Masz pytania? Zadzwoń

  (16) 648 76 61

Plastusie

 

Propozycje aktywności w dniu 28.01.2022 r.

Propozycja 1.

Zabawa dydaktyczna,,Prawda -fałsz”. Drogie dzieci,powiedzcie proszę, które zdanie jest prawdą a które fałszem.” -Numer telefonu alarmowego to 111 -Lekarz gasi pożar -Znak ,,stop” jest koloru czerwonego –Wóz strażacki jest koloru zielonego -Policjant jest naszym przyjacielem -Na sankach najlepiej zjeżdżać w pobliżu ulicy.
Propozycja 2
Ćwiczenia ortofoniczne-naśladuj dźwięki wydawane podczas jazdy na sankach-szu,szu,szu,jazdy na nartach-wiu,wiu, wiu,chodzenia po śniegu-skrzyp,skrzyp,skrzyp, przez dzwonki sań-dzyń, dzyń, dzyń.
Propozycja 3
Obejrzyj filmik przedstawiający podstawowe zasady zdrowych i bezpiecznych zabaw zimowych. Odpowiedź na pytania: -Jak należy się ubrać podczas zabaw na śniegu i lodzie? -Gdzie nie należy zjeżdżać na sankach i nartach? -Czy można jeżdzić na łyżwach na jeziorze lub rzece? -Jak bezpiecznie rzucać się śnieżkami? -Jakie znasz numery  alarmowe.
W odpowiedzi na pytania pomogą Ci obrazki poniżej.
plasty10plasty9
plasty8plasty7
plasty4plasty4
Propozycja 4
Dzisiaj proponuję wykonać bałwanka za pomocą farb. Pochwalcie się swoimi pracami !☃️
plasty2
Propozycja 5
Połącz śnieżki i zaznacz prawidłową odpowiedź.
plasty
Połącz rękawiczki i zaznacz prawidłową odpowiedź.
272193270_380738070478288_1199601637396397631_n
Propozycja 6.
„Co lata, co jedzie, co pływa?” – poszukajcie wśród własnych zabawek pojazdów, spróbujcie podzielić je na 3 grupy, te które jeżdżą czyli LĄDOWE, te które latają po niebie, czyli POWIETRZNE i te które pływają po wodzie, czyli WODNE. Których pojazdów jest wśród Waszych zabawek najwiecej?.
Propozycja 7.
Propozycja. Chcę Was zachęcić do fajnej zabawy w domu, która polega na samodzielnym zrobieniu gniotka, czyli zabawki która oddziaływuje na zmysł dotyku, a przy okazji jej przygotowanie będzie wyzwaniem dla każdego dziecka. JAK ZROBIĆ GNIOTKA co potrzebujemy? • balonik • mąkę ziemniaczaną • butelkę • kawałek włóczki, sznurka, wstążeczki (pełna dowolność) • pisak • nożyczki • łyżeczka. Zabawa zaczyna się już na początku. Dziecko przesypuje mąkę ziemniaczaną do butelki. Można pomóc sobie lejkiem do soku, ale nie koniecznie, gdyż przy okazji przemieszczania na łyżeczce mąki do wąskiego otworu butelki, dziecko ćwiczy rączkę i zmysł równowagi. Tniemy sznurek na kawałki. Teraz wkracza już rodzic. Nadmuchuje balon, lekko skręca końcówkę, aby powietrze szybko się nie wydostało i nakłada balonik na butelkę z mąką. Odwracamy butelkę do góry nogami i przesypujemy mąkę do balonika. Zdejmujemy balonik z butelki i wypuszczamy około 80% powietrza z balonika. Zawiązujemy końcówkę i ozdabiamy sznureczkami naszego gniotka oraz domalowujemy mu buźkę. Gniotek już jest gotowy do zabawy.
 gnio
 Podstawa programowa :II7,IV7,IV5,I7,IV2,I9,IV12,IV15

Propozycje aktywności w dniu 27.01.2022 r.

Propozycja 1.

Czyje to narzędzia ?utrwalanie wiadomości na temat :strażaka,policjanta,lekarza.

pollekarzstraz

Propozycja 2.

Propozycja . Przy pomocy kredek pokolorujcie telefon .

tel1

Propozycja 3.

„Jedziemy samochodem” – zabawa ruchowa. Potrzebne będą dwa kółka wycięte z papieru: czerwone i zielone (sygnalizator świetlny) oraz przedmiot w kształcie koła np. talerzyk jednorazowy (kierownica dla dziecka). Rodzic pokazuje kółko zielone – dziecko trzymając „kierownicę” i naśladując odgłos samochodu porusza się po pokoju, na sygnał czerwony zatrzymuje się.

Propozycja 4.

Propozycja .,, Telefony alarmowe” – utrwalenie znajomosci numerów alarmowych z wykorzystaniem podanego tekstu .Chętne dzieci mogą nauczyć się tego tekstu na pamięć i pochwalić . Znam już na pamięć numery alarmowe,�Gdy zajdzie potrzeba – w głowie są gotowe, 997- tu policję się wzywa. 998 -straż pożarna przybywa. 999-ważne życie i zdrowie Jedzie na sygnale szybkie pogotowie . W razie zagrożenia korzystam z nich śmiało .Lecz nigdy dla zabawy – gdy nic się nie stało !
Podstawa programowa: I.5,IV5,IV9,III7,II7,III3,III5

Propozycje aktywności w dniu 26.01.2022 r.

Propozycja 1.

Rytmiczna rozgrzewka w podskokach. https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo

Propozycja 2.

Zabawa matematyczna z wykorzystaniem wiersza pt. „Dziewięć bałwanków” oraz kolorowych ilustracji. Podczas odczytywania wiersza przez rodziców proszę Was uważnie się przyglądajcie kolorowym bałwankom. Ten pierwszy bałwanek ma brzuszek pękaty. I pasek szeroki, co dostał od taty. Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie. Czy mu w nim nie ciężko? Kto na to odpowie. Ten trzeci bałwanek też bielutki cały. W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały. A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu. Chyba nic nie słyszy, no bo nie ma uszu. A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma. I chce, żeby długo była mroźna zima. A szósty bałwanek, zupełnie malutki. Szepce cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”. A siódmy bałwanek, jakby większy nieco. Woła: „Patrzcie w górę, płatki śniegu lecą”. A ósmy bałwanek ma kilka wąsików, kapelusz na głowie i osiem guzików. Bałwanek dziewiąty to wielka chudzina. Ale głośno krzyczy: „Niech mróz długo trzyma!”

bałwany

Propozycja 3.

Rozmowa na temat wiersza. Rodzice pytają: – Ile jest bałwanków? – Jak wyglądają? (np. pierwszy, trzeci, piąty) – Który ma na głowie garnek, a który trzyma gałąź? -Dlaczego czwarty bałwanek nic nie słyszy? -Co chciał mieć szósty bałwanek?

Propozycja 4.

Zabawa „Zgadnij, o którym bałwanku mówię?” Rodzice opisują wybranego przez siebie bałwana, natomiast dzieci wskazują bałwanka po usłyszeniu jego cech charakterystycznych.

Propozycja 5.

„Śnieżki” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem papierowych kul. Dzieci zgniatają, formują, manipulują a dzięki temu ćwiczą swą motorykę małą. Na początek należy przygotować śnieżki z papieru. Można w tym celu wykorzystać np. stare gazety lub białe kartki. Dzieci zaproście swoich rodziców i rodzeństwo, gwarantuję dobrą zabawę. Moje propozycje: – podrzucanie, toczenie, rzuty do celu, – układanie kul zgodnie z poleceniami rodzica (za, pod, nad, obok), – walka na papierowe kule – bitwa na śnieżki, – przerzucanie śnieżek na pole przeciwnika – przeliczanie (kto ma więcej, kto ma mniej)

Propozycja 6.

.„Miś wdrapuje się na schodki” – zabawa matematyczna według E. Gruszczyk- Kolczyńskiej i E. Zielińskiej. Drodzy Rodzice przygotujcie tacę, paski do układania schodków- sześć pasków o różnych długościach, od najkrótszego do najdłuższego , małego misia oraz kartkę z bloku. Dziecko siedzi na dywanie, gdzie położona jest taca z paskami do układania, miś i kartki. Rodzic organizuje dziecku taką serię zadań: – Proszę połóż na dywaniku kartkę i ułóż na niej schodki z pasków, które są na tacy… – Gotowe? Głośno liczymy i pokazujemy ułożone schodki: jeden, dwa, trzy… – Masz na tacy małego misia. Miś chce wdrapać się na schodki… niech stanie przed schodkami, z tej strony, gdzie jest mały schodek… Wdrapuje się na pierwszy… Wdrapuje się na drugi… – Wdrapuje się na trzeci… I tak kolejno, aż stanie na ostatnim schodku… – Miś chce zejść po schodkach. Pomagamy mu i głośno mówimy, na którym jest stopniu… – Stoisz na dziesiątym schodku, na ostatnim. Schodzisz: szósty…, piąty…, czwarty…, trzeci…, drugi…, pierwszy…, i jesteś na dole. Dzięki takim zabawom dziecko wdraża się do rozumienia i właściwego stosowania liczebników porządkowych.

Propozycja 7

Propozycja . „Numery alarmowe dla dzieci i Lulek tv.”- film edukacyjny Lulek, Rózia oraz krasnal Tadzio uczą dzieci numerów alarmowych 997, 998, 999 oraz 112. Dzięki przyjaznej fabule i grafice, szybko zapamiętacie ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa. Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=kzMubL2dHAk.

Propozycja 8.

Pokolorujcie obrazek z numerami alarmowymi .Pochwalcie się wasza praca

tel

 

 


Propozycje aktywności w dniu 25.01.2022 r.

Propozycja 1.

Połącz takie same obrazki.Staraj się prowadzić ołówek po wyznaczonych liniach.

pla6

Propozycja 2.

Posłuchaj bajki edukacyjnej o policjancie. Odpowiedź na pytania : -Kiedy policjant dba o nasze bezpieczeństwo? -Czym zajmuje się policjant? -Z czego składa się zestaw mundurowy policjanta? -Do czego służy policjantowi ,,gwizdek”,,lizak drogowy”? -Jak nazywa się budynek w którym pracują policjanci? -Jaki jest numer alarmowy.

Propozycja 3.

Praca plastyczna,,Numer alarmowy”. Przygotuj plastelinę-wykonaj numery alarmowe używając różnych kolorów  plasteliny.

.pla5

Propozycja 4.

Zakreśl niebieską kredką największy rysunek w rzędzie, a czerwoną kredką zaznacz najmniejszy rysunek. Czy umiesz policzyć, ile jest rysunków związanych z Dniem Policjanta w każdej linii?Czy umiesz nazwać to ,co znajduje się na rysunkach?

pla3

Propozycja 5.

Na zakończenie jeszcze raz przypomnij sobie najważniejsze zasady związane z bezpieczeństwem na drodze.

=pla2

Propozycja 6.

Śpiewające Brzdące – Halo, panie policjancie 1. Halo, panie policjancie, Zapytać się chcemy, Jak coś złego zobaczymy, Gdzie dzwonić możemy? Ref. Dziewięć, dziewięć, siedem, Taki numer mam. Jeśli się coś dzieje, Ja pomogę Wam. (2x) 2. Halo, panie policjancie, Zapytać się chcemy, Jak wypadek zobaczymy, Gdzie dzwonić możemy? Ref. Dziewięć, dziewięć, siedem, Taki numer mam. Jeśli się coś dzieje, Ja pomogę Wam. (2x) 3. Halo, panie policjancie, Zapytać się chcemy, Jak pomocy nam potrzeba, Gdzie dzwonić możemy? Ref. Dziewięć, dziewięć, siedem, Taki numer mam. Jeśli się coś dzieje, Ja pomogę Wam. (2x. „Halo, panie policjancie”- piosenka dla dzieci Jaki jest numer alarmowy na Policję? Kiedy trzeba zadzwonić po pomoc? Tego dowiemy się z piosenki, którą proponujemy w tym tygodniu. Mamy nadzieję, że nasza propozycja spodoba się dzieciom i nauczą się tej piosenki wspólnie z rodzicami. Link do piosenki:
.,,Zgłoszenia”- zabawa słowna W zabawie rodzic jest dyspozytorem, który przyjmuje zgłoszenia. Dziecko ma za zadanie odpowiedzieć, jakie służby ratownicze należy wezwać na pomoc w określonych sytuacjach. Pobawmy się tak, że dziecko będzie naśladowało pojazdy ratownicze oraz odgłosy, które wydają. 1) Halo! Tak rozumiem. Małe dziecko weszło na wysokie drzewo i nie może zejść. Już wysyłam pomoc. Która służba ratownicza powinna wyjechać do wezwania? – (straż pożarna) 2) Halo! Mały chłopiec stoi sam na przystanku i płacze. Chyba zgubił się rodzicom. – (policja) 3) Halo! Dziewczynka przewróciła się podczas jazdy rowerem. Nie może się podnieść. Skarży się, że boli ją noga. – pogotowie ratunkowe 4) Halo! Została pani okradziona? Już wysyłam pomoc. – (policja) 5) Halo! Nad lasem unosi się gęsty dym. – (straż pożarna) 6) Halo! Na drodze doszło do wypadku samochodowego, są ranni. – (pogotowie ratunkowe)
Propozycja 8.
 Pokoloruj rysunek i pochwal się swoja praca
.pla1
 Podstawa programowa:IV8,IV12,I5,IV2,IV7,IV20,

Propozycje aktywności w dniu 24.01.2022 r.

