. Praca plastyczna.
Narysuj prezenty , które chciałbyś dać mamusi i tatusiowi , a może te prezenty uda się ulepić z plasteliny. Zachęcamy do wykonania plastelinowego tortu.

4-3

Propozycja 2.
Zabawy rytmiczne.
„Mamo to ja”. Poznanie melodi i słów piosenki.
https://youtu.be/dHbqNJKOSgA
Realizacja podstawy programowej: 1.4, 1.6, 2.1, 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.9, 3.2, 3.4, 3.6, 3.7, 3.8, 3.9, 4.1, 4.8, 4.11,4.19
Zapraszamy do dodawania zdjęć pod postem na przedszkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  18. 05 – poniedziałek

 

Propozycja 1.

1.Obejrzyj plakat z rodzicami. Wspólnie przeczytajcie,, Z czego składają się super rodzice? ” i porozmawiajcie na ten temat.

4-1

2.Zachęcanie do zapoznania się z wierszem J. Koczanowskiej ,Mama i tata”
Mama i tata to świat nasz cały, ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały, to dobre, czułe pomocne ręce i kochające najmocniej serce. To są wyprawy do kraju baśni, wakacje w górach, nad morzem, na wsi, loty huśtawką, prawie do słońca, oraz cierpliwość, co nie ma końca. Kochana Mamo, Kochany Tato, dzisiaj dziękować chcemy wam za to, że nas kochacie, że o nas dbacie i wszystkie psoty nam wybaczacie.

3.Obejrzyj obrazki. Powiedz w jaki sposób Olek i Ada spędzają wolny czas że swoimi rodzicami. A ty co lubisz robić z mamą i tatą – opowiedz o tym i narysuj.
Dokończ zdanie,, Moja mama i mój tata są najlepsi bo… ”

4-2

 

4.Odczytaj wyrazy.

4-3

 

5.Zabawy grafomotoryczne : Rysuj po śladzie” Krawat dla taty, apaszka dla mamy.

4-4

 

Propozycja 2.
Ćwiczenia gimnastyczne.https://www.youtube.com/watch?v=3uYrmmhqLwkq

 

Realizacja podstawy programowej: 1.9,1.4, 2.1,2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.9, 3.4, 3.5, 3.5, 3.8, 3.9, 3.2.4.1, 4.5, 4.2, 4.2, 4.9, 4.20

Czekamy na zdjęcia w komentarzach na przedszkolnym facebooku!


 

Maj 2020 r. – ( 11 – 15.05)

 

Kochani 18 Maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin Papieża Świętego Jana Pawła II.

1

Przez 26 lat pontyfikatu Papież jednał wszystkie narody, podnosił na duchu biednych i potrzebujących, szczególną zaś miłością darzył dzieci. Niech ten szczególny czas będzie okazją do przybliżenia dzieciom postaci Naszego Papieża.

Proponujemy obejrzeć wspólnie krótki film https://www.youtube.com/watch…, wyjaśnić dzieciom jego treść.

Posłuchajcie wzruszającego hymnu napisanego specjalnie na obchody https://www.youtube.com/watch?v=u-XGQ4h1Qns

2

4

3

5

 

Narysujcie Laurkę dla Papieża, a może macie w swoich domach pamiątki z pontyfikatu Jana Pawła II – zdjęcia z pielgrzymek. Podzielcie się z nami zdjęciami w komentarzach na przedszkolnym facebooku.

6

8  7

Niech ten trudny czas, zjedna nas wszystkich i będzie świadectwem wciąż żywej pamięci o naszym wielkim Rodaku, największym z rodu Słowian.


 

Temat tygodnia: „Majowa łąka”

 

Propozycje aktywności w dniu  15. 05 – piątek

Propozycja 1.
1.”Pszczółka”.Wraz z rodzicami obejrzyj zdjęcia, dowiedz się jak powstaje miód, jak nazywa się dom pszczoły i kto dba o te ważne owady.Wykonaj pracę plastyczną. Pomoce:rolka z papieru, farby, kredki,kolorowy papier ,klej, nożyczki.

4-9 4-10  4-11 4-12 4-13 4-15

4-16 4-17 4-18 4-19 4-20 4-21

4-24-1

4-4

 

2.”Robaczek”.Potrzebne kolorowe nakrętki , sznurek lub żyłka, oczka.

4-7

4-8

 

3. „Majowa stokrotka” .Potrzebne: kartka papieru ,plastelina,patyczki.

4-6  4-5

 

Propozycja 2.
https://youtu.be/30BVfTvlsrE
Realizacja podstawy programowej:1.5,1.4,1.6,4.7,4.8.

Zapraszamy do dodawania zdjęć pod postem na przedszkolnym facebooku.


 

Propozycje aktywności w dniu  14. 05 – czwartek

Propozycja 1.
1. Wysłuchaj opowiadania pt.”Smok łąkowy wielogłowy”. Powiedz o czym było opowiadanie.
https://www.youtube.com/watch?v=xsBBMq87kSY&feature=share

2.Obejrzyj obrazek. Powiedz, co się dzieje na łące w maju. Połącz fragmenty obrazka znajdujące się na dole karty z ich miejscami na dużym obrazku.

4-1

 

3. Spróbuj nauczyć się na pamięć krótkiej wyliczanki.

4-3

 

4. Narysuj kredkami łąkę lub pokoloruj kolorowankę.

4-2

 

Propozycja 2.
1.Na dzisiejszych zajęciach z rytmiki poznajemy dźwięki niskie i wysokie.
https://youtu.be/4YFmTNqTfsU

Realizacja podstawy programowej:3/8,4/1,2,5,18,4.7,4.8.

Zapraszamy do umieszczania zdjęć pod postem na przedszkolnym facebooku.


 

Propozycje aktywności w dniu  13. 05 – środa

Propozycja 1.
1.Opowiedz co widzisz na obrazku?, co możemy robić będąc na łące? kogo możemy spotkać na łące?

4-1
Zachęcamy do nauki wiersza:

„Dywan z kwiatów , ziół i traw.

Są w nim jaskry, maki, szczaw.

Brzęczą trzmiele, skrzeczy sroka.

Kreta można tutaj spotkać.

Możesz słuchać, patrzeć, wąchać!

Piękną kolorową łąkę”.

2.Pokaż motyle małe i duże. Policz małe motyle, policz duże motyle, policz wszystkie motyle. Wskaż cyfrę , która określa ilość motyli małych, wskaż cyfrę ,która określa ilość motyli dużych , a może wskażesz przy pomocy rodzica cyfrę , która określa ilość wszystkich motyli.

4-2

4-3

 

3.Dopasuj cienie do owadów.

4-4

4.Policz owady i wpisz odpowiednią liczbę kresek w okienko.

4-5

 

Propozycja 2.
Zabawy gimnastyczne. https://youtu.be/4tZK3mNaOJE

Realizacja podstawy programowej:3/8,9,4/12,4.15,1.1,1.4,2.1,2.2,2.4,2.7,2.8,2.9, 2.11,3.4, 3.7, 3.8, 4,12, 4.13, 4.15.

Zapraszamy do umieszczenia zdjęć pod postem na przedszkolnym facebooku.


 

Propozycje aktywności w dniu  12. 05 – wtorek

Propozycja 1.
Praca plastyczna „Biedronka”.
Wersja 1.Materiały i przybory: czerwony papierowy talerzyk, czarny i czerwony papier, czarne, białe kółka, klej, nożyczki, czarny flamaster.

4-1

Wersja 2.Potrzebujemy:papieru w kolorze czarnym i czerwonym, klej nożyczki, oczka, flamaster.
Z czarnego papieru wycinamy niewielki prostokąt i zginamy go w sposób jak na zdjęciu poniżej, sklejamy końce. Z czerwonego papieru wycinamy koło, które przecinamy na pół. To będą skrzydełka… Czarnym flamastrem malujemy kropki. Nasza Biedronka ma ich 7.Doklejamy oczy.

4-3  4-5

4-4

4-2

 

Propozycja 2.
Posłuchaj zagadek czytanych przez rodzica i odgadnij co to za zwierzę.

4-6
Wysłuchaj piosenki”Mała biedroneczka”, spróbuj nauczyć się jej na pamięć i zaśpiewać.
https://youtu.be/Ab7W2wDZkt8

Propozycja 3.
Wysłuchaj odgłosów łąki, jakie zwierzęta słyszysz, podaj ich nazwę.
https://www.youtube.com/watch?v=IoC7WCfx6Z0&feature=share
Realizacja podstawy programowej:4.2,1.5,4.7,4.8.
Zapraszamy do dodawania zdjęć pod postem na przedszkolnym facebooku.


 

Propozycje aktywności w dniu  11. 05 – poniedziałek

Propozycja 1.

1.Obejrzyj film edukacyjny pt. :”Wędrówki Skrzata Borówki” o łące. Dowiesz się wielu ciekawych informacji o mieszkańcach łąki i roślinach.
https://youtu.be/LKLf5EN1Ff4
2.Nazwij zwierzęta przedstawione na obrazkach, naśladuj ich ruchy .

4-1
3.Poznaj zasady zachowywania się na łące.

4-2
4. Zabawa grafomotoryczna. Zachęcamy do rysowania ślimaka po śladzie, a później kolorowania. Zapraszamy do zabawy ruchowej naśladujemy ruchy zwierząt- biedronki , motyla, pszczoły, mrówki, żaby, trzmiela itp. Naśladujemy również wydawane przez nich odgłosy.

4-3

 

Propozycja 2.

1.Zabawa sportowa z płotkiem. http://zdrowoisportowo.edu.pl/…/dzieci-trenuja-w-domu-plotki

4-5

Realizacja podstawy programowej:3.5,4.4,4.5, 1.4,1.7,1.8, 2.1,2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.9, 2.11, 3.5, 3.7, 3.8, 3.9, 4.1,4.7, 4.8, 4.18.
Zapraszamy do dodawania zdjęć pod postem na przedszkolnym facebooku.


 

Maj 2020 r. – ( 4 – 8.05)

Temat tygodnia: „Mój region, moja miejscowość”

 

Propozycje aktywności w dniu  8. 05 – piątek

Propozycja 1.
1. „Kolorowe miasteczko”. Dziecko wraz z rodzicem wykonuje makietę miasta. Pomoce: tektura, farby, kolorowy papier, pudełka po lekarstwach, klej, nożyczki.

3-2

2.”Domek”. Pomoce: rolka po papierze toaletowym, kolorowy papier,klej, nożyczki.

3-1
3. Rozwiąż zagadki. Rodzic czyta dziecko zgaduje.

Pytanie nietrudne,
to każdy z was przyzna.
Jak się nazywa
nasza Ojczyzna ?.

Herbem tego miasta, jest piękna syrenka
która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach.
Od imienia syrenki i rybaka Warsa je nazwano,
I stolicą państwa polskiego mianowano.
Przez nie rzeka Wisła przepływa,
Zatem jak stolica Polski się nazywa? ( Warszawa)

Szafirowym blaskiem, woda z niej błysła.
Najdłuższą Polski rzeką, jest ona…(Wisła)

To miejsce w którym mieszkamy, to nasza ojczyzna
To nasze państwo, każdy to przyzna.
Pod biało-czerwonymi barwami się skrywa,
Jak nasz piękny kraj się nazywa? (Polska)

Kto mieszkał w jamie
tuż nad Wisłą
i zionął ogniem
jak ognisko?

Propozycja 2.
Ćwiczenia gimnastyczne.
https://www.youtube.com/watch?v=RsKRBBhgrYQ&feature=share
Realizacja podstawy programowej:
4.2,1.5,1.6,4.6,4.7.
Zapraszamy do dodawania zdjęć pod postem na przedszkolnym facebooku.


 

Propozycje aktywności w dniu  7. 05 – czwartek

Propozycja 1.

1.Wysłuchaj bajki muzycznej ,legendy warszawskiej pt. „Wars i Sawa”.
https://youtu.be/iid3EQOSSFw
Obejrzyj zdjęcie herb Warszawy i wykonaj kolorowankę.

4-1

4-2

 

Propozycja 2.

1.Zabawy ruchowe do muzyki.
https://youtu.be/l78D-0TKWBM

2.Wyliczanka matematyczna ,,Palce’’
Jeden palec, drugi, trzeci,
tak umieją liczyć dzieci,                                                                                                                                                                      czwarty, piąty palec mam.                                                                                                                                                                       Widzisz? Umiem liczyć sam.

3.Na rolki po papierze toaletowym naklej cyfry 0-6 Daj dziecku garść patyków i poproś, żeby do każdego kubeczka powstałego z rolki włożyło ich odpowiednią ilość (zgodnie z cyfrą widniejącą na karteczce).(patyczki można zastąpić kredkami lub zapałkami ).

4-3
Realizacja podstawy programowej:4.15,4.2,4.7,4.8,1.5,1.7.

Zachęcamy do przesyłania zdjęć w komentarzach na przedszkolnym facebooku!