Propozycja 1.

Kolejny dzień przynosi nam nowe możliwości do nauki. Dziś skupimy się na zawodzie który na pewno znacie. Przed Wami zagadka o tym zawodzie. Zagadka strażak Jedzie gasić pożar na głośnym sygnale. Płomieni i ognia nie boi się wcale. Rozwiążcie ja i opowiedzcie rodzicom czym zajmuje się dana osoba.

Propozycja 2.

Wysłuchajcie wiersza .Wiersz W. Broniewskiego pt. „Gwałtu, rety! Dom się pali!” i odpowiedzcie na pytania Gwałtu, rety! Dom się pali! Już strażacy przyjechali. Prędko wleźli po drabinie i stanęli przy kominie. Polewają sikawkami ogień, który jest pod nami. Dym i ogień bucha z dachu, ale strażak nie zna strachu, choć gorąco mu okropnie, wszedł na górę, już jest w oknie i ratuje dzieci z ognia, Tak strażacy robią co dnia.

Co się paliło? Co robili strażacy? Kogo uratowali strażacy? Czy strażacy są odważni? Czy każdy może zostać strażakiem? Na jaki numer dzwonimy, aby wezwać straż pożarną? Jak myślicie, co trzeba powiedzieć dzwoniąc do straży pożarnej, aby zgłosić zdarzenie? – Jakie zdarzenie zgłaszamy, – Dokładny adres zdarzenia, – Swoje nazwisko i imię, – Swój numer telefonu.

Propozycja 3.

Zabawa ruchowa ,, Gasimy pożar”. Na dywanie leżą szaliki, a dzieci trzymając tacki lub plastikowe talerzyki naśladują jazdę wozem strażackim oraz udają odgłosy syreny strażackiej. Na hasło ,,pożar”- dzieci podnoszą sznury i naśladują gaszenie pożaru

Propozycja 5.

Praca plastyczna ,,Sznurek bezpieczeństwa .’Prosimy o narysowanie swoich skojarzeń ze słowem bezpieczeństwo
Podstawa programowa IV12,IV5,IV9,II7,IV20,
Propozycja 6.

Przyjrzyj się uważnie przedmiotom na zdjęciach. Odpowiedz na pytania: -Co to za przedmioty? -Do czego służą? -Czy trzeba uważać, gdy w domu są zapalone świeczki? -Czy można bawić się zapałkami? -Czy możecie sami korzystać z żelazka? -Czy można bawić się włącznikiem światła? -Czy można bawić się kablami od urządzeń elektrycznych? (IV5, IV9)

Propozycja8.

Praca plastyczna połączona z ćwiczeniami oddechowymi ,,Gaszenie pożaru”- rozdmuchiwanie farb słomką na kartce. Proszę przygotować dla każdego dziecka: słomkę, białą kartkę, 3 miseczki z wodą zabarwianą na 3 kolory: czerwony, żółty, niebieski. (III5, IV5, I9, IV2) W pierwszej części zabawy dajemy dzieciom kartki i dwie miseczki z wodą w kolorach: czerwonym i żółtym. Zadaniem dziecka jest umoczenie palców w wodzie i robienie kleksów poprzez chlapanie, kapanie i rozmazywanie. Rodzic pyta dziecko: -Co przypominają kleksy? -Z czym ci się kojarzą? (z pożarem) -Jak możecie ugasić pożar? W drugiej części zabawy dziecko ma miseczkę z niebieską farbą i słomkę, jego zadaniem jest ugaszenie pożaru.

Propozycja 9.

Pokoloruj rysunek i nazwij co się na nim znajduje. (I7)

pla7

 


 

Propozycje aktywności w dniu 21.01.2022 r.

Propozycja 1

Przyjrzyj się kompozycjom kwiatowym. Otocz pętla te kompozycje , która najbardziej Ci się podoba .A w wazonie narysuj własny bukiet dla babci i dziadka .

plas1

Propozycja 2.

Propozycja .Obejrzyjcie bajkę pt.Dzień babci i dziadka .’’Po obejrzeniu filmu pomyślcie w czym możecie pomoc babci i dziadkowi . Czekamy na wasze propozycje.

Propozycja 3.

.,,Herbatka dla babci i dziadka .’’Zabawa z elementem równowagi .Proszę ułożyć na podłodze slalom np .z plastikowych butelek .Wyznaczyć linie startu i mety .Dziecko trzymając na tacy plastikowy kubek,pokonuje slalomem wyznaczona trasę -niosąc ,,herbatkę dla babci lub dziadka .Zaproście do zabawy rodzeństwo lub dorosłych .
Propozycja 4.
Wybierzcie się na spacer ,korzystajcie z zimowej pogody .I pamiętajcie o dokarmianiu ptaków .Pochwalcie się swoimi zdjęciami -może to wasz bałwanek albo karmnik .
https://youtu.be/vKHfe5oN_CQ?fbclid=IwAR0MNgxK7RCAWpsofwP3PKTOmKLVQaFCLNXwpm3Ub-Gky303J_eLR7Oh1tU
Podstawa programowa I5,I4,I6,IV7,II9,III2,III6,II7,IV

Propozycje aktywności w dniu 20.01.2022 r.

Aktywność 1.

Jakie instrumenty wykonały babcia i Ada w domowej fabryce instrumentów ? A teraz wy spróbujcie wykonać jakiś instrument – jeśli to możliwe to ze swoja babcia lub dziadkiem .
 plas5
Pochwalcie się zdjęciem wykonanego instrumentu .
Aktywność 2.
Wodny tor przeszkód to propozycja na ruchowa zabawę dla dzieci . Potrzebne butelki plastikowe ,taśma samoprzylepna,woda ciepła oraz zimna . Podczas takiej aktywności trenujemy koordynację, równowagę i pobudzamy zmysły. Ważne aby podczas zabawy dzieci chodziły po butelkowym torze gołymi stopami, wtedy lepiej czują powierzchnię. Dla zwiększenia doznań czuciowych w kilku butelkach może być umieszczona ciepła woda, a w innych zimna.
plas4
Propozycja 3.
Propozycja . Pokoloruj laurkę dla babci i dziadka zgodnie z kolorami kropek
plas3
Propozycja 4.
 Dzieci chętne prosimy o pisanie po śladzie paluszkiem, a póżniej ołówkiem .

plas2

Podstawa programowa: I5,7II1,3,8,9,10III5IV6,5,14,2,4,8


Propozycje aktywności w dniu 16.04.2021r. (piątek)

 

Aktywność nr 1 . Wykonaj pracę plastyczną n/t ” Dzień – Noc”; wykorzystaj zdjęcie i przygotuj kartkę lub papierowy talerzyk. Podziel to na pół i jedną część przeznacz na dzień, drugą na noc. Wykonaj ( narysuj lub wytnij) słońce i chmurki oraz księżyc i gwiazdki. Tło pokoloruj lub pomaluj farbą ( technika dowolna).

b

 

Aktywność nr 2. Zabaw się w zabawę ” Dzień – Noc”. Pokaż co się dzieje w ciągu dnia – np.: wieje wiatr, świeci słońce, idziesz na spacer; i w ciągu nocy – np.: sowy huczą, dzieci śpią, gwiazdy migoczą itp.

Aktywność nr 3. W ramach akcji Dzieci trenują w domu- dzień 5( polecam ćwiczenia dla całej rodziny) https://www.youtube.com/watch?v=_acPp6fOqm4

Aktywność 4. Kochane dzieci, przyjrzyjcie się obrazkom i powiedzcie, czym się różnią ufoludki na obrazkach. − Wskażcie różnice.

a

 

Utrwalanie rymowanki Ziemia – nasza planeta.

Ziemia to nasza planeta i na niej wszyscy mieszkamy.

Jest domem dla ludzi i zwierząt, więc za to ją bardzo kochamy.

 

Aktywność 5. Śpiewanie piosenki pt.” Ufoludki” – dowolny taniec przy piosence https://www.youtube.com/watch?v=Jtm4_sbUaDI

Aktywność 6. Budujemy rakietę kosmiczną – zabawa konstrukcyjna. Zaproście do zabawy rodziców, rodzeństwo i zbudujcie najciekawszą rakietę kosmiczną z klocków i różnych dostępnych materiałów.

Podst. progr. I 5, 6, 7, 8,9, IV 5,7,8, 9.

 

Życzymy super zabawy, pochwalcie się zdjęciami.


 

Propozycje aktywności w dniu 15.04.2021r. (czwartek)

 

Aktywność nr 1. Wysłuchajcie opowiadania N. Usenko „UFO”.

Pewnego razu wróżka Laurencja wybrała się do parku na poranny spacerek. – Jejku! – zawołała nagle i stanęła jak wryta. – Śni mi się czy co? Na polance stoi ogromny talerz! Cały biały w różowe kwiatki. Skąd się tu wziął? – Przyleciał – mrugnęła papuga Klarcia. – Telewizji nie oglądasz czy co? To nie jest zwykły talerz, tylko latający. Nazywa się UFO. – A kto to są te małe kolorowe, co na nim siedzą? – Ufoludki, oczywiście. Zobacz, jak płaczą. Chyba mają kłopoty. – No to chodźmy im pomóc! – zawołała Laurencja. Ufoludki na ich widok ucieszyły się okropnie i zaczęły pokazywać coś na migi. – Zepsuły im się baterrryjki – przetłumaczyła Klarcia.- Nie mogą lecieć dalej. – To ja im takie bateryjki wyczaruję! – Laurencja podniosła swoją czarodziejską różdżkę. Niestety, za pierwszym razem wyczarowały się ogórki. Za drugim – kręgle. A za trzecim maszynka do golenia. – Chyba się nie znam na bateryjkach – westchnęła Laurencja. – W szkole zawsze miałam pałę z fizyki. Ufoludki płakały coraz głośniej i wyrywały sobie z głów czerwone włosy. Laurencja też zaczęła chlipać . – Przestań się mazać ! – rozzłościła się Klarcia. – Rusz głową! – Już wiem! – zawołała Laurencja i puknęła się różdżką w czoło. W jednej chwili z dwu stron talerza wyrosły wielkie nietoperzowe skrzydła, a z trzeciej – puszysty lisi ogon. – Pip, pip, kurra! – wrzasnęły ufoludki i skoczyły do talerza. – Pęki, pęki, pa, pa! – To na pewno znaczy: „Hip, hip, hurra” i „Dzięki, dzięki” – wyjaśniła Klarcia. – A „pa, pa” – to sama wiesz. W chwilę później talerz , machając skrzydłami i powiewając ogonem, zniknął w chmurach . – Tym razem naprawdę ci się udało – powiedziała Klarcia. – Jesteś zupełnie dobrą czarownicą. – No myślę – odparła Laurencja i zadarła nos do góry.

Rozmowa n/t opowiadania: – Co spotkała wróżka Laurencja w parku? – Jak wyglądało UFO? – Dlaczego ufoludki wylądowały w parku? – Co wyczarowała wróżka zamiast bateryjek? – Jak zakończyła się ta historia? Rozwiąż zagadkę i spróbuj udzielić odpowiedzi: Czy to spodek, czy rakieta? Ufoludek nim ucieka – UFO. Jak mówimy o UFO? – latający spodek. A dlaczego tak go nazywamy? Narysuj UFO tak jak sobie je wyobrażasz.

Aktywność nr 2. Słuchanie piosenki pt. „Ufoludki”- dowolny taniec do piosenki. https://www.youtube.com/watch?v=Jtm4_sbUaDI .

1

 

Aktywność nr 3. Pokoloruj rysunek. Policz ufoludki. Powiedz czym się zajmują? Jakie prace wykonują?

2

 

Aktywność nr 4. Policz patyczki każdego koloru. Wskaż odpowiednią cyfrę, ile jest patyczków danego koloru?

3

 

Aktywność nr 5. Zatańcz przy dowolnej muzyce tak jak mogą tańczyć ufoludki.

Podstawa programowa: I 5,6,7,9 II 1,2,3,4,6,7 III4,6,7,8,9 IV 1,2,3,4,5,7,8,9,15

 

Życzymy Wszystkim miłego dnia.