 

Propozycje aktywności w dniu  6. 05 – środa

Propozycja 1.
Zabawy matematyczne : tworzymy szeregi i rytmy. Zachęcamy do wycięcia słoneczek i księżyców , kółek w trzech kolorach i do układania wg wzoru.Przy układaniu zachęcamy do głośnego mówienia co będzie następne. Można przeliczać. Układamy od strony lewej do prawej. Ilość układanych elementów jest dowolna. Gdy układane jest słońce i księżyce można używać słów dzień , noc.

4-1

4-2

4-3

 

Propozycja 2.
Zabawy ruchowe z Pipi.  https://youtu.be/m2WsGrvCx_w

Realizacja podstawy programowej: 1.4, 1.7, 1.9, 2.1, 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.8, 3.1, 3.4, 3.8, 4.8 ,4.15
Zachęcamy do umieszczania zdjęć z zabaw pod postem na przedszkolnym facebooku.


 

Propozycje aktywności w dniu  5. 05 – wtorek

Propozycja 1.
1.Wysłuchaj wiersza pt. „Warszawa”- wykonaj pracę plastyczną z pomocą mamy/taty „Warszawska syrenka”.

https://www.youtube.com/watch?v=2gDBf3sPDR0&feature=share

2.”Warszawska syrenka”- praca plastyczna. Pomoce: koła wycięte z kolorowego papieru, plastelina, bibuła, kredki, klej.

3-1  3-2

3-3

 

 

Propozycja 2.

Wysłuchaj piosenki pt. „Warszawa stolicą Polski”. Rodzic wyjaśnia dziecku co znaczy że Warszawa jest stolicą Polski. Na postanowienie utworu i zdjęć pokazuje dziecku najważniejsze miejsca i zabytki Warszawy , dziecko powtarza nazwy za rodzicem.

https://youtu.be/bGr6RgLmdVI

3-4

3-5

3-7

3-8

3-6

 

Realizacja podstawy programowej:4.2,4.7,4.8,1.9,4.9,4.10.
Zapraszamy do umieszczenia zdjęć pod postem na przedszkolnym facebooku.

 

5 maja obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

3dg

Co roku angażujemy się w świętowanie biorąc udział w Marszu Godności- przemierzając wspólnie ulice naszego miasta.
Pamiętajmy o tym święcie również dzisiaj- porozmawiajmy z dziećmi o tym czym jest tolerancja, szacunek, że choć każdy jest inny wszyscy jesteśmy bardzo wartościowi i mamy równe prawa.
Zachęcamy dzieci do wykonania laurki, w ten sposób świętujmy Razem ten wyjątkowy dzień.

1dg

2dg

 


 

Propozycje aktywności w dniu  4 .05 – poniedziałek

Propozycja 1.

1.Obejrzyj zdjęcia z osobą dorosłą. Ona będzie czytać wyrazy, a ty powtarzaj nazwy miejsc.
Powiedz, które z tych miejsc chciałbyś odwiedzić.

1

 

2.Zabawa dydaktyczna :,, Co jest na wsi, co jest w mieście? ”,
Odgadnij z osobą dorosłą co przedstawia zdjęcie :miasto czy wieś?
Opowiedz co znajduje się w mieście, a co na wsi?
miasto:autobusy, szerokie ulice, duży ruch, mosty, dworzec itd.
wieś :wąskie drogi, zabudowania mieszkalne, gospodarskie, ogród itd.

2 3

4 5

6 7

Propozycja 2.

Zabawy ulubione przez naszych przedszkoków „Tuptaj maluszku”.

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=_cht9rDfYXg
Realizacja podstawy programowej:1.5,1.6,1.8,4.2,4.3,4.8.

 

Kochani rodzice i dzieci, 04.05.2020 roku przypada DZIEŃ STRAŻAKA .

Prosimy razem z dzieckiem obejrzeć film edukacyjny pt.: „Strażacy bohaterzy” (https://www.youtube.com/watch?v=jXF3Wba–Uo)

– teledysk edukacyjny „Numery alarmowe dla dzieci”
(https://www.youtube.com/watch?v=kzMubL2dHAk)
-utrwalić numery alarmowe;

a b o

cg h ł lm

n j k

i f d

e


 

Kwiecień 2020 r. – (27.04 – 30.04)

Temat tygodnia : „Mój region, moja miejscowość”.

 

Propozycje aktywności w dniu 30.04.2020r. – czwartek

Propozycja 1.

1.Poznajemy naszą miejscowość – rozwijanie zainteresowania miejscem zamieszkania.
Obejrzyj z mamą zdjęcia – spróbujcie odgadnąć jakie ciekawe miejsca przedstawiają. Opowiedz o innych interesujących miejscach w Przeworsku, które lubicie odwiedzać. Namaluj z pomocą rodzica herb Przeworska.

1

2

3

5  4  6

7

2.Zabawa,, Prawda – fałsz ”. Porządkowanie informacji o swojej miejscowości.
Dorosły czyta zdanie-dziecko słucha i odpowiada czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe.
-moja miejscowość to duże miasto
-w mojej miejscowości jeżdżą autobusy
-moje miasto jest stolicą Polski
-w Przeworsku jest dużo wieżowców
-herb naszego miasta to dwa niedźwiedzie
-w moim mieście znajduje się kino

3.Zabawa dydaktyczna :,, Co jest na wsi, co jest w mieście? ”,
Odgadnij z osobą dorosłą co przedstawia zdjęcie :miasto czy wieś?
Opowiedz co znajduje się w mieście, a co na wsi?
miasto:autobusy, szerokie ulice, duży ruch, mosty, dworzec itd.
wieś :wąskie drogi, zabudowania mieszkalne, gospodarskie, ogród itd.

13  12

9 11

10  8

Propozycja 2.

Zabawy ruchowe z piosenkami   https://m.youtube.com/watch?v=MG6iPAU2b0I.

Realizacja podstawy programowejPodstawa programowa :4/5,2/2,11,4/10,3/2,7,4/10, 1/5,1/9,4/7,4/8.
#edukacjatrwanadal .

Zapraszamy do umieszczania zdjęć pod postem na przedszkolnym facebooku.


 

Propozycje aktywności w dniu 29.04.2020r. – środa

Propozycja 1.

Zabawy z liczeniem. Przyjrzyj się ilustracjom figur geometrycznych i policz: 1 ilustracja – ile jest kwadratów, 2 ilustracja – ile jest prostokątów, 3 ilustracja-ile jest kół, 4 ilustracja – ile jest trójkątów. Odszukaj w swoim otoczeniu rzeczy w kształcie tych figur geometrycznych. Po przeliczeniu wynik ułóż w postaci cyfry wykonanej z włóczki.

29 1  29 2

29 3  29 4

29 6 29 7

29 8  29 930 1

 

Propozycja 2.