 

Propozycje aktywności w dniu 14.04.2021r. (środa)

 

Propozycja 1.Nauka rymowanki Ziemia – nasza planeta. Powtarzanie rymowanki fragmentami, ze słuchu; Ziemia to nasza planeta i na niej wszyscy mieszkamy.

Jest domem dla ludzi i zwierząt, więc za to ją bardzo kochamy.

Propozycja 2. Słuchanie piosenki pt. „Ufoludki”- dowolny taniec do piosenki. https://www.youtube.com/watch?v=Jtm4_sbUaDI

Propozycja 3.Kochane dzieci poproście rodziców aby przeczytali wam ten wierszyk. Motylki i muszka Na łące rosną kwiatki Rumianki i bławatki. Na kwiatku siadł motylek Lecz był tu tylko chwile. Na drugim siadł motylek Lecz był tu tylko chwilę. Na trzecim siadł motylek Lecz był tu tylko chwilę. Na trzecim siadł motylek Lecz był tu tylko chwilę. Na czwartym siadł motylek lecz był tu tylko chwilę. A na piątym siadła muszka Bzyczy „Miękka ta poduszka”.

Rodzic  zadaje pytania: – policzcie ile było kwiatów? -na ilu kwiatach siedział motyl? – na ilu kwiatkach siedziała muszka.

1

 

Propozycja 4. Zachecam do obejrzenia filmu edukacyjnego pt. „Układ Słoneczny | Planety dla dzieci | Film edukacyjny | Merkury, Wenus, Ziemia, Mars” https://www.youtube.com/watch?v=g_xPVHjj0Yg

 

Podst, progr. I 6, IV 5,IV 7,IV 8


 

Propozycje aktywności w dniu 13.04.2021r. (wtorek)

Propozycja 1 Ćwiczenia wizualizacyjne Wyprawa na Zieloną Planetę. Rodzic  ustawia krzesełka w rzędzie – symbolizują one siedzenia w rakiecie. Dziecko siada na krzesełku (na pozostałych krzesełkach mogą usiąść ulubione zabawki: (misie, lale, auta, itp). Rodzic opowiada krótką historię, której może towarzyszyć podkład muzyczny. Po przeczytaniu historii, poproście aby dzieci opowiedziały co czuły „udając” się na Zieloną Planetę.

Witajcie na pokładzie statku kosmicznego! Zabiorę was w niezwykłą podróż – na Zieloną Planetę. Zapnijcie pasy. Ruszamy. Statek wznosi się coraz wyżej i wyżej. Ziemia robi się coraz mniejsza… Jaka ona błękitna! Ale, ale, czujecie? Stajecie się coraz lżejsi. To dziwne uczucie to stan nieważkości – unosicie się w powietrzu, jakbyście w nim płynęli. Widzicie na zewnątrz ciemność kosmosu, którą rozświetlają migoczące gwiazdy. Zapadacie w sen, który będzie trwał kilka lat, ale dla was to tylko chwila. Budzicie się. Statek kosmiczny zbliża się do Zielonej Planety. Patrzycie z zachwytem na zbliżającą się planetę. Serca biją wam mocno. Oto cel naszej wyprawy. Na planecie jest życie. Lądujecie. Otacza was tłum uśmiechniętych mieszkańców planety. Czy przyjmą was życzliwie? Jak wyglądają mieszkańcy Zielonej Planety? Czy są podobni do was? Jak wygląda życie na tej planecie? N. przerywa opowieść i pyta: − Jak się nazywa ta planeta? − Jak mogli wyglądać mieszkańcy zielonej planety? Wychodzicie ze statku. Wita was tłum postaci o uśmiechniętych twarzach, ludzkich twarzach, tylko… zielonych. Co za ulga! Zwiedzacie planetę. Jest taka podobna do Ziemi, tylko wszystko jest zielone! Wracacie na Ziemię, szczęśliwi, że gdzieś jest życie podobne do naszego.

1

 

Propozycja 2 Utrwalcie piosenkę „W układzie słonecznym” https://www.youtube.com/watch?v=yxVMhKt-cvI

Zapraszam dzieci do wspólnej zabawy https://www.youtube.com/watch?v=7IaZC3DvH54, https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA

 

Propozycja 3 Praca plastyczna – obejrzyjcie filmik https://www.youtube.com/watch?v=-Qj8IU-rlRs  i z pomocą mamusi/tatusia zróbcie „Rakietę kosmiczną”, a może sami wymyślicie rakietę z różnych materiałów, które macie w domu, pochwalcie się zdjęciami.

 

Propozycja 4 spójrzcie na zdjęcie i odszukaj cztery ufoludki, które ukryły się przed mamą Zuzi. Posłuchajcie imion ufoludków podzielonych rytmicznie. Powiedzcie je.

2

 

Propozycja 5 Dokończcie rysować latający pojazd i gwiazdy, rysujcie po śladach (str. 26, 27). Pobawcie się w układanie sylwety rakiety z klocków.

3

Realizacja PP I 5,6, IV 1,2,5, 7,8,9,12

Miłej zabawy!


 

Propozycje aktywności w dniu 12.04.2021r. (poniedziałek)

 

Propozycja 1. Kochane dzieci poproście rodziców aby przeczytali wam opowiadanie pt. „Jak nasza mama zreperowała księżyc”

  1. Słuchanie opowiadania Joanny Papuzińskiej „Jak nasza mama zreperowała księżyc”

Mama opowiadała potem, że obudziła się w nocy, bo księżyc świecił jej prosto w twarz. Wstała z łóżka, aby zasłonić okno. I wtedy usłyszała, że ktoś pochlipuje na dworze. Więc wyjrzała przez okno, ciekawa, co tam się dzieje. I zobaczyła, że księżyc świeci na niebie z bardzo smutną miną, a po brodzie, osłoniętej małą, białą chmurką, płyną mu łzy. – Co się stało? – spytała nasza mama. – Dlaczego płaczesz? – Buuu!…. – rozpłakał się wtedy księżyc na cały głos. – Chciałem zobaczyć, jak wygląda z bliska wielkie miasto, spuściłem się na dół, zaczepiłem o wysoką wieżę i obtłukłem sobie rożek! Księżyc odsunął białą chmurkę i mama zobaczyła, że ma utrącony dolny róg. Wyglądał zupełnie jak nadłamany rogalik. – Co to będzie! – lamentował księżyc. – Kiedy zrobię się znów okrągły, będę wyglądał jak plasterek sera nadgryziony przez myszy! Wszyscy mnie wyśmieją! – Cicho – powiedziała mama. – Cicho, bo pobudzisz dzieci. Chodź tu, na balkon, połóż się na leżaku i poświeć mi, a ja spróbuję wymyślić jakąś radę na twoje zmartwienie. Księżyc podpłynął do balkonu i ułożył się ostrożnie na leżaku. A mama nałożyła szlafrok, pantofle i poszła do kuchni. Cichutko wyciągnęła stolnicę, mąkę, jaja, śmietanę i zagniotła wielki kawał żółciutkiego ciasta. Z tego ciasta ulepiła rożek, taki, jakiego brakowało księżycowi. – Siedź teraz spokojnie – powiedziała – to ci przyprawię ten twój nieszczęsny rożek. Okleiła mama księżycowi brodę ciastem, równiutko, i wylepiła taki sam rożek, jak ten, co się obtłukł. Potem wzięła jeszcze parę skórek pomarańczowych i tymi skórkami, jak plastrem, przylepiła ciasto do księżyca. – Gotowe! – powiedziała. – Za kilka dni rożek ci przyrośnie i będziesz mógł te plasterki wyrzucić. Ale pamiętaj, na drugi raz nie bądź gapą, omijaj sterczące dachy i wysokie wieże. Przecież mogłeś się rozbić na kawałki!

2.Rozmowa na temat opowiadania. − Kto płakał w nocy i obudził mamę? Co się stało księżycowi? − O co martwił się księżyc? Na jaki pomysł wpadła mama? − Z jakich składników zrobiła ciasto? − Czego użyła do przyklejenia brakującego rożka? − O co mama poprosiła księżyc?

a

3.Słuchanie piosenki pt. „ W układzie słonecznym „ https://www.youtube.com/watch?v=yxVMhKt-cvI

4.Zabawa ruchowo-naśladowcza Rakieta. Dziecko przykuca, dłonie trzyma na udach. Na słowa R. Uruchamiamy rakietę zaczyna rytmicznie uderzać w uda; najpierw powoli, potem coraz prędzej. Na słowo: Start wyciąga do góry ręce i głośno krzyczy: Uuuuu… (rakieta odleciała). Zabawę powtarzamy kilka razy.

5.Zachęcam do obejrzenia filmu edukacyjnego pt. Promu Kosmicznego Start https://www.youtube.com/watch?v=MpIa-lcFg8g

Propozycja 2. W ramach akcji Dzieci trenują w domu- dzień 5( polecam ćwiczenia dla całej rodziny) https://www.youtube.com/watch?v=_acPp6fOqm4

Propozycja 3.  naucz się rymowanki: „Ufoludki, ufoludki, to zielone, małe ludki”. Powiedz to z różnym natężeniem głosu: cicho, głośno (i na zmianę) oraz w różnym tempie: wolno, szybko, itp. Mówiąc rymowankę rysuj ufoludka ( wg instrukcji na zdjęciu). Pobaw się twórczo i … -porozmawiaj z ufoludkiem w jego języku ( wymyśl ten język) np.: re ra ru ro ry; sza szo szy sze szu; resz rasz rusz rysz rosz; nasz pasz busz pusz, itp. Stwórz swojego ufoludka, dorysuj wg uznania brakujące elementy i pokoloruj.

b

 

Propozycja 4. wysłuchaj utworu C. Debussy ” Światło księżyca” i stwórz w wyobraźni siebie jako …. https://youtube.com/watch?v=Gc4tVgc1-tY&feature=share

 

PP I 5, 7, IV 2, 5, 7, 8, 9.

Udanej zabawy!


 

Propozycje aktywności w dniu 9.04.2021r. (piątek)

 

Aktywność nr 1. Wspólnie z kimś dorosłym wykonaj „Gniotka” do zabawy. Potrzebne będą materiały tj.: balon, nożyczki , mąka kartoflana, lejek lub butelka i nici lub włóczka . Pobaw się nim : zgniataj, rzucaj i łap jedną lub obiema rękami, wrzucaj do celu, itp.

https://youtu.be/2Asv1QetBms

https://youtube.com/watch?v=q_z4Uk9dBFY&feature=share

 

Aktywność nr 2. Rozszyfruj zakodowane obrazki ze zdjęcia, pomyśl i spróbuj ułożyć tak samo swoje ciało i poćwicz tak kilka razy ! Udanej zabawy życzę! Swoimi pomysłami podziel się z nami!

2

 

Aktywność nr 3. Dzieci poproście rodziców o przygotowanie wam tacek z kaszą

1.Rysowanie prostych kształtów na tackach z kaszą manna . Można to połączyć z mówieniem prostych rymowanek. Np.: dzieci rysują koło (kilkakrotnie po śladzie), a potem kreski jako promyki, mówiąc: Kółeczko, kółeczko – rysują po śladzie koło, będzie z ciebie słoneczko – rysują kreski – promyki.

2.Zabawa ruchowa z elementem skoku – Przeskocz przeszkodę. Sznurek, szalik, Rodzic rozkłada na podłodze kilka, tworząc tor przeszkód. Dziecko ustawia się przed przeszkodą i kolejno przeskakują obunóż przez przeszkody.

3.Zachęcam do spacerów i zabaw na powietrzu jeżeli dopisze pogoda.

4.Dzieci zaproście rodziców do obejrzenia filmu pt. „BOLEK I LOLEK – SPORTOWCY” https://www.youtube.com/watch?v=m8rWKU1X4SU

 

PP I 4,5, 8, III 8,9, IV 8,19

Życzymy miłej zabawy!


 

Propozycje aktywności w dniu 8.04.2021r. (czwartek)

Aktywność nr 1.:

Wysłuchaj wiersza J. Koczanowskiej „Gimnastyka”.

Gimnastyka to zabawa, ale także ważna sprawa,

bo to sposób jest jedyny, żeby silnym być i zwinnym.

Skłony, skoki i przysiady trzeba ćwiczyć – nie ma rady!

To dla zdrowia i urody niezawodne są metody.

 

Porozmawiaj na temat wiersza: co nam daje gimnastyka?, co wykonujemy podczas gimnastyki? Spróbuj ruchowo zinterpretować ten wiersz – dowolnie. Popróbuj teraz rytmicznie (na sylaby) podzielić słowa, związane ze sportem: gimnastyka, skłony, skoki, przysiady, klęk, siad, wymachy rąk, itp. Następnie wykonajcie te ćwiczenia.