Ćwiczenia gimnastyczne w domu.
https://www.youtube.com/watch?v=iYvEueNmYns&feature=share

Zachęcamy do wspólnych działań, czekamy na zdjęcia w komentarzach na przedszkolnym facebooku!


 

Propozycje aktywności w dniu 28.04.2020r. – wtorek

Propozycja 1.
Wykonaj flagę Polski.

Praca 1.

Pomoce: waciki, rurka, klej ,pędzel i farbka koloru czerwonego.

1

 

Praca 2.

Pomoce :kartka papieru ,klej i bibuła lub serwetki w kolorze białym i czerwonym .

2

 

Praca 3.
Pomoce: kartka papieru ,nakrętki w kolorach białym, czerwonym, czarnym oraz klej lub plastelina do przyklejenia.

3

 

Propozycja 2.
Wysłuchaj piosenki pt. „Jestem Polką i Polakiem:”
https://youtu.be/plug6OIrxRM
Naucz się refrenu piosenki:

Jestem Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kocham Polskę z całych sił
Chcę byś również kochał ją i ty.

Odpowiedz na pytania:
Jak nazywa się nasz kraj?
Jak nazywają się polskie góry oraz morze?.
Jak nazywa się największa rzeka?
Jak nazywa się stolica Polski?
O jakich miastach mówi piosenka?.

Realizacja podstawy programowej:4.7,4.8,1.5, 2.1, 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.8 , 4.2. #edukacjatrwanadal
Zachęcamy do umieszczania zdjęć z zabaw pod postem na przedszkolnym Facebooku.


Propozycje aktywności w dniu 27.04.2020r. – poniedziałek

Propozycja 1.
Praca z ilustracją pt:”Jestem Polakiem”oraz filmem: „Polskie Symbole Narodowe”.
Odpowiedz na pytania:
– Jakie barwy ma flaga Polski ? – Daczego na początku maja wywiesza się polskie flagi ?
– Jakie miejsce odwiedziły dzieci ? -Co ciekawego zobaczyły dzieci w muzeum ?
https://youtu.be/xQk8p7XY23A

1

 

Propozycja 2.
Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami do zabaw ruchowych pt.
„Pachołki” #dziecitrenujawdomu #zdrowoisportowo

2

Realizacja podstawy programowej:1.1,2.1,2.2,2.4,2.6,2.7,2.8 3.2,3.6,3.8,3.9 4.2,4.6, 4.10, 4,19, 1.5,1.6,1.7.
Zapraszamy do dodawania zdjęć z zabaw pod postem na przedszkolnym Facebooku.
#edukacjatrwanadal


 

Zdrowo i sprotwo

Podczas weekendu  zachęcamy do aktywności sportowej.

Zapraszamy do zabawy ruchowej „Makarony” (makarony można zastąpić tym, co jest dostępne w domu: kijek od szczotki, sklejone 2 długie rolki z ręcznika papierowego lub drewniane, kuchenne łyżki)
#kids&sport #dziecitrenujawdomu #zdrowoisportowo

Podstawa programowa: I 5, I 8

1

3  2


 

Światowy Dzień Książki

Drodzy rodzice i nasze przedszkolaki! 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. To święto warte naszej uwagi. Dlaczego? o walorach książek nie trzeba nikogo przekonywać a można się o nich dowiedzieć z naszego posta. Zachęcamy rodziców do rozmowy z dzieckiem o tym jak należy o książki dbać i oczywiście czytamy naszym pociechom jak najczęściej. Zachęcamy do dzisiejszej aktywności, wykonania rysunku ulubionej postaci z bajki, zrobienia zdjęcia z ulubioną książeczką. Zdjęcie umieszczamy pod postem na przedszkolnym facebooku. Realizacja podstawy programowej:4.1,4.3,4.8.

1

2

3


 

Dzień Ziemi – pamiętajmy o naszej planecie!

1

„Święto Ziemi”! Wspaniały dzień, do którego przygotowywaliście się od poniedziałku. Macie piękne stroje/biżuterię ekologiczną, umiecie śpiewać refren piosenki, a nawet wymyśliliście hasło! Wielkie brawa! Jutro czas na wielkie świętowanie!
1. Przebierzcie się w strój ekologiczny, w widocznym miejscu wyeksponujcie Wasze ekologiczne hasło i zaśpiewajcie refren piosenki (jeśli nie udało się nauczyć, nic się nie dzieje – po prostu jej wysłuchajcie)
2. Rozwiążcie quiz ekologiczny
https://zasobyip2.ore.edu.pl/…/5bd2dd39ed6ed5c0…/index.html…
3.Popatrzcie przez okienko razem z Mamusią/Tatusiem lub wyjdźcie razem na balkon i złóżcie życzenia matce Ziemi 🙂 Nie zapomnijcie posłać jej buziaczka.


 

Kwiecień 2020 r. – (20.04 – 24.04)

Temat tygodnia: „Dbamy o przyrodę”.

Propozycja 1.
Przygotuj razem z mamusią/tatusiem wyjątkowy strój, biżuterię lub chociaż element garderoby na „Dzień Ziemi” . Wykorzystajcie surowce wtórne 🙂

Propozycja 2.
Posłuchaj piosenki Zozi: „Świat w naszych rękach”. https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE
Spróbuj nauczyć się refrenu:
„Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat.

Propozycja 3.
Opowiedz co widzisz na ilustracji. Nazwij pory roku, wymień charakterystyczne cechy każdej z nich.

1

 

Propozycja 4.
Zachęcamy do posadzenia własnej rośliny i pielęgnowania jej. Jak dbać o roślinę żeby rosła, co jest jej potrzebne do wzrostu.

9

 

Propozycja 5.
Zabawy badawcze . Jaka jest woda? Do czego jest potrzebna ? Dlaczego musimy oszczędzać wodę? Opisz właściwości wody.

2

 

Propozycja 6.
Zapraszamy do zabawy figurami geometrycznymi ” Kwitnący ogród” Wykorzystanie wyciętych kwadratów , prostokątów, kół , trójkątów.

3

 

Propozycja 7.
Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej techniką ” stemplujemy palcem”.

4

 

Propozycja 8.
,,Kwiaty w flakonie’’. Pomoce : butelka plastikowa, kolorowe nakrętki, pędzel i farbki, rurki plastikowe, talerzyk plastikowy albo kubek po jogurcie do wykonania płatków.

5

 

Propozycja 9.
Obejrzyj plakat. Opowiedz w jaki sposób dbamy o naszą planetę.

6

 

Propozycja 10.
Nazwij kwiatki w skrzynkach z pomocą osoby dorosłej. Podziel nazwy na sylaby(rytmicznie), policz kwiatki- wyklaszcz liczbę.

7

 

Propozycja 11.
Kolorowe pojemniki. Segregacja śmieci. Wykonaj zadanie.

8

 

Propozycja 12.
Ćwiczenie oddechowe-Piórko.
Dziecko unosi piórko na wysokość głowy, wypuszcza je z dłoni i zaczyna w nie dmuchać. Stara się, żeby piórko nie spadło na podłogę.

Propozycja 13.
Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – Szukamy kolorowych kubeczków.
Dorosły umieszcza np. w pokoju, w różnych miejscach plastikowe kubeczki. Dziecko odnajduje kubeczek i informuje gdzie go znalazło (pod stołem, w szufladzie, za biurkiem, na krześle itd.)
#edukacjatrwanadal. Realizacja podstawy programowej: 4/5,18,9,1,11,15,13, 2/11,1/4,5, 1.1,4,5,6,7 2.1,2,4,6,7,9,11 3.4,5,7,8,9,4.1,5,7,8,11,17,18.

Zachęcamy do umieszczania zdjęć z zabaw pod postem na przedszkolnym facebooku.

 


Dzień Ochrony Zabytków

18 kwietnia obchodzimy Dzień Ochrony Zabytków , pamiętajmy zatem o najważniejszych i najpiękniejszych miejscach naszego miasta. Serdecznie zachęcamy do umieszczania zdjęć, pocztówek Przeworska, może znajdują się takie, drodzy rodzice w waszych albumach.

1 5

4

7

3

6

2


Wiosenne obserwacje

Zapraszamy rodziców i dzieci do obserwacji przyrody czy to z balkonu, okna albo przydomowego ogródka. Wiele ciekawych rzeczy dzieje się teraz w przyrodzie , prosimy rozmawiać o tym z dziećmi i zachęcać do codziennej obserwacji – gałązek na których rozwijają się pąki , ptaków , które przylatują na balkon , kwitnącego krzewu. Zapraszamy i zachęcamy do umieszczania zdjęć pod postem z waszych obserwacji na przedszkolnym facebooku.

1 38

5 2

4 6

7


Zdrowo i sportowo

Propozycje aktywności fizycznej dla wszystkich przedszkolaków
Dzieci trenują w domu- razem pokażmy jak wielu Polaków żyje aktywnie! Proponujemy na ten tydzień tor przeszkód. Powodzenia! #kids&sport #dziecitrenujawdomu #zdrowoisportowo

https://www.youtube.com/watch?v=_acPp6fOqm4

1


Kwiecień 2020 r. – (14.04 – 17.04)

Temat tygodnia: „W wiejskiej zagrodzie”

 

Propozycja 1.
Obejrzyj ilustrację i odpowiedz na pytania : Co dzieci zobaczyły w gospodarstwie ? Co robiły dzieci podczas pobytu w gospodarstwie ? ” Wiejski zwierzyniec”.

1

 

Propozycja 2.
Zapraszamy do wykonania kurczaka i świnki z kolorowego papieru lub materiałów dostępnych w domu.

2

3

 

Propozycja 3.
Zapraszamy wszystkie dzieci do zabaw konstrukcyjnych z wykorzystaniem różnorodnych klocków. „Budujemy dom dla ulubionego wiejskiego zwierzątka”.

 

Propozycja 4.
Zabawy z klasyfikowaniem i przeliczaniem. Policz i nazwij figury geometryczne.

4 6 5

 

Propozycja 5.
Nazwij zwierzęta i podziel ich nazwy rytmicznie na sylaby. Pokoloruj zwierzątka.

7

 

Propozycja 6.

Obejrzyj obrazek przedstawiający zwierzęta na wsi. Nazwij dorosłe i młode osobniki. Naśladuj odgłosy zwierząt.
krowa – muu
świnia – chrum
koń – iha
kura- ko ko ko
A jakie odgłosy wydają ich dzieci sam spróbuj wymyślić i powiedz głośno.

8

 

Propozycja 7.
Gdzie mieszkają zwierzęta wiejskie?
Posłuchaj wiersza pt. „Domy zwierząt.

9

„Odpowiedz na pytania :
O jakich zwierzętach była mowa w wierszu?
Jak nazywa się dom świnki, psa, konia, kury, krowy?
Jakie inne zwierzęta oprócz kury mogą mieszkać w kurniku?

 

Propozycja.8
Połącz zdjęcie zwierząt ze zdjęciami ich domów.

10 11

 

Propozycja 9.
Opowieść ruchowa czytana przez dorosłego.
Dzieci naśladują ruchy oraz odgłosy zwierząt. W czasie opowieści dorosły robi pauzy by dziecko mogło same rozpoznawać, jakimi odgłosami mówią zwierzątka.

Kogut obudził się najwcześniej. Przeciągnął się, ziewnął, rozprostował piórka, wyczyścił swój piękny czerwony grzebień na czubku głowy i wyszedł z kurnika. Słoneczko już pięknie grzało. Kogut przeszedł się po podwórku, zajrzał to tu, to tam, po czym wskoczył na płot i zapiał: kukuryku. Kury obudziły się natychmiast, zaczęły wiercić się na grzędzie, znosząc jajka. Kłóciły się przy tym okropnie… na całe podwórko niosło się ich gdakanie: ko, ko, ko, ko. Nieopodal w stajni usłyszał tę kłótnię koń, zawołał kilka razy: ihaha. Wybiegł ze stajni i zaczął galopować: kląskanie. W chlewiku obudziły się świnki i jak to ze świnkami bywa od razu były głodne, wołały: kwi, kwi, kwi. Gdy zjadły, poszły wytaplać się w błocie. Z obory wychyliła łeb krowa i przywitała się ze świnkami: muuuu Całego gospodarstwa pilnował pies Burek, który, gdy tylko coś się działo, szczekał głośno: hau, hau, hau. Aż do wieczora zwierzątka jadły, bawiły się na podwórku. A gdy słońce zachodziło, wróciły do swoich domków spać.

13

 

Propozycja 10.
Rozwiąż zagadki. Spróbuj narysować rozwiązania tak jak potrafisz, dorysuj domki zwierząt, tło i co jeszcze chcesz. Powodzenia.!

12

 

Propozycja 11.
Wykonaj pracę plastyczną ,,Kurki 3”. Materiały: kartki kolorowego papieru, biała nitka, klej, nożyczki, plastelina na oczka.

14

 

Propozycja 12.
Posłuchaj piosenki, spróbuj się jej nauczyć i zaśpiewać.
https://youtu.be/Osl8JG6GcEs

Realizacja podstawy programowej: 1.5 , 1.6 , 1.7, 2.4 , 2.6 , 2.7, 2.9, 3.2, 3.4, 3.9 , 4.1,4.2,4.3,4.15,4.5, 4.7,4.8, 4.11, 4.5,4.18,4.11,2.6,5.9,5.1.