 

Aktywność nr 2. Wysłuchaj i pobaw się w „Rytmiczną rozgrzewkę”,https://youtu.be/Zg7pCZOtMXo ,

następnie przypomnij sobie zabawę „A ram zam, zam”, https://youtu.be/OaY6F-CNju0 …. skacz, biegaj, ćwicz i tańcz razem z innymi w piosence . https://youtu.be/OZTYeTEZ2wA . Na koniec wykonaj „Dwa przysiady, obrót, skok!” razem z innymi. https://youtu.be/fKECl8F-rCY .

PP IV 2, 5, 7, I 5, 7.

Zachęcamy do wspólnej zabawy i wysyłania zdjęć!  Powodzenia!


 

Propozycje aktywności w dniu 7.04.2021r. (środa)

 

Propozycja 1

1.Słuchanie wiersza A. Bober pt. „Dwa smoki” Rodzic czyta dziecku wiersz:

W skalnej jamie, dwa smoki sobie mieszkały.

Jeden był duży, a drugi mały.

Duży smok małym się opiekował,

Pod swoje skrzydła często go chował.

Czasem duży brał małego na barana,

I tak latali razem od wieczora aż do rana.

Mały smok kochał smoka dużego,

Nie wyobrażał sobie życia bez niego.

I choć rodziną nie byli wcale,

To się bawili razem wspaniale.

Bo tak powinni i ludzie postępować

– Duzi małymi się opiekować.

2.Rozmowa na temat wiersza. Rodzic zadaje dziecku następujące pytania – O kim był wiersz? – Jakiej wielkości były smoki z wiersza? – Dlaczego duzi powinni opiekować się małymi? – W czym mogą duzi koledzy pomóc małym?

169469174_198456975118716_3645415032770131750_n

 

 

3.„Mały-duży”- zabawa rozwijająca umiejętność klasyfikowania ze względu na jedną cechę- rozmiar. Rodzic wyznacza dwa miejsca gdzie będą układane zabawki według rozmiaru: duże – małe Szukanie przez dziecko przedmiotów, które są zarówno duże jak i małe. Umieszczanie ich w odpowiednich zbiorach. (lalki, misie, klocki, auta, piłki, książki).

 

4.„Duży i mały”- zabawa ruchowa Dz. maszeruje w rytmie muzyki. Na hasło „duży”- wspina się na palce i wyciągają ręce do góry, a na hasło „mały” kuca.

 

Propozycja 2 Ćwiczenia dla dzieci – prawidłowa postawa (na YouTube) Zapraszam rodziców do wspólnej zabawy z dzieckiem podczas ćwiczeń ( duża piłkę można zastąpić mniejszą ) życzę udanej zabawy. https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8

Podst. prog. I 5, IV 12,19


 

Propozycje aktywności w dniu 6.04.2021r. (wtorek)

 

Po świętach czas na ruch i aktywność fizyczną. Gotowi do zabawy?

5

 

Propozycja 1 „Pajączek” to bardzo wesoła zabawa, która zapewni Wam „wygimnastykowanie” paluszków https://www.youtube.com/watch?v=ZhF0KaTm2WM

 

Propozycja 2 Obejrzyjcie filmik edukacyjny https://www.youtube.com/watch?v=jgJOS26G1wY

i spróbujcie odpowiedzieć  na pytanie: „Po co nam aktywność fizyczna”?

Zaplanujcie aktywności sportowe na najbliższe dni tj. spacer, wspólna gimnastyka, bieganie, gra w piłkę, jazda na rowerze, rolka, hulajnodze etc. Jeśli pogoda nie będzie sprzyjająca – wiele ćwiczeń również można wykonywać w domku.

 

Propozycja 3 Wykonajcie ćwiczenie „Rowerek”. Zabawy z wykorzystaniem metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne „Rowerek”.  Opis dla rodzica: dzieci i rodzice leżą na plecach na podłodze z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi kolanami. Leżą tak, aby jego stopa była oparta o siebie. Następnie wspólnie wykonują tzw. rowerek. Powtarzają rymowankę, różnicując jej tempo: „Jedzie Radek na rowerze, a pan Romek na skuterze. Raz, dwa, trzy, jedz i ty”.

Zaprojektujcie wspólnie domowy tor przeszkód. Przypomnijcie sobie przy okazji zasady bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych w domu

Aktywność 4 Pooglądajcie wspólnie zdjęcia różnych sportów – nazwijcie je , a może znacie nazwiska sportowców? Które sporty są Wasze ulubione? Potrenujcie !

3  4

PP I 4,5,8, IV 1,3,5, 9

Życzymy Wam fajnej zabawy!


 

Propozycje aktywności w dniu 2.04.2021r. (piątek)

Propozycja 1 Kochane dzieci poproście rodziców o wspólne zaśpiewanie piosenki i oglądanie filmu na YouTube oraz przygotowanie koszyczka wielkanocnego.

1.Słuchanie piosenki pt. „Święta z jajkiem i zającem” (https://www.youtube.com/watch?v=xAhMOdXuujg

2.Oglądanie ilustracji przedstawiających Koszyczek Wielkanocny i stół Świąteczny. (https://www.youtube.com/watch?v=KyeLlFX0p2g

Propozycja 2 Zabawy na świeżym powietrzu, spacery po najbliższej okolicy-obserwowanie świątecznie udekorowanych wystaw.

Propozycja 3 Poproś rodziców o 2 jajka: jedno ugotowane, drugie surowe. Zabawa „Poznajemy budowę jajka” – na talerzyku rozbijamy oba jajka, dzieci porównują oba i nazywają poszczególne jego części: skorupka, białko, żółtko. Wyjaśniamy dzieciom, że tylko z niektórych jajek wykluwają się kurczątka. Można zapoznać się z filmikiem https://youtu.be/lIWDCkbVQ6A

Propozycja 4 Spróbuj wykonać smaczne ozdoby z jajek (zdjęcia), a swoje zdjęcia wyślij do nas! Możesz także pochwalić się swoim koszyczkiem przeznaczonym do święcenia!

3  13  145

4    7

8   10   912   11

 

Podst. prog. I 5, III8,9, IV 2,7,18,19


 

Propozycje aktywności w dniu 1.04.2021r. (czwartek)

 

Propozycja 1  Historyjka obrazkowa „Wielkanocna niespodzianka”

5

– Co robi rodzina , co znajduje się na stole ? Klaszcząc podzielcie rytmicznie słowa: pisanka, baranek, owies, bazie, baba. W jakim nastroju jest rodzina? Pokażcie jakie mają miny. Czy ktoś zauważył, że pękają jajka? Co robi tata, co robi mama, co robią dzieci? Jak wyglądają kurczątka, ile ich jest?

Propozycja 2 Pisanki, pisanki jajka malowane Pękają pękają co z nich wyjdzie kurczaczek czy mały baranek?

Posłuchajcie piosenki . Wykonajcie zabawę ruchową przy tej muzyce

https://youtu.be/No6K_yt4dCI

 

Propozycja 3 Domaluj do koszyczka pisanki

6

 

Propozycja 4  Z pomocą dorosłego narysuj taką ramkę, aby było 5×5 okienek. Na górze zaznacz kolor, z boku kształt (narysowane są różne kształty kwiatków wiosennych, ale mogą być różne inne: figury, jajka od małego do dużego, lub inne wzorki). Koloruj i uzupełniaj tabelkę. Podziel się swoimi pomysłami!

7

Zachęcamy do zabawy na polu. A zabawy swoich dzieci prosimy upublicznić na grupie.

Podstawa programowa I 1,7,9 II 1,2,3,4,6,7 III 4,7,8,9 IV 1,4,8,11,12,15

Życzymy miłego dnia i wspaniałej zabawy  dla Plastusiów i ich rodziców.


 

Propozycje aktywności w dniu 31.03.2021r. (środa)

 

Aktywność nr 1. Do wczorajszej zabawy z jajkami dodaj 1 jajko (zupełnie inne -np. z krzyżykiem) i wykonaj karteczki z kropeczkami (tak jak na zdjęciu)- niech wyglądają jak ścianki kostki do gry. Zachęcam do zabawy z przeliczaniem od 1 do 5 ,a dla chętnych do 6 ( kolejne zdjęcie). Układajcie i bawcie się w przeliczanie. Odpowiedzcie na pytania gdzie jest najwięcej , najmniej pisanek, 4 – latki niech próbują określić w którą stronę jest ułożony czubek jajka (do góry, na dół, na prawo, lewo, po skosie, itp. ).

3  4 5

Aktywność nr2. Ćwicz z nami: weź dowolną, małą zabawkę i połóż na podłodze. Wykonaj ćwiczenia: – dowolne przeskoki przez zabawkę, – bieg z omijaniem przeszkód, – marsz z zabawką na głowie, – zabawkę umieszczamy między kolanami i wykonujemy skoki kangura, – dowolny taniec z zabawką – rzut zabawki w wyznaczone miejsce. Aktywność 3: wykorzystaj jajka z poprzedniego zajęcia i ułóż je dowolnie w rzędach . Powiedz gdzie znajdują się np.: kwiatki – w rzędzie 1,2,3,4; a gdzie gwiazdki, itp. Na koniec zabaw się w „Piotrusia” z całą rodziną tymi pisankami – a jest ich 21!

(PP I 5, 7, 8; IV 8, 12, 15).

Życzę miłej zabawy! I czekamy na zdjęcia. Powodzenia!!!


 

Aktywności w dniu 29.03.2021r. (wtorek)

Aktywność 1  Zapraszamy do zabawy z piosenką „Hola, hopla” https://youtu.be/t-jVEPrPR9c. Pobaw się w zajączka i wykonaj dowolne pisanki.

Aktywność 2 Wykonaj pisanki wg opisu: weź 5 kartek A4 (mogą być białe lub kolorowe). Jedną złóż dwa razy i narysuj kształt jajka (wytnij je – wyjdą Ci 4 sztuki). Z każdej kartki zrób tak samo. Wyjdzie Ci 20 jajek. Na każdych 2 jajek narysuj ten sam obrazek (zdjęcie) i pobaw się z najbliższymi w memory.

1  3

4  2

 

Aktywność 3  Czas na wielki quiz rodzinny. Każdy odpowiada na następujące pytania:

  • ulubiona potrawa świąteczna dziecka/mamy/taty
  • ulubiony kolor

Zadania do wykonania:

  • kto ma największą stopę (porównaj)
  • czy mama/tata/dziecko ma łaskotki (odpowiedź musicie sprawdzić 😉

Aktywność 4 Pobaw się w zabawę: „Paczka” – zwiń się w kłębek na dywanie, a mama/tata spróbuje Cię odpakować. Potem następuje zamiana ról.

Aktywność 5 Wybierzcie się chociaż na krótki spacer i wypatrujcie czy wiosna rozgościła się już w okolicy.

(PP I 4,5,7,  IV 2,5, 7, 8, 12)

Życzymy udanej zabawy. Zdjęcia prześlijcie  na grupę !


 

Propozycje aktywności w dniu 29.03.2021r. (poniedziałek)

Propozycje aktywności w dniu 29.04.2021r.  Udostępniamy Państwu Koncert o pięknych tradycjach wielkanocnych. Link https://vimeo.com/524351215 będzie aktywny do 16 kwietnia 2021r. Hasło do linku znajduje się na grupie Messenger Plastusie. Porozmawiajcie z dziećmi na temat oglądanych treści.


 

Propozycja aktywności w dniu 27.11.2020 r. (piątek)

 

Propozycja 1. Praca plastyczna – Lampka elektryczna. Pomoce: farby, pędzelek lub papier kolorowy, klej. Pomalować lampkę lub wykleić ją papierem kolorowym.

1

 

Propozycja 2. Pomoce: zakrętka z butelki, kubeczek jednorazowy, papier kolorowy, klej, nożyczki, rurka plastikowa lub patyk, plastelina. Prace wykonać według wzoru. Inwencja twórcza mile widziana. Po zakończeniu prac proszę pochwalić się na naszej grupie.

2

 

Propozycja.3. Proszę obejrzeć ilustrację i podać prawidłowe nazwę urządzenia.

3

 

Propozycja 4. Zapraszam wszystkich na rytmiczną rozgrzewkę W PODSKOKACH

PP I 7, III 8, 9, IV 2, 7, 8, 11.

Życzymy wspaniałej zabawy.


 

Propozycje aktywności w dniu 26.11.2020r. (czwartek)

Propozycja 1.

25 listopada Dzień Pluszowego Misia. Poznanie wyglądu misia: Paddington , Uszatka Kubusia Puchatka .

1

3

 2

Słuchanie fragmentu z książki pt. Przyjaciele Kubusia Puchatka

Nauka Wyliczanki Kubusia Puchatka

„Policzymy, co się ma.

Mam dwie dłonie, łokcie dwa.