Zachęcamy do umieszczenia zdjęć z wykonanych propozycji w komentarzach na przedszkolnym facebooku pod postem.

 


Muchomorki


 

Przeworska tradycja bicia w bęben w Wielki Czwartek

Drodzy rodzice i przedszkolaki zapraszamy was do włączenia się w dzisiejszą akcję związaną z naszą przeworską tradycją bicia w bęben w Wielki Czwartek. Piszcie w komentarzach, wysyłajcie zdjęcia i filmiki pod naszym postem 🙂 Niech tradycja trwa! Słyszymy się o godz 16.00  przez 1️⃣ minutę‼️ #jeszczebędzienormalnie

2


Apel pani Prezydentowej

Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami, aby dołączyli do apelu p. Prezydentowej. Kochani zróbcie kartkę świąteczną, dołączcie do niej swoje zdjęcie i prześlijcie do wybranej osoby.
W tym szczególnym okresie, kiedy nie możemy wychodzić z domu i spotykać się z nimi, prześlijcie życzenia płynące z Waszych serc. Może jakieś zdjęcie będzie też skierowane do nas. Będzie nam bardzo miło.

https://www.prezydent.pl/…/art,713,malzonka-prezydenta-zach…

1


 

„Miś Velvetuś myje rączki!”

Kochani przypomnijcie dzieciom, jak powinny prawidłowo myć rączki.

Akcja ” Miś Velvetuś myje rączki!”

Drogi rodzicu proszę:

⎯ Pokaż dziecku mydło w kostce i mydło w płynie;
⎯ Porozmawiaj z dzieckiem o ulubionych zapachach i formach mydła (dziecko może zaprojektować ulubione mydełko i nadać mu nazwę);
⎯ Powiedz, że mydło się pieni i zmywa ze skóry brud i zarazki;
⎯ Pokaż, jak należy czyścić rączki (kciuki, paluszki, wewnętrzną i zewnętrzną stronę dłoni);
⎯ Powiedz, że należy oszczędzać wodę i zakręcać kran po umyciu rączek;
⎯ Zapytaj, w jaki sposób można wysuszyć mokre rączki (pokaż ręcznik papierowy i łazienkowy z materiału, chusteczki higieniczne i w pudełku, suszarkę do rąk itp.);
⎯ Zapytaj, czym są i do czego służą „jednorazowe produkty higieniczne” (chusteczki higieniczne, papier toaletowy, ręcznik papierowy) i dlaczego warto z nich korzystać (używamy chusteczki bądź papieru tylko raz, a zarazki na nich osadzone lądują w koszu lub w sedesie);
⎯ Poinformuj dzieci, że zużyte chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe wyrzucamy do czarnego kosza na śmieci (czarny kontener o nazwie „Odpady zmieszane”), a foliowe opakowanie po chusteczkach do żółtego pojemnika

Posłuchajcie wspólnie piosenki
-,,Przegoń wirusa”

https://www.youtube.com/watch?v=QT-2bnINDx4&feature=youtu.be

1


Kwiecień 2020 r. – (06.04 – 10.04)

Temat tygodnia: „Wielkanoc”

Propozycja 1.
Rozmowa n/t ilustracji – zapoznanie z tradycjami wielkanocnymi. Zachęcanie do wypowiadania się dzieci n/t przygotowań do świąt.

1

Propozycja 2.
Zabawy badawcze z wykorzystaniem jajka „W poszukiwaniu jajka” – określanie cech charakterystycznych jajka, ugotowanego na twardo, poznawanie jajka za pomocą dotyku, wyodrębnianie żółtka, skorupki, białka.

2

Propozycja 3.
Wykonanie papierowej pisanki jako dekoracji na gałązkę z wykorzystaniem kleju i pasków z kolorowego papieru.

3

Propozycja 4.
Wiersz do nauki na święta:
,,Wielkanoc „
Słońce mocniej grzeje,
ciepłe już poranki,
a my z naszą babcią
robimy pisanki.
Mama piecze ciasta,
kupiła baranka.
My jej pomagamy
od samego ranka.
Bo już nadchodzą
Wielkanocne Święta
i cala rodzina
jest uśmiechnięta.

Propozycja 5.
Przeczytaj tekst z osobą dorosłą. Ona będzie czytała wyrazy, a ty będziesz podawać nazwy obrazków.

4

 

Propozycja 6.
Obejrzyj obrazek, powiedz jakie wielkanocne smakołyki znajdują się na stole. Podziel ich nazwy rytmicznie (na sylaby).

5

 

Propozycja 7.
Rozmowa na temat wielkanocnego koszyczka. LISTA PRODUKTÓW – baranek – symbol zwycięstwa życia nad śmiercią – jajko – znak odradzającego się życia – chleb – ciało Chrystusa – kiełbasa i wędlina – symbolizują dostatek, zdrowie i płodność – woda – znak przygotowania do nowego życia – sól – symbol oczyszczenia – ciasto – metafora umiejętności i doskonałości – chrzan – znak siły fizycznej i krzepy.

6

 

Propozycja 8.
„Wielkanocni goście” – zabawa paluszkowa.
Dorosły mówi rymowankę, dziecko pokazuje odpowiednią liczbę palców i odpowiada na pytania.

Przy wielkanocnym stole pięciu gości siedziało.
Jeden poszedł do domu,
to ile zostało?
Przy wielkanocnym stole
czterech gości siedziało.
Jeden poszedł do domu,
to ile zostało?
Przy wielkanocnym stole
trzech gości siedziało.
Jeden poszedł do domu,
to ile zostało?
Przy wielkanocnym stole
dwóch gości siedziało.
Jeden poszedł do domu,
to ile zostało?
Przy wielkanocnym stole
smutno się zrobiło,
Bo pyszne śniadanie
właśnie się skończyło.

Propozycja 9.
Zabawy w kodowanie bez komputera.
Zachęcamy dzieci i rodziców do samodzielnego wykonania gry Memo (jeśli takiej nie posiadacie).
Memo to zabawa pamięciowa polegająca na odszukiwaniu par takich samych obrazków. Obrazki mogą wykonać same dzieci, to co na nich będzie narysowane to inwencja twórcza i pomysłowość naszych milusińskich i rodziców. Zachęcamy do gry.

7

 

Propozycja 10.
Siejemy wielkanocny stroik z owsa lub rzeżuchy.

8910

 

Propozycja 11.
„Zajączek”.
Potrzebne: klej, nożyczki rolka po papieże toaletowym, kartki kolorowego papieru (do obklejenia rolki ,wycięcia uszu i nóżek ),plastelina do wykonania wąsików i oczek .