Dwa kolana, nogi dwie,

Wszystko pięknie zgadza się.

Dwoje uszu, oczka dwa,

No i buzię  też się ma.

A ponieważ buzia je,

Chciałbym buzie też mieć dwie”

Przed snem proponujemy bajkę pt: .Miś Paddington-sprząta. https://www.youtube.com/watch?v=m4rfAA8hw6g oraz piosenkę pt, Miś Uszatek – https://www.youtube.com/watch?v=OX_RkJjWvAY

Propozycja 2. „Dzień pluszowego misia”- w ramach akcji” Dzieci trenują w domu” ćwiczenia z ulubionym pluszakiem.

Zapraszamy do wspólnej zabawy z dzieckiem rodziców, rodzeństwo a nawet dziadków. https://zdrowoisportowo.edu.pl/materialy/dzien-pluszowego-misia/

Podst. progr: I 5IV 2, IV 5, IV 12 Pytania klucz: 1,3,8

Propozycja 3. „Foto – budka”. Dziś Święto Pluszowego Misia. Chętnie zobaczymy Was jako misie w „Foto – budce”. W tym celu wytnijcie z dużego talerzyka papierowego dno, pomalujcie pofałdowaną ramkę na brązowo i doklejcie uszka i patyczek do trzymania.

5

Zróbcie swoje zdjęcie i pochwalcie się nam, jak wyglądacie.

PP I 7, IV 1, 8.

 


Propozycje aktywności w dniu 25.11.2020r

Zapraszamy do kolejnej zabawy, tym razem do matematycznej.

Propozycja nr 1.

„Pełna lodówka” – liczenie w zakresie czterech. • Słuchanie opowiadania Wandy Chotomskiej Lodówka. Dopóki w kuchni nie było lodówki – jedni mieszkali w kredensie, inni koczowali pod gołym niebem. Na balkonie albo za oknem. Ale tylko w zimie, bo w lecie każdy bał się upału. Trzęsły się nóżki w galarecie, bo im za ciepło było w lecie, rzewnymi łzami łkała zupa: – Czuję, że szkodzi mi ten upał! Jęczała szynka, schab się zżymał, salceson mówił: – Co za klimat! Bał się upału gar z bigosem, sznycel rozpaczał nad swym losem. – Ten upał całkiem nas rozkłada! – biadała kiszka i sztufada i wzdychał tłusty kołdun w cieście: – Ach, kiedyż będzie zimno wreszcie? A teraz wszyscy szykują się do przeprowadzki. Bo lodówka już jest i nie trzeba nocować ani na balkonie, ani za oknem. Fikają zimnych nóżek tacki, ogromnie rade z przeprowadzki, łzami radości płacze zupa: – Już mi nie będzie szkodził upał! Schab na półmisku szynkę klepie, salceson woła: – Będzie lepiej! Skacze do góry gar bigosu, sznycel już nie klnie swego losu, cieszy się kiszka i sztufada z tej przeprowadzki też jest rada, i krzyczy głośno kołdun w cieście: – W lodówce zimno będzie wreszcie! I po kolei, jeden z drugim, wprowadzają się do lodówki nowi lokatorzy. A mieszkańcy kredensu patrzą na to przez szybki i nie mówią nic. Ale w głębi ducha każdy marzy o tym, żeby jak najprędzej przenieść się ze starej kamienicy kredensu do nowego budownictwa lodówkowego. • Rozmowa na temat opowiadania. − Gdzie trzymano jedzenie, gdy nie było lodówek? − Czego bały się potrawy? − Czy ucieszyła je przeprowadzka do lodówki? − Wymieńcie potrawy, które się cieszyły. • Ćwiczenia w liczeniu – zdjęcie. Ile półek jest w lodówce? (Cztery). − Co znajduje się na pierwszej półce? (Sałata, papryka, ogórek, pół arbuza). − Policzcie produkty na pierwszej półce. Pokażcie ich liczbę na palcach. − Co znajduje się na drugiej półce? (Mleko, ser biały, ser żółty). − Policzcie produkty. Pokażcie ich liczbę na palcach. − Gdzie jest więcej produktów: na pierwszej półce czy na drugiej? O ile więcej? − Co znajduje się na trzeciej półce? (Kawałek szynki, dwa jogurty). − Policzcie produkty. Pokażcie ich liczbę na palcach. − Na której półce jest więcej produktów: drugiej czy trzeciej? (Jest ich tyle samo). − Co znajduje się na czwartej półce? (Masło, kawałek tortu, winogrona, galaretka w przezroczystej miseczce). − Policzcie produkty na czwartej półce. Ile ich jest? Pokażcie ich liczbę na palcach. − O ile więcej produktów jest na czwartej półce niż na trzeciej? – Która to jest półka z mlekiem i jogurtami? – A na której półce znajduje się sałata, pół arbuza, papryka i ogórek? – Która to jest ostatnia półka? – O którą półkę nie zapytałam?

lodowka

Propozycja 2.

Spróbujcie teraz podzielić rytmicznie – na sylaby – nazwy produktów z lodówki. Podajcie najpierw jego nazwę, a potem podzielcie ją na sylaby, klaszcząc. • Zabawa ruchowa Liczymy do czterech. Można przygotować sobie kartoniki z krążkami od 1 do 4, lub ktoś dorosły może pokazywać palce do liczenia. Dziecko porusza się przy dźwiękach dowolnej muzyki, podczas przerwy w muzyce zatrzymuje się i patrzy na kartonik z krążkami, lub palce kogoś dorosłego; następnie wykonuje tyle podskoków, ile krążków jest na kartoniku, lub palców (zdjęcie

Ćwiczenia i zabawy ruchowe.

Propozycja 3.

https://www.youtube.com/watch?v=5M7sn_zLgu4&list=PLtX3mTRu5-XloowHpVUuzApnZSo81rn9O&index=11


Propozycje aktywności dla dzieci w dniu 24.11.2020r.

Propozycja 1.

praca plastyczna – pralka automatyczna. Pomoce: klej, nożyczki,kartka papieru A4 kolorowa lub biała, małe karteczki kolorowe,talerzyk papierowy średni,guziki,czarny marker,linijka, woreczek foliowy. Wykonanie pracy: drogie dzieci poproście rodziców lub starsze rodzeństwo o pomoc, połóżcie kartkę A4 pionowo przed sobą. Od góry odmierzcie 6cm i narysujcie grubą kreskę markerem. Nad tą linią przyklejcie guziki lub kółeczka z papieru kolorowego- to będą pokrętła do ustawienia programu. Poniżej kreski odrysujcie od malutkiego talerzyka na środku koło- to będzie bęben pralki. Teraz do środka bębna wsadzamy ubrania- małe ok 1cm kawałki kolorowego papieru, lub jeśli dorośli pomogą to z kolorowego papieru wycinamy np. koszulkę,spodenki. Następnie te ubrania nakrywamy woreczkiem foliowym i go przyklejamy. Teraz z talerzyka papierowego wycinamy dno i kiedy zostanie samo obrzeże naklejamy tak by było widać wsad do bębna. No i gotowe. Realizacja PP I 7, IV 1,8,19. Koniecznie pochwalcie się waszymi pracami na naszej grupie. A może ktoś z Was trochę zmieni ten projekt? Zachęcamy do kreatywności i aktywnego udziału.

pralka1

pralka

Propozycja 2.

Rozwiąż zagadki słuchowe – co to są za urządzenia domowe? https://www.youtube.com/watch?v=bF8xVgPVfrI. a teraz posłuchaj piosenki Elektryczny PRĄD || DrobNutki || Piosenki DLA DZIECI https://www.youtube.com/watch?v=MOcmQfevdbk, a dowiesz się skąd bierze się prąd elektryczny. Propozycja 3: Pobaw się i zatańcz z rodzeństwem lub rodzicem do melodii „Clap Clap Sound – Singen, Tanzen und Bewegen || Kinderlieder” https://www.youtube.com/watch?v=IqezzQ5lSdk XMA Header Image Zagadki dźwiękowe youtube.com PP I7, IV 7


Propozycje aktywności w dniu 23.11.2020 r.

Temat: Domowe urządzenia elektryczne.

Propozycja 1.

Proszę wybrać się z dziećmi do kuchni, celem zapoznania ich ze sprzętem elektrycznym. Podawanie przez dziecko nazw urządzeń samodzielnie lub z pomocą dorosłych. Zapoznanie się z funkcją urządzeń elektrycznych.

Propozycja 2.

Zapoznanie dzieci z podstawowymi elementami odkurzacza:  worek do odkurzacza  przewód zasilający  wąż ssący do odkurzacza  ssawka kombi do odkurzacza  rura teleskopowa do odkurzacza Wspólnie z dzieckiem odkurzyć pokój. Uświadomić dziecku, że przewód zasilający do gniazda elektrycznego włączają tylko dorośli.

Propozycja 3.

W ramach akcji „Dzieci trenują w domu” ćwiczenia z wykorzystaniem piłek. Zapraszamy do wspólnej zabawy z dzieckiem. https://zdrowoisportowo.edu.pl/materialy/jesien/ Wszystkie akcesoria wykorzystane do ćwiczeń można zmienić na rzeczy znajdujące się w domu.

Realizacja PP I 7, IV 1,8,9.

Życzymy wspaniałej zabawy z dzieckiem.


Propozycje aktywności w dniu 20.11.20r.

Propozycja 1.

Praca plastyczna -mój przyjaciel kotek. Pomoce: jeden talerzyk papierowy , małe karteczki kolorowego papieru- zielonego, różowego,czarnego. Wykonanie pracy: na talerzyku papierowym na samym brzegu odrysowujemy koło np od szklanki. Wycinamy to koło- to będzie głowa kotka, naklejamy ją u góry. Teraz rysujemy dwa małe kółeczka na zielonym papierze i wycinamy. To są oczka kotka, które przyklejamy na głowie w odpowiednim miejscu. Z różowego papieru wycinamy jedno malutkie kółeczko i naklejamy nosek kotkowi. Natomiast z czarnego papieru wycinamy trzy cieniutkie paseczki- to wąsy. Doklejcie kotkowi uszy i ogonek z białego papieru wg własnego pomysłu. Gdy już uda się Wam zrobić kotka pochwalcie się swoimi pracami na naszej grupie. Taki kotek przyjaciel może potem być ozdobą Waszego pokoju. Życzymy udanych prac.

Realizacja PP I 7, IV 1,8,19.

https://images.app.goo.gl/momEH629XifEwEio6

Propozycja 2.

Wysłuchaj piosenki „My jesteśmy kotki dwa” https://www.youtube.com/watch?v=Ocum8_R756w . Odpowiedz na pytania: Jak wyglądały kotki? Co miały? Spróbuj je narysować. A teraz posłuchaj odgłosów zwierząt https://www.youtube.com/watch?v=vQbS0Dm0CjA . Nazwij zwierzęta, naśladuj ich głosy; czy jest tam kotek? Jaki głos on wydaje? Pokaż jak się poruszają te zwierzęta! (PP I 7, IV7, 8). Życzymy miłej zabawy!


Propozycje aktywności w dniu 6.11.2020r.

Zabawy dla dzieci 3-4- letnich.

Propozycja1: Wykonaj ćwiczenie badawcze „Zabawy kolorami” wg nagranego filmiku dostępnego na przedszkolnym facebooku.

 

Propozycja 2: Namaluj „Jesienny obrazek” wg instrukcji, ujętej w nagranym filmiku dostępnym na przedszkolnym facebooku.

Propozycja 3: Przypomnij i zatańcz taniec „Grozik” https://www.youtube.com/watch?v=lb_mXvMgK6E. (Podstawa programowa – I 7, IV 1, 7, 8). Grozik

YOUTUBE.COM   Grozik   Dzieci z grupy „MOTYLKI” zatańczyły Grozika.

Podstawa programowa – I 7, IV 1, 7, 8

 

Życzę udanej zabawy! Proszę wysyłać zdjęcia z wykonywanych prac na przedszkolnego facebooka!


Czerwiec 2020 r. – ( 29– 30 .06 )

Temat tygodnia: Już wakacje.

Propozycje aktywności w dniu  30. 06 – wtorek

Propozycja 1.
1.Pachnie już wakacjami, dziś chyba dwa razy mocniej bo dziś Cudowny Dzień dla wszystkich Dzieci.
Dzisiaj jest nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami!!!

3

W związku z tym życzymy Wam wspaniałych, pełnych przygód oraz bezpiecznych wakacji. A dla przypomnienia przedstawiamy kilka podstawowych zasad, o których zawsze należy pamiętać!

1

2

2. ,,Jakie są Twoje wymarzone wakacje? ”.
Posłuchaj wiersza o wakacjach.