11
Realizacja podstawy programowej:1/5,4/5,10,14,15,9,12,6 1.7, 2.2, 2.4 2.6, 2.10, 3.2, 3.4, 3.9 ,4.1, 4.2, 4.19, 4.5, 4.8.
Zachęcamy dzieci do dzielenia się wykonanymi pracami i umieszczanie zdjęć pod postem w komentarzach na Facebook przedszkola.

 


ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Zachęcamy dzieci i rodziców, aby dołączyć do akcji i ubrać się na niebiesko, a może wykonacie niebieski rysunek. Bądźmy razem dla autyzmu. Podzielcie się z nami swoimi „niebieskimi „pomysłami na przedszkolnym Facebooku.

1 dz aut

2 dz a


PIOSENKI NA KWIECIEŃ

Płytka z piosenkami na kwiecień.

Drodzy Rodzice, przekazujemy Wam możliwość korzystania z płyty Bliżejprzedszkola pięciolinia – utwory do tańca, śpiewania i zabawy na kwiecień.
Wystarczy wejść na stronę „Moja płytoteka”
https://blizejprzedszkola.pl/moja-plytoteka,
zalogować się*, wcisnąć przycisk DODAJ KOD i wpisać kod bpkwiecien, który odblokuje dostęp do płyty.
*Jeśli nie są Państwo zalogowani na stronie www.blizejprzedszkola.pl, system automatycznie wygeneruje prośbę o dokonanie rejestracji. Proces trwa bardzo krótko, a rejestracja jest bezpłatna. Dostęp do płyty jest możliwy wyłącznie po zalogowaniu.

1 bp


WIELKIE DZIEŁA MAŁYCH RĄK – MEN POLECA!

MEN poleca Rodzicom!

„Wielkie dzieła małych rąk” to magazyn przygotowywany z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Program ma ułatwić zastępczą naukę, prowadzoną w domu, dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Autorzy zapewniają, że to nowatorskie podejście do edukacji dzieci i naukę poprzez zabawę.

Autorką i prowadzącą program jest Dorota Dziamska, ekspertka MEN ds. edukacji dzieci młodszych.

Emisja od poniedziałku do piątku o godz. 11.05 w TVP 2
#edukacjatrwanadal

men


ZDROWO I SPORTOWO

Dzień 4 ćwiczeń:
Dziś sport połączymy z zajęciami plastycznymi! Zaczniemy od przygotowania kolorowych kółek, kwadratów lub jakichkolwiek innych kształtów. Pokażcie nam jak ćwiczycie! #kidssport #dziecitrenujawdomu #zdrowoisportowo

https://www.youtube.com/watch?v=iLGyuoBd_JY

Podstawa programowa:
I 5, I 8
#edukacjatrwanadal
Życzymy miłej zabawy, dzielcie się z nami swoimi sportowymi wyczynami!

1 zdr

2 zdr


CZEKAMY NA WASZĄ AKTYWNOŚĆ !

Kochane  „Muchomorki”  oraz  Drodzy Rodzice zachęcamy do aktywności na przedszkolnym Facebooku – przesyłajcie zdjęcia, filmiki i komentarze.  Korzystajcie z ćwiczeń logopedycznych – dzieci uczęszczające na terapię jak również wszyscy chętni. Ćwiczcie język angielski. Śpiewajcie piosenki, tańczcie. Bawcie się dobrze!

Życzymy Wam dużo zdrówka i serdecznie pozdrawiamy.

Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku.


Marzec/Kwiecień 2020 r. – (30.03 – 03.04)

Temat tygodnia: „Wiosenne powroty”.


Propozycja 1.
Praca plastyczna: „Bocian” Co przygotować ? (płatki kosmetyczne, czerwona kartka ,czarny mazak lub kredka ,klej typu wikol, nożyczki. Jak to zrobić ? 1.Wytnij pazury i dziób bociana oraz nogi -cienkie paski dl ok 9 cm.2. Z jednego płatka wytnij szyje i skrzydła bociana. Skrzydła pokoloruj czarnym mazakiem lub kredką 3. Z drugiego płatka wytnij głowę -kółko o średnicy 3 cm. 4.Na trzeci płatek naklej wszystkie elementy. 5. Następnie doklej czwarty płatek 6.Oczy można namalować czarnym mazakiem.

1 zd
Propozycja 2.
Wykonajmy z dziećmi wspólnie kolorowe kanapki (wiosenne kanapki),które zachęcą dzieci do jedzenia warzyw i przy okazji dostarczą witamin.

2 zd
Propozycja 3.
Zabawa badawcza- Czy piórko unosi się na powierzchni wody? Pomoce miska z wodą i piórko . Obserwujemy i opisujemy właściwości piórka za pomocą przymiotników np.piorko jest lekkie, ciepłe, delikatne, miłe.
Propozycja 4.
Rozmowa na temat ilustracji. Które ptaki do nas przylatują? Policz ile ptaków jest na ilustracji ( bociany, skowronki, czajki, jaskółki). – Zabawa” Świergoty ptaków”. Marsz , bieg , podskoki w rytmie wyklaskiwanym przez rodzica. Naśladowanie głosu ptaków.

3 zd
Propozycja 5.
Przelicz bociany w pętlach, przy pomocy sznurka, włóczki ułóż dowolną cyferkę.

5 zd 6 zd 7 zd 8 zd

9 zd

Propozycja 6.
Ćwiczenia ortofoniczne
Rodzic czyta nazwę ptaka a dziecko naśladuje głos (powtarza za rodzicem)
Bocian kle kle
skowronek fiu fiu
jaskółka ciwit ciwit
wróbelek ćwir ćwir

13 zd
Propozycja 7.
Ptaki i ich domy
Powtórzcie rymowanke
Ćwir Ćwir Ćwir Ćwir
ptaszki śpiewają
fyr fyr fyr fyr ptaszki fruwają
Powtórzcie nazwy ptaków przylatujących na wiosnę
Podzielcie ich nazwy rytmicznie (na sylaby)
Dlaczego ptaszki wiją gniazdka?
Czym dla ptaszków jest ich gniazdko?
Z czego budować gniazdko? (pióra sucha trawka patyczki listki)

12 zd 10 zd

11 zd

Propozycja 8.
Rozwiąż zagadki
Nogi ma czerwone cienkie jak patyki
A po nasze żabki przybył
aż z Afryki (Bocian)
Śpiewa wysoko piosenki do słonka głos na podobny do drżenia dzwonka (skowronek)
Ten ptaszek choć tak malutki wielkie na niebie czyni kółka a nazywa się… (jaskółka)
Siedzi sobie na buku woła kuku (kukułka)
Propozycja 9.
Dokończ rysunek żaby i pszczółki.

15 zd   16 zd

Realizacja podstawy programowej:4/5 4/6 4/18 1/7 2/6 3/1.4, 1.6, 1.7 , 2.4, 2.7, 2.9, 2.10, 2.11, 3.8, 4.1, 4.2, 4.15, 4,18, 4,19.#edukacjatrwanadal.  Zachęcamy do dzielenia się działaniami dzieci, umieszczając je w komentarzach pod postem na przedszkolnym Facebooku.


Konkurs plastyczny „Pozdrowienia z domu”

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.

1 konk


Mamo, tato wolę wodę

Drodzy Rodzice nasze przedszkole bierze udział w programie Mamo Tato wolę wodę, dlatego co tydzień będziemy przekazywać Państwu materiały z programu, jako propozycje aktywności do wykorzystania w domu.

Odgłosy pojazdów:
https://www.lulek.tv/…/pojazdy-nazwy-i-odglosy-pojazdow-dla…

1 woda

2 woda


TEATR MASKA DLA DZIECI

Polecamy słuchowiska oraz zajęcia teatralne Teatru Maska
https://www.facebook.com/teatrmaska.rzeszow/2 teatr


ZABAWY MUZYCZNE

Drodzy Rodzice, przekazujemy Wam możliwość korzystania z płyty Bliżejprzedszkola pięciolinia – utwory do tańca, śpiewania i zabawy na marzec.
Wystarczy wejść na stronę „Moja płytoteka”
https://blizejprzedszkola.pl/moja-plytoteka,
zalogować się*, wcisnąć przycisk DODAJ KOD i wpisać kod bpmarzec, który odblokuje dostęp do płyty.
*Jeśli nie są Państwo zalogowani na stronie www.blizejprzedszkola.pl, system automatycznie wygeneruje prośbę o dokonanie rejestracji. Proces trwa bardzo krótko, a rejestracja jest bezpłatna. Dostęp do płyty jest możliwy wyłącznie po zalogowaniu.
Miło nam będzie, jeżeli podzielą się Państwo z nami miłym słowem, uwagami dotyczącymi naszej nowej usługi, jaką jest Płytoteka.
Kod bpmarzec ważny jest przez 50 dni od momentu aktywacji.

1 piosenk


AKTYWNOŚĆ RUCHOWA

Wszystkim przedszkolakom proponujemy aktywność ruchową

Będziemy Was prosić o przygotowanie…. skarpetek, czapek, balonów, gazety lub folii aluminiowej…. czyli zabawy z piłką! #kids&sport, #dziecitrenujawdomu
https://www.youtube.com/watch?v=vDIQFQeAr3g

1 ruch
2 ruch


Marzec 2020 r. – (23.03 – 27.03)

Temat tygodnia: „Wiosenne przebudzenie”.

Propozycja 1
Obejrzyj obrazek, powiedz co na nim widzisz ?,co robią dzieci z grupy? czego potrzebuje roślina żeby rosła ?.

1 ZDA

Propozycja 2
Dziecko z pomocą rodzica sadzi cebulkę, podlewa,obserwuje wzrost (podczas sadzenia dziecko opowiada co robi po kolei).

2ZDA

Propozycja 3
Zabawa w globalne odczytywanie wyrazów z pomocą rodzica. Wskazywanie przez dziecko poszczególnych części ciała podczas odczytywania wyrazów. Zabawę powtarzamy kilka razy w ciągu dnia i w dniach następnych. Wybraną literkę przez dziecko można pokolorować, wykleić plasteliną.

3ZDA

Propozycja 4
Rysuj po śladzie

4ZDA

Propozycja 5
Policz zwiastuny wiosny, narysuj tyle kresek ile jest krokusów, przebiśniegów, chmurek.

5ZDA
Propozycja 6
Wykonaj pracę plastyczną „Bazie” z materiałów dostępnych w domu (wydzieranie, malowanie farbami, rysowanie kredkami).

6ZDA
Realizacja podstawy programowej:1.9,4.1,4.2,4.8,4.9,1.9,1.6,2.3,2.4,2.7,2.8,2.9,2.11,1.7,3.15
#edukacjatrwanadal
Zachęcamy do dzielenia się działaniami dzieci, umieszczając je w komentarzach pod postem na przedszkolnym Facebooku.


Edukacja zdalna!

Infomujemy rodziców o podjęciu edukacji zdalnej celem kontynuacji realizacji podstawy programowej w roku szkolnym 2019/2020. Nauczyciele prowadzą edukację zdalną poprzez zamieszczanie propozycji zajęć do wykonania z dziećmi w domu cyklicznie na stronie internetowej przedszkola oraz na stronie Facebookowej. Zachęcamy do podjęcia aktywności i informacje zwrotne.
#edukacjatrwanadal


Gorący news!Pani Wiosna znów zgodziła się na spotkanie czytelnicze! Podobno zmieniła fryzurę, a przeczyta opowiadanie o.. MAŁYM MISIU! Zapowiedziała, że ma ciekawe zadania dla dzieci do wykonania w domu Będziecie? Spotkanie odbędzie się na stronie Misiowa Mama. Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do udziału w zadaniach a ich efekty dodawajcie w komentarzach pod postem na przedszkolnym Facebooku.

 1 pani wiosna


Coś dla naszych rodziców i przedszkolaków, kilka pomysłów na zabawy w domu.

co robic


Dzień 1: Zapraszamy rodziców i dzieci do podjęcia wyzwania i codziennych ćwiczeń w domu z partnerami akcji „Zdrowo i sportowo” #kidssport#dziecitrenujawdomu

ZDA1

ZDA2

Dzień 2: Kolejne ćwiczenia dla Was w domu. Życzymy udanej zabawy! #kidssport#dziecitrenujawdomu

ZDA3

ZDA4


Kochani Rodzice

Pomimo trudnej sytuacji, #edukacjatrwanadal, raz w tygodniu będziemy publikowali dla Państwa propozycje zadań, kart pracy i inne treści edukacyjne, tak by realizować podstawę programową. Treści będą nawiązywały do tematów tygodniowych zawartych w planach miesięcznych. Będą podzielone na dwie grupy wiekowe 3-4 latki i 5-latki, jednak uwzględniając indywidualne propozycje dzieci możecie dostosować je do własnego dziecka. Zachęcamy do korzystania, wysyłania zdjęć w komentarzach i informacje zwrotne. Niech będzie to czas swobodnej zabawy, aktywności i kreatywności twórczej.
P.S. Życzymy Wam dużoo zdrowia!

1 zd

2 zd

Wielkość czcionki
Kolor tła