4

3. Określ położenie zwierzątek.

5

6

Propozycja 2.
1.Żaglówka -praca plastyczna. Ściereczkę z motywem fali przyklejamy do tektury (podklejamy z tyłu taśmą). Płytę CD tniemy na pół. Połówkę płyty przyklejamy na ściereczkę. W miejscu zagłębienia na płycie przyklejamy patyczek do lodów. Z białego filtra wycinamy trójkąty i przyklejamy je jako żagle.
Materiały:
płyta CD, ściereczka do naczyń z motywem fali tektura, patyczek do lodów, biały filtr do kawy, taśma papierowa, klej, nożyczki.

7

Podstawa programowa :2/2,3,4,11,3/2,5,8,4/1,2,5,8,9,16,18.

Życzymy udanej zabawy!


 

Czerwiec 2020 r. – ( 29– 30 .06 )

Temat tygodnia: Już wakacje.

Propozycje aktywności w dniu  29. 06 – poniedziałek

Propozycja 1.
1.Posłuchaj wiersza Z. Beszczynskiej pt.: ,, Żeby przyszło lato”,

3-2

odpowiedź na pytania :
-o czym marzy autorka?
-z czym kojarzy się jej lato?

2.Przyjrzyj się obrazkom :czy kojarzą Ci się one z latem?
Podziel wyrazy na sylaby, określ liczbę sylab w wyrazie np. lo-dy(2)itd.

3-1

3.Obejrzyj filmik edukacyjny pt. : ,, Lato „- przyroda, wakacje, co robić nad morzem i w górach ”.
https://youtu.be/-VbbJIqfcgA

Propozycja 2.
1.Posłuchaj piosenki pt.”Niech żyją wakacje”.
https://youtu.be/BauTov9xmZY
Podstawa programowa :2/2,3,4,11,3/2,5,8,4/1,2,5,8,9,16,18.

Bawcie się dobrze!


 

Czerwiec 2020 r. – ( 22– 26 .06 )

Temat tygodnia: Ciepło, coraz cieplej – Żegnamy przedszkole, wyjeżdżamy na wakacje.

 

Propozycje aktywności w dniu  26. 06 – piątek

Propozycja 1.
1 .”Kolorowe lato”. Potrzebne: klej, kolorowe nakrętki, płyty Cd, opakowania po lodach i kartka papieru.

4-1

2. Bardzo prosta i przyjemna zabawa sensoryczna w kisielu. Będą nam potrzebne głębokie tacki lub miski na kisiel . Do zabawy sitka , garnuszki, łyżki i dodatkowo ryż i fasola.

4-2

 

Będziemy taplać się w kisielu , przelewać i wybierać fasolki śliskiej masy. Wspaniała zabawa dotykowa , miłe doznania sensoryczne i ćwiczenie małej motoryki0. Ugotuj przezroczysty kisiel: wystarczy gorąca woda, mąka ziemniaczana i odrobina cierpliwości
Koniecznie wystudź! Zabezpiecz folią lub streczem miejsce do zabawy (oszczędzi to czasu na sprzątanie i niepotrzebnych nerwów).
Zaopatrz się w miskę, sitko, łopatkę, ryż ,fasola i inne gadżety, które uatrakcyjnią zabawę w kisielu.

Kiedy znudzi się przelewanie i wyciąganie… Zabarwcie kisiel farbą lub barwnikiem spożywczym w ulubionym kolorze i namalujcie paluszkami piękny obrazek na białej kartce.

4-3   4-4

4-4   4-5
Propozycja 2.
1. Wysłuchaj piosenki ” Kocham Lato” https://youtu.be/AMHERjgWdgI
Realizacja podstawy programowej:4.7,4.8.

 

Życzymy miłej zabawy!


Czerwiec 2020 r. – ( 22– 26 .06 )

Temat tygodnia: Ciepło, coraz cieplej – Żegnamy przedszkole, wyjeżdżamy na wakacje.

 

Propozycje aktywności w dniu  25. 06 – czwartek

 

Propozycja 1.
1. Obejrzyj z rodzicami filmik edukacyjny o bezpieczeństwie w górach – porozmawiajcie i utrwalcie wspólnie te zasady.https://youtu.be/wS4SRvkvLio

3-1

3-2

 

Propozycja 2.
1. Zabawy z rytmiką.
https://m.youtube.com/watch?feature=share&v=bn3V60dO2e8
Realizacja podstawy programowej:4.8,1.5.4.4

Życzymy dobrej zabawy.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 22– 26 .06 )

Temat tygodnia: Ciepło, coraz cieplej – Żegnamy przedszkole, wyjeżdżamy na wakacje.

 

Propozycje aktywności w dniu  24. 06 – środa

 

Propozycja 1.
1. Łączymy odpowiedni wyraz z odpowiednią plamą. Można liczyć na pomoc rodziców.

3-1

 

2.KOLORY Pokaż ,co jest żółte?, pokaż co jest czerwone ?, pokaż co jest niebieskie ?

3-2

 

3.Jaki kształt mają ciastka?

3-3

 

4.KSZTAŁTY Znajdujemy wszystkie elementy w kształcie koła, trójkąta, kwadratu, prostokąta.

3-6

5.Odpowiadamy na pytanie co jest duże , a co małe, co jest wysokie, a co niskie.

 

3-4

3-5

 

Propozycja 2.
1.Posłuchaj piosenki „Wycieczka rowerem”.https://m.youtube.com/watch?v=CkXSdjgvaAk
Podstawa programowa: 1.4, 1.7, 1.9, 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.10,3.4, 3.5, 3.8, 4.1, 4.4, 4.8, 4.9, 4.12.

Życzymy dobrej zabawy.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 22– 26 .06 )

Temat tygodnia: Ciepło, coraz cieplej – Żegnamy przedszkole, wyjeżdżamy na wakacje.

 

Propozycje aktywności w dniu  23. 06 – wtorek

Propozycja 1.
1.Wysłuchaj wierszyka oraz życzeń dla taty. Spróbuj sam wymyśleć swoje życzenia i złóż je tacie z okazji jego święta.
https://m.youtube.com/watch?v=kXT48OLPucU

2.Posłuchaj piosenki pt. „Z tatą lubię spędzać czas”.
https://www.youtube.com/watch?v=0ZHrmK7djDE&feature=share

3. Wykonaj dla taty piękną laurkę.

3-2

3-3

 

Propozycja 2.
1.Praca plastyczna: „Drzewko z recyklingu”.
Do wykonania drzewka z recyklingu potrzebujesz: butelkę szklaną lub plastikową, folię bąbelkową, taśmę, nożyczki, farby i pędzle.Dziecko kształtuje z folii bąbelkowej kulę, którą przyklejamy za pomocą taśmy do górnej butelki, podobnie jak na zdjęciach poniżej. Po zamocowaniu kuli możemy zacząć malować nasze drzewko. Najlepiej używać farb akrylowych, plakatowych lub temper. Malujemy bez dodawania wody, aby farba nie spływała z drzewka. Możecie wybrać kilka odcieni na przykład jasny zielony, ciemny zielony i dwie żółcie. Przy okazji dziecko będzie obserwować, jak kolory wzajemnie się uzupełniają i przenikają tworząc szeroką gamę różnych odcieni.Taka twórcza i przestrzenna praca plastyczna zawsze sprawia dzieciom dużo radości i dostarcza wielu doznań sensorycznych. Dzięki użyciu folii bąbelkowej, na naszych drzewkach z recyklingu powstaje piękna struktura, przypominająca liście drzewa.

3-4

3-5

3-6

2.Pamięć dotykowa. Różne nasiona, ziarna, makrony, mąkę, sól wsypać do woreczków strunowych, szczelnie zamknąć i zakleić taśmą klejącą.
Każdy woreczek ma swoją parę, więc można wymyślać dowolną ilość zabaw i modyfikować je według potrzeb. Kiedy już zapoznamy maluchy z nazwą wszystkich ziaren, dzieci z zawiązanymi oczami próbują odnaleźć dwa takie same woreczki używając tylko zmysłu dotyku.

3-7
Realizacja podstawy programowej:1.4,2.4.2,4.4,4.7,4.8.

Życzymy udanej zabawy.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 22– 26 .06 )

Temat tygodnia: Ciepło, coraz cieplej – Żegnamy przedszkole, wyjeżdżamy na wakacje.

 

Propozycje aktywności w dniu  22. 06 – poniedziałek

Drogie dzieci, drodzy rodzice zawitało lato, czas na pożegnanie przedszkola i wypoczynek.

Propozycja 1.
1.Obejrzyj z rodzicami filmik edukacyjny o zasadach bezpieczeństwa nad wodą – porozmawiajcie o tym.https://youtu.be/Ui-ndYWcThA

3-8

2.Wakacje tuż tuż…

3-1
Przypominamy numery alarmowe warte nauczenia oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa :
-na drodze

3-2

-nad wodą

3-3
-w górach

3-4
-w lesie

3-5
-w mieście

3-6
-w czasie pandemii

3-7

 

Propozycja 2.
1. Zabawy ruchowe.
http://www.rokwprzedszkolu.pl/index.php…
Realizacja podstawy programowej:4.2,4.3,4.4,2 3,1.5,1.6.

Życzymy miłego dnia i dobrej zabawy.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 15– 19 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  19. 06 – piątek

 

Propozycja 1.
1. Gdzie pojedziemy na wakacje, co możemy robić w czasie letniego odpoczynku – omów obrazki poniżej.

1

2. Praca plastyczna: „Na hali”
Potrzebne: bibuły w kolorach zielonych(jasnym ,ciemnym),wata, kartka z bloku(koloru niebieskiego),
kolorowe waciki, patyczki, klej i nożyczki .

3.Praca plastyczna: „Góra” Papierową makietę gór tworzymy z szarego papieru. Należy pomiąć arkusz papieru, następnie przypiąć go zszywaczem do podstawy z bristolu. Góry formujemy w odpowiedni kształt i malujemy farbami plakatowymi w kolorze szarym, czarnym i białym.
Do gotowej pracy można dołożyć owieczki lub obrazki góralskich chat i górali. Dzieci mogą wspólnie miąć papier i malować trójwymiarową formę pełną zagłębień i nierówności (są bardzo dokładne i precyzyjne przy malowaniu, starają się zapełnić kolorem każdy skrawek). Przypinanie i formowanie gór to czynności, które powinna wykonać rodzic.
Materiały
• Arkusz szarego papieru
• Arkusz Bristolu
• Pędzle
• Farby
• Kubki z wodą
• Zszywacz

3

Propozycja 2.
1. Rytmika pana Dominika.
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=EFAZ9yBLO2k
Podstawa programowa: 2.1, 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 3.4, 3.8, 3.9, 4.12, 4.15.

Czekamy na zdjęcia z Waszych aktywności w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 15– 19 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  18. 06 – czwartek

 

Propozycja 1.
1.Słuchanie opowiadania B Szelągowskiej,, Zabawkowe smutki”.
Posłuchaj opowiadania, odpowiedź na pytania :
-co przytrafiło się lalce Rozalce, misiowi Latkowi i wyścigówce podczas zabaw z dziećmi?
-za jakimi przedszkolnymi zabawami i zabawkami będziecie tęsknić w czasie wakacyjnej przerwy ?https://youtu.be/4u61GxE_aro
2.Moja ulubiona zabawka z przedszkola – rysowanie kredkami.
Zachęcamy dzieci do rysowania na powyższy temat, do zapełnienia całej powierzchni kartki oraz do wysyłania nam swoich prac na fb.
3.Nazwij kolory lata przedstawione poniżej, podziel je na sylaby.

1

2

3

 

Propozycja 2.
1. Rytmika pana Dominika-zabawy ruchowe do muzyki.
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=bn3V60dO2e8 Podstawa programowa:
1.7,1.9. 2.1,2.4, 2.6, 2.7, 2.9,3.2,3.4,3.7,3.8,3.9,4.2,4.15,4.6,4.19,4.12.

Życzymy miłej zabawy.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 15– 19 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  17. 06 – środa

Propozycja 1.
1. Zachęcamy do rozwijania umiejętności liczenia ze zwróceniem szczególnej uwagi na rolę ostatniego liczebnika. Określamy liczebność zbioru bez liczenia-Powiedz przypuszczalną liczbę kamieni -Policz czy się zgadza . – Pokaż ilość kamieni na palcach.

5 6

7 8

9 10

11
2.Pokaż tyle palców ile wskazuje obrazek a następnie policz od 1 do 10.

2
3.Ćwiczenia grafomotoryczne. Zachęcamy do kreślenia wzorów literopodobnych po śladzie i bez.

4
4. Nazwij miejsca przedstawione na zdjęciach. Nazwij to co się pod nimi znajduje. Połącz zdjęcia z odpowiednim krajobrazem. Pokoloruj muszelki. Policz i pokaż ich liczbę na palcach.

1

5. Eksperyment z kolorami. Do zabawy potrzebujecie: jednego opakowania cukierków Skittles, ewentualnie innych mocno barwionych drażetek, duży talerz najlepiej biały, wodę w temperaturze pokojowej. Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. Eksperyment robi duże wrzenie na dzieciach i może być ciekawym wstępem do rozmowy na temat barwienia, mieszania kolorów.

3

 

Propozycja 2.
1. Joga dla dzieci. https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=gimqbFe3HCo
Podstawa programowa: 1.7,1.9,2.1,2.4,2.6,2.7,2.9,3.2,3.4,3.7,3.8,3.9,4.2,4.15,4.6,4.19,4.12.

Życzymy udanej zabawy, czekamy na zdjęcia w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 15– 19 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  16. 06 – wtorek

Propozycja 1.
1. Obejrzyj ilustracje morza i odgadnij zagadki.

1

2 3

Spokojne lub wzburzone,
słona w nim woda,
kąpiel w nim przyjemna
gdy jest piękna pogoda.

Może być niebieskie, szare lub zielone.
Bywa spokojne lub bardzo wzburzone.
Kiedy jego brzegiem, ludzie spacerują,
jego małe fale stopy ich całują.

By jego szumu posłuchać,
muszlę przyłóż do ucha.
Usłyszysz w niej doskonale,
jak szepczą do Ciebie fale.

2.Praca plastyczna „Lato w górach”.

4

5

6

7

Propozycja 2.
1. Posłuchaj piosenki „Lato na dywanie”. https://youtu.be/JY2LxTIkWyQ
Podstawa programowa: 4.2,4.3,4.6,4.7,3.2,3.3.1.5

Miłej zabawy!


 

Czerwiec 2020 r. – ( 15– 19 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  15. 06 – poniedziałek

Propozycja 1.
1. Obejrzyj ilustracje, odpowiedź na pytania:
-gdzie możemy wyjechać na wakacje?
-dlaczego na wakacjach miło spędzamy czas?
-w jaki sposób możemy dojechać w różne miejsca letniego wypoczynku?

15-1

15-2

2 . Obejrzyj bajeczkę, powiedz jakimi środkami transportu możemy podróżować na wakacje. https://m.youtube.com/watch?v=Mss394U8tJg


3.Tworzymy ścieżkę sensoryczną złożoną z różnego rodzaju podłoża (piasek, woda zimna, kamienie, woda ciepła, żwirkowa podsypka do kwiatów). Opowiadamy dziecku, że nad morzem bywają plaże piaszczyste, kamieniste, żwirowe. Dziecko bada stopami różne podłoża.

15-3

15-4

15-5

Propozycja 2.
1. Zabawy ruchowe do muzyki. https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=MG6iPAU2b0I

2. Pokoloruj obrazek misia.

15-7
Realizacja podstawy programowej: 4/2,5,18,4/7,13,3/5,1/5,4/12,15,4/9,5.

Życzymy udanej zabawy, czekamy na zdjęcia w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 8 – 12 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  12. 06 – piątek

Propozycja 1.

1.”Wakacyjny gniotek”.
Potrzebne: balon, butelka 500 ml, mąka ziemniaczana lub ryż, lejek, słomka lub wykałaczka ,włóczka do zrobienia fryzury naszemu stworkowi oraz czarny marker. Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona.Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię.

1    2

3    4

5

 

Propozycja 2. 

1.Przeczytaj tekst z osobą dorosłą. Ona będzie czytała wyrazy, a ty nazwy obrazków.

6

 

2.Posłuchaj piosenki „Zozi, bezpieczne wakacje”. https://m.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

Realizacja podstawy programowej:1.5,1.6,4.2,4.4,4.7,4.8.

Czekamy na zdjęcia z Waszych aktywności w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 8 – 12 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  10. 06 – środa

Propozycja 1.
1. Zabawy figurami geometrycznymi. Można wykorzystać papier kolorowy, wyciąć trójkąty, kwadraty, prostokąty , koła. Zachęcamy do układania pojazdów , którymi możemy pojechać na wakacje.

1

3

2

 

Propozycja 2.
1. Ćwiczenia gimnastyczne w domu  https://youtu.be/hBFLp08y33Y
Podstawa programowa: 2.1, 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 3.4, 3.8, 3.9, 4.12, 4.15.

Czekamy na zdjęcia z Waszych aktywności na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 8 – 12 .06 )

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

 

Propozycje aktywności w dniu  9. 06 – wtorek

Propozycja 1.
1.Zabawa badawcza:
,,Co pływa ,co tonie? Pomoce: miska z wodą, plastelina, kamienie, kawałek styropianu, papier, fragment bawełnianego materiału (wielkości kilku centymetrów) inne przedmioty, które warto zbadać by ustalić czy toną czy utrzymują się na wodzie jak: metalowy klucz, piórko, guzik, kora drzewa, drewniany patyczek, liść, gąbka itp.

3  4

5  6

7

 

2.Praca plastyczna „Samolot”.

1

2

 

Propozycja 2.
1.Rytmika pana Dominika.
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=ue82bNmhv6g
Realizacja podstawy programowej:4.2,4.4,1.6,4.7,4.8.

 

Życzymy udanej zabawy, czekamy na zdjęcia z waszych działań w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 8 – 12 .06 )

 

Temat tygodnia: „Wakacyjne podróże”

Propozycje aktywności w dniu  8. 06 – poniedziałek

Propozycja 1.
1.Posluchaj opowiadania B. Szelągowskiej,, Wakacyjne podróże ” i odpowiedz na pytania:
-Gdzie wybrali się Olek i Ada z rodzicami i dziadkami na wakacje?
-Co stało się z Dinusiem tuż przed  tym, jak tata zrobił jemu i Adzie zdjęcie?
-Jakie miejsce odwiedziła cała rodzina Olka i Ady?
-Co jeszcze robiła na wakacjach cała rodzina Olka i Ady?
-W jaki sposób rodzina Olka i Ady dotarła do Włoch?.
https://www.youtube.com/watch?v=TaxwjOL1TxY&feature=share

2.Zapraszamy do rozwiązywania wakacyjnych zagadek.

1

2

3

5

4

 

Propozycja 2.

Ćwiczenia gimnastyczne w domu https://youtu.be/FacAJxiIzh4 

Podstawa programowa 4/2,5,18,4/7,13,3/5,1/5,4/12,15,4/9,5.

Życzymy miłej zabawy!


 

Czerwiec 2020 r. – ( 1 – 5 .06 )

Temat tygodnia: „Niby tacy sami, a jednak inni”

 

Propozycje aktywności w dniu  5. 06 – piątek
Propozycja 1.

1.Posluchaj opowiadania A. Widzowskiej,, Język migowy”-,, Inni a tacy sami”.
Odpowiedź na pytania:
Jak nazywa się język, którym porozumiewa się Kasia?
Jakbyście się czuli, gdybyście nie słyszeli tego, co ktoś mówi?
Spróbujcie, jak Ada, zatkać uszy i sprawdzić, czy rozumiecie, co mówi kolega/koleżanka.
Wspólnie z rodzicami wyjaśnijcie znaczenie słowa,, tolerancja”.
Tolerancja to poszanowanie odmienności innych, ich wyglądu, sposobu komunikowania się, wiary, kultury, itd.
https://www.youtube.com/watch?v=ATBAYTg01k8&feature=share

 

2.Zagadki dla rodziców i dzieci:

Igloo buduje, uczy swego synka, jak się poluje (Eskimos).

Pałeczkami ryż zjada, legendy o smokach opowiada, ma skośne oczy i żółtą skórę, jego kraj otoczony jest Wielkim Murem (Chińczyk)

Indianie mówią o nas „Biała twarz”, zajrzyj do lusterka i już go masz! (Europejczyk)

Na sawannie urządza polowanie, już z daleka słychać tam-tamów granie. (Afrykańczyk)

Gdy świętuje, chodzi w pióropuszu, fajkę pokoju pali, by dodać sobie animuszu. (Indianin)

 

3.Praca plastyczna „Dziecko”.

1

2

4

3

5

 

Propozycja 2.
1. Ćwiczenia gimnastyczne w domu. https://youtu.be/bzboHM5GUzg

Realizacja podstawy programowej: 1.5,1.6,2.2,2.3,3.3,4.2,4.7,4.8.

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 1 – 5 .06 )

Temat tygodnia: „Niby tacy sami, a jednak inni”

 

Propozycje aktywności w dniu  4. 06 – czwartek

 

Propozycja 1.
1.Posłuchaj i obejrzyj film edukacyjny o prawach każdego dziecka. Porozmawiaj z rodzicami jakie masz prawa. Pomoże w tym film https://youtu.be/f4tbWJo02q4.
2.Mamusia, Tatuś czytają dziecku jego prawa i wyjaśniają co one oznaczają.

1

 

3.Posłuchaj rymowanki i imion dzieci. Połącz obrazki sprzętów z których korzystały podczas pobytu na placu zabaw.

2

Propozycja 2.
1. Wysłuchaj piosenki o „Prawach dzieci”. https://youtu.be/Mudintn3BM4

Realizacja podstawy programowej: 1.5,4.2,4.3,4.7,4.8,2.3,3.3.

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 1 – 5 .06 )

Temat tygodnia: „Niby tacy sami, a jednak inni”

 

Propozycje aktywności w dniu  3. 06 – środa

 
Propozycja 1.
1. Obejrzyj ilustrację i powiedz w co dzieci są ubrane? Dlaczego ich stroje są różne? Pokaż na palcach ile masz lat tak jak dzieci z ilustracji. Odczytaj z ich palców ile one mają lat? Te dzieci to: Ada ,Paloma, Diego, Kazuo – policz sylaby w ich imionach. Pa- lo-ma, A-da, Die- go, Ka- zu-o. Wyklaszcz te sylaby. Wyklaszcz sylaby również w swoim imieniu.

1

 

2.”Tęcza”. Zachęcamy do namalowania tęczy wykorzystując 7 kolorów.

2

 

Propozycja 2.
1.Poranna gimnastyka. https://youtu.be/W8c6k4FGgHM
Podstawa programowa: 1.9,2.1,2.2,2.4,2.6,2.7,2.8,3.4,3.6,3.7,3.8,3.9,4.2,4.5,4.9,4.15

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 1 – 5 .06 )

Temat tygodnia: „Niby tacy sami, a jednak inni”

 

Propozycje aktywności w dniu  2. 06 – wtorek

 

Propozycja 1.
1. Mamo, tato przeczytajcie swoim dzieciom wierszyk M. Terlikowskiej pt. „Czego życzyć dzieciom?”.
zapytajcie o czym był utwór i czego można życzyć dzieciom ?

1

2.Odciski dłoni w glinie lub masie solnej. Masa solna: przepis podstawowy:  mąka (pszenna, biała), sól oraz woda. Jak zrobić masę solną? To bardzo proste.
Masa solna: proporcje
Przede wszystkim: w przypadku mąki i soli zawsze stosujcie proporcje 1 do 1 ,a więc na jedną szklankę mąki będziecie potrzebować szklankę soli. Wody dodajcie tyle, aby otrzymać zbitą masę, czyli około połowy szklanki. Mąkę i sól wsypcie do głębokiej miski, wymieszajcie i zacznijcie dolewać wody (trzeba to robić stopniowo). Następnie ciasto należy zagniatać na desce lub stolnicy, tak długo, aż powstanie lepka, plastyczna masa. To najprostszy przepis na masę solną, który zawsze się sprawdza.

2

 

3.Nauka wiązania butów – proste sposoby. Zobaczcie jak szybko można zrobić śliczny sprzęt do nauki zawiązywania butów. Wystarczy tylko papierowy talerzyk, nożyczki i sznurówka. Zróbmy sobie szybko „but treningowy„, a raczej „talerzyk treningowy„, na którym dziecko będzie mogło trenować wiązanie sznurówek. Dodatkową przyjemnością będzie wspólna zabawa podczas robienia talerzyka. Talerzyk ma duże, wygodne dziurki i łatwo będzie na nim demonstrować różne techniki zawiązywania butów.
Jak zrobić „but treningowy„:
Potrzebujemy talerzyka papierowego, nożyczek, ołówka lub pisaka, czegoś do odrysowania odpowiedniej wielkości dziurek – nam posłużyła szpulka.

3

4

5

 

Propozycja 2.
1. Wysłuchaj piosenki Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”.
https://www.youtube.com/watch?v=d_vuxQ-9iVQ&feature=share
Realizacja podstawy programowej:1.5,1.6,1.7,4.2,4.3,4.4,4.7,4.8.

 

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Czerwiec 2020 r. – ( 1 – 5 .06 )

 

Temat tygodnia: „Niby tacy sami, a jednak inni”

 

Propozycje aktywności w dniu  1. 06 – poniedziałek

4-1

 

Propozycja 1.

1.Praca z ilustracją. Rozmowa na temat tego co przedstawia ilustracja. Wyjaśnianie dziecku że wszyscy są tacy sami choć mogą różnić się kolorem skóry, włosów, oczu, językiem. Wyjaśnianie dziecku słów: tolerancja, szacunek.

4-2

 

2.Posłuchaj wiersza J. Koczanowskiej ,,Przyjaciel”.

4-3

Odpowiedź na pytania:
Ilu przyjaciół wystarczy mieć?
Kogo możemy nazwać przyjacielem?
Po czym można poznać przyjaciela?
Co to znaczy być dobrym kolegą i przyjacielem?.

3.Rodzic czyta zagadki, dziecko odpowiada.

4-4

 

Propozycja 2.
1. Zabawy ruchowe z muzyką.
https://m.youtube.com/watch?v=4tZK3mNaOJE&feature=youtu.be

2.Propozycja ,,Zabawy oddechowe z użyciem rolek po papierze kuchennym.
Dzieci przykładają rolki jak trąbki do ust, biorą wdech nosem i mocno wydychają powietrze ustami. Próba wydmuchiwania raz powietrze zimnego a raz ciepłego.
Realizacja podstawy programowej:1.5,1.6,4.4,4.6,4.7,4.8.

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Zapraszamy do obchodów Dnia Dziecka !

 

101467631_1706816139477516_2075037101723746304_n

Już w sobotę 30 maja o 8:00 zapraszamy na www.gov.pl/edziendziecka❗️

Wraz z resortami oraz TVP ABC przygotowaliśmy tam internetowe atrakcje: gry, spektakle teatralne, warsztaty, bajki i prezentacje.


 

Maj 2020 r. – ( 25 – 29.05)

 

Temat tygodnia: „Ja i moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  29. 05 – piątek

 

Propozycja 1.
1.Aby zrobić ciasta i ciasteczka z gąbek będziesz potrzebować:
– gąbek w różnych kolorach
– gęsty klej
– nożyczki
– mniejsze i większe pompony
– brokat
– filc lub grubszy materiał w różnych kolorach (który udaje biały krem)Jak zrobić ciasta i ciasteczka z gąbek:
Najpierw wytnijcie z gąbek kształty ciastek i kawałków tortów. Tą część pracy raczej musi wykonać dorosły, bo gąbki nie są zbyt łatwe do pocięcia. Teraz dopasujcie i wytnijcie kształty z filcu lub innego materiału.Teraz czas na maluchy! Rozłóżcie gąbkowe kształty, brokaty, klej i pompony na stole i pozwólcie dzieciom zabrać się do kreatywnej pracy.Warstwy ciasta zlepiamy ze sobą klejem i dekorujemy filcem lub innymi materiałami, pomponami i brokatem.

4-4

4-5

 

2.”Kwiaty”.Potrzebujemy: opakowania po jajkach, klej,farbki i pędzel,nożyczki, kolorowe guziczki, talerzyk lub kartka z bloku technicznego.

4-2

4-3

4-1

 

Propozycja 2.
Ćwiczenia gimnastyczne.https://m.youtube.com/watch?v=bzboHM5GUzg

Realizacja podstawy programowej: 4.7,4.8,1.5,1.6,1.7

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Ja i moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  28. 05 – czwartek

 

Propozycje 1.
1. Wysłuchaj bajeczki muzycznej pt.”Mana Dudka i Dudek”. https://m.youtube.com/watch?v=JcF0PDdcP0s&feature=youtu.be

 

2.Ćwiczenia dla Ciebie. Proszę dorosłego o czytanie polecenia – dziecko słucha i wskazuje.

4-1

4-2

4-3

4-4

3.”Mieszanie kolorów”.
Eksperyment pokazuje, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Potrzebne będą: naczynia (np. słoiki), woda, oliwa i barwniki do żywności. Wlewamy wodę tak, by zajmowała ½ naczynia. Następnie zabarwiamy ją. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy oliwą i dodajemy drugi kolor. Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem wracają na swoje miejsce. Proste, prawda?

4-5

4-6

4.”Kolorowa sól”.
Zabawa może być wstępem do stworzenia kolorowej dekoracji lub celem samym w sobie. Wystarczą: talerzyk, sól kuchenna i kolorowe kawałki kredy. Maluch rączkami wałkuje kredę po soli, która dzięki temu przybiera kolor kredy. To doskonałe ćwiczenie na małą motorykę!

4-7

 

Propozycja 2.
Zabawy z piosenką  https://youtu.be/MeRTMshkHJs
Realizacja podstawy programowej: 4.2,4.4,4.7,4.8.

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Ja i moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  27. 05 – środa

 

Propozycja 1.
1. Określanie położenia przedmiotów z użyciem słów: na, obok, przed, za, pod, wyżej, niżej.Opisz co widzisz na ilustracji? Gdze znajdują się poszczególne zabawki?.

4-1

 

2. Zabawy z wykorzystaniem odmiennej nauki czytania I. Majchrzak. Zachęcamy do wykonania przy pomocy rodziców wizytówki z imieniem dziecka według wzoru.Zachęcamy do odczytania imienia , nazywania poszczególnych liter. Następnie wykonujemy rozsypankę literową z liter poprawnie napisanych , a dziecko układa według wzoru.Pamiętamy ,że imiona piszemy zaczynając wielką literą.Mażna również przeliczać litery w imieniu.

4-2 4-3

 

3.Na papierowych talerzykach rysujemy cyfrę. Do danego talerzyka dajemy tyle kulek, koralików ile jest cyfr.

4-5

4-4

 

Propozycja 2.
Ćwiczenia gimnastyczne.
1.https://youtu.be/bzboHM5GUzg
Realizacja podstawy programowej: 1.4,1.7,1.9,2.1,2.2,2.4,2.6,2.7,2.8,3.2,3.4,3.7,3.8,3.9,4.2,4.4,4.6,4.8,4.9,4.15.

Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach po postem na przedszkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Ja i moja rodzina”

 

Propozycje aktywności w dniu  26. 05 – wtorek

 

Propozycja 1.
1. Posłuchaj opowiadania o rodzinie Ani. Odpowiedz:
-w jaki sposób Ania spędza czas z rodziną?
-jak Ania pomaga rodzinie?
Pomyśl i powiedz kilka słów o swojej rodzinie :co najbardziej lubi robić Twój tata i Twoją mama, jak spędzacie razem czas, w jaki sposób pomagasz rodzicom w obowiązkach domowych? https://youtu.be/X0dD7TJkbjg

2. Z okazji Dnia Matki zachęcamy wszystkie dzieci do zrobienia kolorowych kwiatów z papieru.
Potrzebujemy: papier kolorowy, klej,
nożyczki. Kolejne kroki: z kolorowego papieru wycinamy paski tej samej szerokości i długości. Końce pasków sklejamy ze sobą. Z żółtego koloru wycinamy koło. Przyklejamy paski do koła od jego wewnętrznej strony.
Teraz czas na łodygę i listki, które wycinamy z zielonego papieru i przyklejamy do reszty.

4-1

 

3. Wysłuchaj życzeń dla mamusi i spróbuj sam wymyśleć proste życzenia z okazji Dnia Mamy.
https://m.youtube.com/watch?v=LZ40zA68A6s

 

Propozycja 2.
1.Posłuchaj piosenki „Jesteś mamą”
https://www.youtube.com/watch?v=nn1cWfL36tA&feature=share

 

2.Spróbuj dokończyć zdania. Pomogą Ci w tym obrazki. Poproś dorosłego o przeczytanie.

4-3  4-2

4-4 4-5

 

Realizacja podstawy programowej:1.5,4.2,4.3,4.4,4.8,4.7

Czekamy na zdjęcia z Waszych aktywności w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Ja i moja rodzina”

 

Propozycje aktywności w dniu  25. 05 – poniedziałek

Propozycja 1.
1. Poproś rodzica o przygotowanie przedmiotów należących do mamusi/tatusia. Posegreguj je wg tego do kogo należą, koloru, wielkości i innych wybranych cech.

2. Posłuchaj wiersza B. Szelągowskiej: „Jesteśmy razem!”
Zakwitły maki w ogrodzie.
Mamie je podaruję.
A siostra zrobi laurkę –
sama ją namaluje.
Ja tacie umyję samochód
i zrobię to razem z bratem.
Sam raczej bym nie dał rady –
obydwaj kochamy tatę!
Każdy zna takie słowo,
ważne dla córki, dla syna.
Oznacza miłość, wspólnotę…
Jakie to słowo? RODZINA!

Odpowiedz na pytania:
Co dziecko podaruje mamie? − Co dzieci zrobią dla taty? − Co to jest rodzina? − Co można zrobić miłego dla swojej rodziny (samemu, z rodzeństwem)?
Obejrzyj obrazki i spróbuj nazwać członków rodziny. Podaj imiona mamy,taty, rodzeństwa,babci i dziadka.

4-1

4-34-2

4-5 4-6

4-4 4-7

 

Propozycja 2.
Obejrzyj bajeczkę pt.”Króliczek Alilo Dzień Matki”.
https://www.youtube.com/watch?v=5EDetnGiEqU&feature=share

Propozycja 3.
Ćwiczenia gimnastyczne „Liczby” https://www.youtube.com/watch?v=ndch4TocCz4
Realizacja podstawy programowej:1.5,1.6,4.2,4.3,4.4.

Prosimy o zdjęcia w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Maj 2020 r. – ( 18 – 22.05)

Temat tygodnia: „Moja rodzina”

 

Propozycje aktywności w dniu  22. 05 – piątek

 

Propozycja 1.
1. „Rodzina”.
Potrzebne : łyżeczki plastikowe, czarny flamaster, nożyczki,klej, plastelina,włóczka, kolorowy blok.

4-1

 

2.”Laurka dla mamy i taty”.

4-2 4-3

 

Propozycja 2.
1.Ćwiczenia gimnastyczne kształtujące prawidłową postawę.
https://youtu.be/2BQCcIjudZ8
Realizacja podstawy programowej:4.2,4.4,4.7,4.8,1.5,1.6.
Zapraszamy do dodawania zdjęć pod postem na przedzkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  21. 05 – czwartek

 

Propozycja 1.
1. Opowiedz jak ty spędzasz czas ze swoimi rodzicami? Co rodzice robią ? Jaki zawód wykonują? .

511

 

2.Obejrzyj film edukacyjny o zawodach. Wymień nazwy zawodów z filmu. https://www.youtube.com/watch?v=N1anfxUstn0&feature=share

512 513

514 515

 

3.Propozycje zagadek dla dzieci o zawodach:
-Za ladą sklepową sprzedaje nam to i owo…
– Osłuchuje plecy i bada brzuszek.
Potem zagląda jeszcze do gardła, a nawet do uszek.
– Pożar, powódź, nawet dziura w dachu.Ten jegomość nie zna strachu.Gdy więc dopada ludzi klęska jakaś,wzywają na pomoc pana…
– Ściga przestępców po mieście
i zamyka ich w areszcie.
Czasem kieruje też ruchem.
Jeśli dobrze znasz przepisy, jesteś jego druhem.

 

Propozycja 2.
1.Wysluchaj piosenki „Droga mamo drogi tato”. Spróbuj nauczyć się jej na pamięć i zaśpiewać.
https://youtu.be/j09kDRPi3tE
Podstawa programowa: 1.9,1.4, 2.1,2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.9, 3.4, 3.5, 3.5, 3.8, 3.9, 3.2.4.1, 4.5, 4.2, 4.2, 4.9, 4/5,12,20.

Życzymy miłej zabawy! Prosimy o zdjęcia w komentarzach na przedszkolnym facebooku.


 

Temat tygodnia: „Moja rodzina”

Propozycje aktywności w dniu  20. 05 – środa

 

Propozycja 1
1. Zabawy matematyczne: Utrwalenie pojęć mały, mniejszy, duży , większy oraz wyglądu koła. Nazywanie kolorów wykorzystywanych w pracy plastycznej.

4-1 4-2

2. Podczas wspólnego spaceru można świetnie się bawić w porównywanie długości. Stajemy obok siebie i my robimy jeden krok, a następnie pytamy dziecko ile kroków musi zrobić, żeby pokonać taką samą drogę? (Niech dziecko teraz zrobi np. 2 kroki, aby przekonać się ile tych kroków musi zrobić). Co to oznacza? Że krok rodzica jest dwa razy dłuższy niż krok dziecka. Inaczej – krok dziecka jest dwa razy krótszy niż rodzica. Możemy to ciągnąć dalej: rodzic robi dwa kroki. Ile kroków musi zrobić dziecko? (Wiemy, że cztery, jednak niech dziecko najpierw odpowie, a później te kroki zrobi, aby sprawdzić swoją odpowiedź.)

4-3

 

Wielkość czcionki
Kolor tła